Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Bitcoin yükselirken kripto para şirketleri seçimlere para akıtıyor

Bitcoin yükselirken kripto para şirketleri seçimlere para akıtıyor

Merhaba Quartz üyeleri!

Bitcoin'in değeri de öyle Geçtiğimiz yıl toparlandıGeçen hafta 73.000 doları aştıktan sonra başka bir kuruluş yelkenlerinde yeni bir rüzgar buldu: Kripto Para Siyasi Eylem Komitesi.

Ve bu sadece bir siyasi eylem komitesi ya da bir siyasi eylem komitesi değil. Kripto para endüstrisi, toplam fonu en az 85 milyon dolar olan bunlardan birkaçını içeriyor. En büyük siyasi eylem komitelerinden biri olan Fairshake misyonunu tanımlıyor Seyrek web sitesinde Bu nedenle: “Blockchain yenilikçilerine ağlarını daha net bir düzenleyici ve yasal çerçeve içerisinde geliştirme yeteneği” sağlayacak adayları desteklemek. Başka bir deyişle, kripto şüphecileri bu paradan bir kuruş bile görmeyecek.

Siyasi eylem komiteleri zaten Amerikan seçimlerini etkiliyor. Bu ayın başlarında Süper Salı günü Temsilci Katie Porter, üç siyasi eylem komitesinin kendisine karşı kampanya yapmak için 10 milyon dolar harcamasının ardından Kaliforniya Senatosu yarışını üçüncü sırada tamamladı. Yasa koyuculardan biriydi Bir mektuba imza attım (pdf) Bitcoin madenciliği operasyonlarının enerji kullanımı ve çevresel etkisi hakkında sorular sorar. (Quartz'ın klasik açıklamasını okumuş olabilirsiniz, “Bitcoin ne kadar enerji kullanıyor??) Porter karşıtı üç siyasi eylem komitesinin destekçileri arasında, madenciliğini çevresel gerekçelerle kısıtlamak isteyen yasa koyucuları görmezden gelmek için büyük ölçüde Bitcoin'e dayanan kripto para borsası Coinbase de vardı.Bitcoin yükseldikçe Coinbase hisseleri de artıyor. – Ve siyasi eylem komitelerine ödeme yapma yeteneği Şirket, kripto siyasi eylem komitelerine en az 23 milyon dolar katkıda bulundu.

Diğer adaylara kripto balkabağı yerine kripto desteği verildi. Kripto PAC'ler, Alabama Meclisi ön seçimlerinde yarışan Shomari Figures'ı desteklemek için 1,7 milyon dolar ve Teksas'ı Kongre'de temsil etmek için ön seçimlerde yarışan Julie Johnson'ı desteklemek için 1 milyon dolar harcadı. İkisi de zirveye çıktı. İkisi de aynı zamanda kripto şampiyonu.

READ  Bu yılki yüksek hisse senedi getirisi, ikinci yarının güçlü geçmesini sağlıyor

Porter mutlaka kaybetmedi Sadece Çünkü kripto siyasi eylem komiteleri ona saldırdı; Bir yandan, onun önünde koşan Demokrat arkadaşı Adam Schiff daha iyi tanınıyordu ve ondan daha fazla harcama yapıyordu. Ancak bu siyasi eylem komitelerinin yükselişini Amerikan siyasetinde yeni ve kötü niyetli bir güç, hatta “kara para” ve “dolandırıcılık” olarak görüyor gibiydi. Amerikan siyasetinin halihazırda yüzleşmesi gereken pek çok eski, kötü niyetli gücü var. Porter Kripto Siyasi Eylem Komiteleri Konusunda Haklı mı?


bir plan

grafik: Samanth Subramanyan


Alıntı yapıldı

“Sahte”, dürüst olmayan yollarla manipüle edilmek anlamına gelir. Birkaç milyarder bana yönelik saldırı reklamlarına 10 milyon dolardan fazla para harcadı; bunlardan biri bağımsız bir teyitçi tarafından “yanlış” olarak değerlendirildi. Bu, sonucu manipüle etmenin dürüst olmayan bir yoludur. “Milyarderler tarafından hile yapıldığını” söylediniz ve siyasetimiz aslında büyük kara para tarafından manipüle ediliyor. Demokrasiyi savunmak onu savunmak demektir.

– Temsilci Katie Porter, D-V X'te yayınlanan açıklama


Şifreleme ne istiyor?

Liste Julie Johnson'ın kampanya web sitesinde listeleniyor Siyasi öncelikleri. Bunlar arasında “kripto para birimi endüstrisinin, tüketicileri korurken ve herkes için adil sonuçlar sağlarken sıradan Amerikalılara fayda sağlayan teknolojiler geliştirmesi için net kurallar” oluşturulması da yer alıyor. Genel anlamda sektörün bir politika sonucu olarak istediği şey budur: düzenleme. Coinbase'in ABD politikası başkanı Kara Calvert'in New York Times'a söylediği gibi, politika yapıcıların “bazı kararlar vermesi gerekiyor: Açık kurallar ve tüketicinin korunmasını mı istiyorlar?” yoksa hayırmı?

Bu kesinlikle siyasi finansörler için alışılmadık bir tutku; Endüstriler genellikle bunun için baskı yapıyor az Organizasyon veya en azından farklı bir organizasyon. Ancak kripto para birimleri alışılmadık bir sektör. Devlet kurumlarının gözünde daha fazla meşruiyet arıyor. Daha fazla düzenleme ona meşruiyet kazandıracaktır, ancak aynı zamanda benzer yetkililerin önüne geçebilir Senatör Sherrod Brown Veya SEC Başkanı Gary Gensler'in ihtiyatla gördükleri bir sektöre daha sert kısıtlamalar getirmesini engelleyebiliriz.

Elbette kripto PAC'lerin kendi ihtiyaçlarına uygun belirli bir organizasyon türüne de ihtiyacı olacak. Ancak bu tür kuralları finanse etmek için yürütülen kampanyalarda, aynı şeyi yapan diğer yüzlerce şirket ve endüstri kuruluşundan hiçbir farkı yok. (Süper PAC sisteminin destekçileri, paranın kaynağını gizlemenin yolları olmasına rağmen, yasa kapsamında şeffaf olduğunu iddia ediyorlar: “Kar amacı gütmeyen kuruluşlar” militarist isimlerdirbir kişi için.)

Porter'ın seçimine “hileli” olduğu yönündeki iddiası zayıf. Neredeyse tüm büyük ABD seçimleri, potansiyel milletvekillerini ve yetkilileri kendi taraflarına çekmeye istekli kuruluşların bağışlarından etkileniyor. Seçimlere aday olmanın, aranan makamın prestijine bağlı olarak milyonlarca, on milyonlarca veya yüz milyonlarca dolar gerektirdiği bugün kaçınılmaz bir gerçektir. Kripto para endüstrisi bu trende yeni yeni katılıyor.


bir şey

Kripto siyasi eylem komitelerini eleştirenler, en bariz endişe nedeni olarak Sam Bankman-Fried'a işaret ediyor. Geçen yıl, bir SBF iddianamesi, kripto para borsası FTX'in gözden düşmüş kurucusunu suçlarla suçladı Çalınan müşteri fonlarını kullanma 2022 ara seçim kampanyalarına 100 milyon dolardan fazla bağışta bulunmak.(SBF geçen Kasım ayında dolandırıcılık ve komplo da dahil olmak üzere yedi ayrı suçtan mahkum edildi ve savcılar ikinci duruşmanın 2022'de yapıldığını söyledi.) Kampanya finansmanı ihlalleri Gerekli olmayabilir.) Ancak bu, reform için daha güçlü bir argümandır. herkes Siyasi Eylem Komiteleri Özellikle kripto PAC'lere baskı yapmak yerine.

SBF paranın çoğunu doğrudan siyasi eylem komitelerine verdi ve bu bağışlar kamuoyuna açıklandı. Ancak Alameda Research adlı işletmesi aracılığıyla, aynı zamanda kardeşinin kar amacı gütmeyen Pandemilere Karşı Koruma kuruluşuna da milyonlarca dolar bağışta bulundu, ancak SBF'yi veya diğer bağışçıları açıklamak zorunda değil. kesinlikle 2021 vergi beyanı (pdf) Onlardan bahsetmedi. FTX çekilmeseydi bu katkılar hiçbir zaman gün yüzüne çıkmayabilirdi.

Sorun sadece fonların iddia edilen kaynağının çalınan para olması değildi. Aynı zamanda PAC sisteminin, kripto para birimlerinden daha büyük bir sorun olan fonların kaynağını gizlemeyi nasıl kolaylaştırdığı da buydu.


Okuduğunuz için teşekkürler! Bunu yapmaktan çekinmeyin Bizimle iletişime geçin Hakkında daha fazla bilgi edinmek istediğiniz yorumlar, sorular veya konular.

Bitcoin gibi müreffeh bir hafta sonu geçirmeniz dileğiyle,

-Samanth Subramanian, Hafta Sonu Kısa Editörü