Ağustos 11, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Blinken, suikasttan sonra Shinzo Abe’ye saygılarını sunmak için Japonya’da durdu

Blinken, suikasttan sonra Shinzo Abe'ye saygılarını sunmak için Japonya'da durdu

ABD Dışişleri Bakanlığı Pazar günü yaptığı açıklamada, ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken’in suikaste kurban giden eski Japon lider ve sadık ABD müttefiki Shinzo Abe’ye saygılarını sunmak için Tokyo’da sürpriz bir şekilde duracağını söyledi.

Güneydoğu Asya’da dünya liderleriyle toplantılar için göz kırp. Dışişleri Bakanlığı, Tokyo’dayken hangi yetkililerin Blinken ile görüşeceğini belirtmedi.

Blinken’in ziyareti, dosyayla ilgili soruşturma devam ederken geliyor Silahlı olduğu iddia edilen kişinin motifleri ve silahlarıgeçerli güvenlik protokollerinin yanı sıra ve Japonya’nın Senato seçimlerini düzenlediği yer. Abe ve Başbakan Fumio Kişida’nın ait olduğu iktidardaki Liberal Demokrat Parti’nin zaferi, Kişida’nın önümüzdeki yıllarda daha iddialı ve tartışmalı politikalarından bazılarını hayata geçirmesinin önünü açacak.

Bakan Blinken, eski Başbakan Abe Shinzo’nun ölümüyle ilgili Japon halkına taziyelerini sunmak için Japonya’nın Tokyo kentine gidecek ve üst düzey Japon yetkililerle görüşecek. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price Pazar günü yaptığı açıklamada, ABD-Japonya ittifakının Hint-Pasifik bölgesinde barış ve istikrarın temel taşı olduğunu ve hiç bu kadar güçlü olmadığını söyledi.

Blinken, yerel saatle Pazar akşamı Tokyo’ya gitmek için Bangkok’tan ayrılacak.

Hudson, Bangkok’tan bildirdi.

READ  Çin'e odaklanan Biden, ASEAN liderlerine 150 milyon dolar sözü verdi