Mayıs 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

ABD acenteleriyle anlaştıktan sonra emlak ücretleri düşebilir

ABD acenteleriyle anlaştıktan sonra emlak ücretleri düşebilir
  • kaydeden Mike Wendling
  • Chicago'da BBC Haberleri

Görüntü kaynağı, Getty Images

ABD'li emlakçılara karşı açılan bir davada uzlaşma, ev alma ve satma maliyetlerinin düşürülmesi anlamına gelebilir.

Ulusal Emlakçılar Birliği (NAR) ve emlak şirketleri bir dizi davada satış komisyonlarını yapay olarak şişirmekle suçlanıyor.

Cuma günü 418 milyon dolar (328 milyon £) değerindeki tazminatı da içeren bir anlaşma açıklandı.

NAR, komisyonları düşürmeyi ve alıcıların ücretler üzerinde pazarlık yapmasını kolaylaştırmayı kabul etti; bu adımlar sonuçta alım ve satım maliyetlerinin düşmesine yol açabilir.

Anlaşmanın, satış fiyatı üzerinden %6 komisyonun normal olduğu ABD konut piyasasında rekabeti artırması bekleniyor.

ABD'deki ortalama ev fiyatı 417.700 Dolar (328.000 £) olduğunda, standart komisyon 25.000 Doların biraz üzerindedir ve bu maliyet genellikle tamamen veya kısmen alıcıya yansıtılır.

Kasım 2023'te Missouri'deki bir federal jüri, NAR ve aracı kurumlara 1,78 milyar dolar (1,4 milyar £) ödeme emri verdi. ABD antitröst yasasına göre hakim bu zararları üç katına çıkarabilirdi. Dava sonuçta Cuma günü açıklanan anlaşmaya yol açtı.

Merkezi Chicago'da bulunan NAR, mahkemenin nihai onayına tabi olan anlaşmaya yaklaşık 1 milyon üyesinin dahil olduğunu söylüyor.

Dernek, Çoklu Listeleme Hizmeti veya MLS adı verilen bir emlak veritabanı işletiyor ve ev satıcılarının, mülklerini listelemeden önce pazarlık konusu olmayan bir komisyon oranı sunmalarını şart koşuyor.

Bu gereklilik olmasaydı, alıcılar satışlarda daha düşük komisyon oranları veya sabit ücretler konusunda pazarlık yapma konusunda daha fazla özgürlüğe sahip olacaklardı. Anlaşma aynı zamanda işlem maliyetlerini azaltma potansiyeline sahip diğer hükümleri de içeriyor.

Temmuz ayında yürürlüğe girecek olan anlaşmanın şartlarına göre NAR ve emlak şirketleri, haksızlıkları kabul etmek zorunda değil.

Emlakçılara karşı açılan iki toplu davada ev alıcılarını temsil eden Chicago merkezli avukat Robert Brown, bunu “eski normlara göre büyük bir değişiklik” olarak nitelendirdi.

Brown bir e-postada, “Ancak bunun konut piyasasındaki fiyatları gerçekten değiştirip değiştirmeyeceği henüz belli değil” dedi.

Anlaşma, emlak şirketlerine karşı açılan bir dizi davayı veya NAR'a yönelik potansiyel bir federal soruşturmayı çözüme kavuşturmuyor. Kanada'daki emlakçılar da alım satım ücretleri konusunda benzer yasal işlemlerle karşı karşıya kalıyor.