Ağustos 17, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı, Zaporizhzhya reaktörünün bombalanmasından kaynaklanan bir “nükleer felaket” konusunda uyardı

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı, Zaporizhzhya reaktörünün bombalanmasından kaynaklanan bir "nükleer felaket" konusunda uyardı

Süspansiyon

Birleşmiş Milletler nükleer şefi, Avrupa’nın en büyük atom santralinin bombalanmasından sonra potansiyel bir “nükleer felaket” konusunda uyardı ve yine Rusya ve Ukrayna’yı, tesisin güvenliğini sağlamak için bir uzmanlar heyetinin tesise erişimine izin vermeye çağırdı.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) genel müdürü Rafael Grossi, güneydoğu Ukrayna’daki Zaporizhzhya nükleer santralinin bombalanmasının, tesise ve yakınlarına yapılan saldırıların “ağır sonuçları” potansiyelini vurguladığını söyledi. Beyan Cumartesi günü.

Grossi’nin açıklamasında, “Zaporizhzhya nükleer santralinin güvenliğini ve güvenliğini tehdit eden askeri eylemler kesinlikle kabul edilemez ve ne pahasına olursa olsun bundan kaçınılmalıdır.” dedi.

Cuma günkü bombalamanın ardından Rusya ve Ukrayna saldırıdan birbirini sorumlu tuttu. Çatışmanın ön hatlarına yakın olan tesis, Mart ayından bu yana Rus kontrolünde, ancak hala Ukraynalılar tarafından görevlendiriliyor.

onun içinde gece Tebük Cuma günü, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, Zaporizhia’nın bombalanmasını Rusya’nın defalarca çağrıda bulunduğu “terörizmin devlet sponsoru” olarak tanınmasının bir başka nedeni olarak gösterdi.

Zelensky ayrıca Rus nükleer endüstrisine karşı yaptırım çağrısında bulundu.

“Bu tamamen güvenlik sorunudur” dedi. “Diğer uluslara nükleer tehdit oluşturan bir kişi kesinlikle nükleer teknikleri güvenli bir şekilde kullanmaktan acizdir.”

Buna karşılık Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’yı saldırıyla suçlayarak, tesisin daha fazla hasar görmemesinin nedeninin Rus destekli güçlerin korunması olduğunu belirtti. Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, bombalamanın iki elektrik hattını ve bir su boru hattını tahrip ettiğini ve bunun on binden fazla vatandaş için su ve elektriğin kesilmesine yol açtığını söyledi.

Rusya, ilk olarak, füzelerinden birinin istasyon kompleksinde yangına neden olması üzerine tesise el koymuştu ve bu durum, takip eden aylarda devam eden dört Ukrayna nükleer tesisinin güvenliğiyle ilgili endişeleri artırmıştı.

READ  Canlı güncellemeler: Rusya ve Ukrayna tahıl anlaşmasına vardı

Grossi, “Rus işgali altında tesisi işleten Ukraynalı çalışanlar, sadece kendi güvenliklerini değil, tesisin bütünlüğünü de tehlikeye atacak tehditler veya baskılar olmadan önemli görevlerini yerine getirebilmelidir.” Dedi.

Amerikan Nükleer Derneği (ANS), Grossi’nin tesise yönelik saldırıları durdurma ve oraya bir heyet gönderme çağrılarına destek verdi ve Cumartesi günü yaptığı açıklamada bombalamayı kınadı.

STK Başkanı Stephen Arndt ve CEO’su Craig Percy, “Sivil bir nükleer tesisi askeri üs olarak kullanmak veya askeri bir operasyonda hedef almak haksızdır” dedi.

Grossi, Cuma günkü bombalamanın altı Zaporizhia reaktöründen hiçbirine zarar vermediğini ve çevreye radyoaktif madde salmadığını, ancak tesisin başka yerlerde hasar gördüğünü söyledi.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın nükleer santrale yönelik misyonunun, müfettişlerin onu değerlendirmesine ve Ukrayna ve Rusya’dan gelen raporlar hakkında bağımsız bilgi toplamasına izin vereceğini de sözlerine ekledi.

Ancak İngiliz Savunma Bakanlığı’na göre Zaporizhzhya çevresindeki durumun daha az değil, daha fazla tehlikeli olması muhtemel, çünkü en yoğun mücadele elektrik santralinin yönündeki değişim.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı, Ukrayna’nın nükleer tesislerinin güvenliğini sağlamak için aylardır çalışıyor. Nisan ayında Gross, Rus destekli güçlerin Mart ayında çekilmesinden sonra, 1986’da dünyanın en kötü nükleer felaketlerinden birinin yaşandığı yer olan ülkenin Çernobil tesisine bir misyon yönetti.

Durumunu değerlendiren ve radyasyon izleme ekipmanı konusunda eğitim veren uzmanlarla birlikte Haziran ayı başlarında bölgeye bir takip görevi yürüttü. Grossi, Zaporizhzhia için benzer bir misyonun güvenliği için “kritik” olduğunu söyledi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in ajansın planını desteklediğini de ekleyerek, “Ancak bunun hem Ukrayna hem de Rusya’dan işbirliği, anlayış ve kolaylaştırmaya ihtiyacı olacak” dedi.

Grossi, Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Antlaşması’nın 10. Gözden Geçirme Konferansı için Pazartesi günü New York’taydı. Açılış konuşmasında, IAEA raporu tartışıldı “yedi köşe“Tesislerin fiziksel bütünlüğünü, düzenleyicilerle güvenilir iletişimi ve personelin güvenli bir şekilde çalışma yeteneğini içeren nükleer güvenlik ve güvenlik için.

READ  Aung San Suu Kyi: Eski Myanmar lideri 6 yıl daha hapis cezasına çarptırıldı

Grossi yaptığı açıklamada, bu sütunların Zaporizhia’da – Cuma günkü bombalama sırasında ve Rus işgalini takip eden aylarda – ihlal edildiğini söyledi.

“Daha fazla zaman kaybetmeyi göze alamayız” dedi. “Ukrayna’daki ve başka yerlerdeki insanları olası bir nükleer kazadan korumak için hepimiz farklılıklarımızı bir kenara bırakıp hemen harekete geçmeliyiz.”