Ağustos 11, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Blinken, Çin’in ABD iletişimine yaptığı “sorumsuzca” kesintiyi eleştirdi | Haberler

Blinken, Çin'in ABD iletişimine yaptığı "sorumsuzca" kesintiyi eleştirdi |  Haberler

ABD Dışişleri Bakanı, Çin’in kilit alanlarda işbirliğini durdurmasının sadece Washington’u değil, dünyayı da cezalandıracağını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Çin’i Washington ile kilit iletişim kanallarını keserek “sorumsuz adımlar” atmakla suçladı ve Pekin’in Tayvan’a yönelik misilleme eylemlerinin Çin’in barışçıl kararlara öncelik vermekten güç kullanımına geçtiğini gösterdiğini söyledi.

جاءت تصريحات بلينكين يوم السبت في الوقت الذي واصلت فيه الطائرات العسكرية والسفن الحربية الصينية محاكاة هجوم على تايوان ، حسبما قال مسؤولون في تايبيه ، في إطار مجموعة من الخطوات التي اتخذتها بكين بعد زيارة للجزيرة الديمقراطية قامت بها رئيسة مجلس النواب الأمريكي نانسي بيلوسي في وقت سابق من bu hafta. .

Blinken, Manila’da düzenlediği basın toplantısında, Çin’in savunma, uyuşturucu kontrolü, sınır ötesi suç ve iklim değişikliği de dahil olmak üzere sekiz kilit alanda ikili operasyonları durdurmaya verdiği yanıtın yalnızca ABD’yi değil, dünyayı da cezalandıracak adımlar olduğunu söyledi.

Blinken, “Bu, yanlış anlamaları önlemek ve krizleri önlemek için hayati önem taşıyan birkaç askeri kanalı içeriyor.” Dedi.

İklim işbirliğini askıya almak ABD’yi cezalandırmıyor, dünyayı, özellikle de gelişmekte olan dünyayı cezalandırıyor. İki ülke arasındaki farklılıklar nedeniyle küresel meselelerde işbirliğini rehin almamalıyız” dedi.

İklim değişikliğiyle mücadele, aynı zamanda en büyük sera gazı yayan iki süper güç arasında önemli bir işbirliği alanı olmuştur.

Blinken, ABD’nin son günlerde Çin’in Tayvan çevresindeki tehlikeli ve istikrarsızlaştırıcı eylemleri olarak adlandırdığı şeyle ilgili müttefiklerinin endişelerini duyduğunu, ancak Washington’un durumu ele alma konusunda kararlı kalacağını söyledi.

Dışişleri bakanı ayrıca Çin dışişleri bakanına ABD’nin herhangi bir yanlış hesaplamayı önlemek için iletişim kanallarını açık tutmaya kararlı olduğunu söylediğini söyledi.

ABD’nin durumun tırmanmasının Tayvan’ın, bölgenin veya ulusal güvenliğimizin çıkarına olduğuna inanmadığını açıklığa kavuşturmama izin verin” dedi.

READ  İngiltere'den Boris Johnson ve Ukrayna'dan Zelensky, Kiev sokaklarında meydan okurcasına yürürken görülüyor.

“Yanlış anlama veya yanlış iletişim nedeniyle tırmanmayı önlemek amacıyla Çin ile iletişim kanallarımızı açık tutacağız.”

Cumartesi günü, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Blinkin’i Çin hakkında “samimiyetsizce konuşmakla” suçladı.

Wang, “ABD’ye bir uyarı göndermek istiyoruz: Pervasızca hareket etmeyin ve daha büyük bir kriz yaratmayın” dedi.