Ağustos 17, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Rusya ve Ukrayna arasındaki en son savaş haberleri: canlı güncellemeler

Rusya ve Ukrayna arasındaki en son savaş haberleri: canlı güncellemeler
ona atfedilen…John McDougall/AFP – Getty Images

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, diplomatın Nazilerle işbirliği yapan II.

2014’ten bu yana Ukrayna’nın Berlin Büyükelçisi olan Andrei Melnik, Almanya’daki Ukrayna sorununun en tanınmış yüzlerinden biri oldu ve Almanya’nın Rus işgaline karşı yavaş tepkisi olarak gördüğü ve çoğu zaman Almanya’yı kızdıran şeyi sert bir şekilde eleştirmekten asla çekinmedi. Ukraynalılar. Ülkenin siyasi seçkinleri.

Ancak 29 Haziran’da YouTube’da yayınlanan Jung & Nai ile yaptığı röportajda Melnyk, İkinci Dünya Savaşı sırasında Ukraynalı milliyetçilerin aşırı sağ örgütünün lideri Stepan Bandera’nın anısını savundu. Faşist ideolojiyi benimseyen milliyetçi grup, Ukrayna’yı işgal ettiklerinde Alman güçleriyle işbirliği yaptı ve bu güçlerin bir kısmına Polonyalıların ve Yahudilerin toplu katliamında yardım etti.

Bay Bandera, 1941’de Ukrayna’da yakalandığı ve bağımsız bir Ukrayna kurmaya çalıştığı için Berlin dışındaki bir toplama kampında Naziler tarafından “onurlu bir gözaltı”na alındığı için, cinayetlere doğrudan karışmadı. 1959’da Münih’te Sovyet casusları tarafından suikaste uğrayan Bay Bandera, Ukrayna halkının bir kısmı tarafından, özellikle Bay Bandera’nın heykellerinin ve onun adını taşıyan sokakların bulunduğu Batı’da, ulusal davadaki liderliği nedeniyle hala saygı görüyor.

Ancak Nazi suçlarını tanıma ve Holokost kurbanlarını anma taahhüdüyle övünen Almanya’da, tarihin bu bölümünü sorgulamak kırmızı bir çizgidir.

Bay Melnyk, birkaç yıl önce Almanya’da Bay Bandera’nın Münih’teki mezarını ziyaret ettiğinde kaşlarını kaldırdı. 29 Haziran’da OUN’un katliamlardaki rolünün tarihi ve Bay Bandera’nın Yahudi aleyhtarı görüşleri hakkında verdiği bir röportajda Bay Melnyk ile yüzleştiğinde, akademide tartışılmaz iddialar için hiçbir kanıt olmadığını söyledi.

“Rusların bugüne kadar zorladığı ve Almanya, Polonya ve İsrail’de de desteği olan anlatı bu” dedi.

READ  Biden, Kaşıkçı cinayetini üstlenme taahhüdünde bulunmadığı için kralın varlığı olmadan Suudi veliaht prens ile görüşecek

Bay Melnik’in sözleri Alman yetkililerin yanı sıra Almanya’daki İsrail Büyükelçiliği’nden de kınamalara yol açtı. Rus işgalinden bu yana Ukrayna’nın en güçlü destekçilerinden biri olan Polonya’daki iki bakan da açıklamaları kınadı. Bu, Kiev’i, görüşlerinin Ukrayna’nın pozisyonunu temsil etmediğini söyleyerek Bay Melnik’ten uzaklaştırmaya sevk etti.

Almanca bilen Bay Melnyk, Almanya’da kendisini Rus işgaline karşı savunması için Ukrayna’ya daha fazla silah sağlamaya verdiği coşkulu destekle tanınıyordu. Başbakan Olaf Schultz’u baharda Kiev’e yapacağı ziyareti geciktirdiği için “karaciğer laneti” olarak adlandırmak gibi renkli eleştirilerden çekinmedi. Gevşek bir şekilde prima donna olarak tercüme edilen Almanca ifade, Almanya’nın siyaset kurumunun çoğunu kızdırdı. Ancak Almanya’da ülkelerinin durgun desteğinden bıkmış olanlar arasında ona aç destekçiler kazandırdı.

Bay Melnik’in yorumlarının sık sık gündeme getirdiği tartışmalara rağmen, siyaset kurumu içindeki pasifist eğilimlerin silah sağlama konusunda isteksizliğe yol açtığı bir ülkede Ukrayna’ya dikkat çekmek için bir avantaj olarak görülüyor.

Bay Zelensky, Hindistan, Çek Cumhuriyeti, Norveç ve Macaristan büyükelçileriyle birlikte Bay Melnik’in görevden alındığını duyurdu. Daha sonra Zelensky, değişikliği normal diplomatik uygulamanın bir parçası olan bir rotasyon olarak nitelendirdi.