Şubat 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Blinken ve NATO başkanı, Ukrayna üzerinde uçuşa yasak bölge oluşturmanın ‘Avrupa’da topyekün savaşa’ yol açabileceği konusunda uyardı

Blinken ve NATO başkanı, Ukrayna üzerinde uçuşa yasak bölge oluşturmanın 'Avrupa'da topyekün savaşa' yol açabileceği konusunda uyardı

Cuma günü Brüksel’de düzenlenen iki ayrı basın toplantısında, Dışişleri Bakanı Anthony Blinken ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO uçuşa yasak bölgesinin Rusya ile NATO arasında doğrudan bir çatışmaya yol açma riski nedeniyle gerçekçi olmadığını savundu.

“Uçuşa yasak bölge gibi bir şeyi fiilen uygulamanın tek yolu, NATO uçaklarını Ukrayna hava sahasına göndermek ve Rus uçaklarını düşürmektir ve bu, Avrupa’da topyekün savaşa yol açabilir. Başkan Biden, bunu yapacağımız konusunda netti. Avrupalı ​​müttefiklerle görüşün” diyen Blinken, Cuma günü Brüksel’de Avrupalı ​​müttefiklerle bir araya geldiğinde düzenlediği basın toplantısında, “Onlar Rusya ile savaşa girmeyecekler” dedi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky ve diğer üst düzey Ukraynalı yetkililer, Batı’yı Rusya’nın Ukrayna şehirlerini bombalamasını durdurmak için uçuşa yasak bölge uygulamaya çağırmaya devam ettiler ve Rusya’nın bir nükleer santrale saldırmasının ardından Cuma günü bu çağrıları ikiye katladılar.

Ukrayna’nın Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Sergei Kiselecia, acil bir toplantıda yaptığı açıklamada, “Bugün BM Güvenlik Konseyi Başkanına, daha fazla sivil can kaybını önlemek için önceki çatışmalar sırasında uçuşa yasak bölgelerle ilgili kararları hatırlatan bir mektup gönderdim.” Dedi. BM Güvenlik Konseyi Cuma günü Rus kuvvetleri Zaporizhzhia nükleer santraline saldırdıktan sonra.

“Ukrayna hava sahasındaki tüm uçuşların yasaklanması konusundaki acil tartışma, Güvenlik Konseyi’nin birinci önceliği olmalıdır” dedi.

Aynı toplantıda, ABD’nin Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Linda Thomas Greenfield, dünyanın “dün gece nükleer bir felaketten zar zor kurtulduğunu” söyledi. Rusya’nın eylemlerini “pervasız” ve “tehlikeli” olarak nitelendirdi ve saldırının nükleer santrali ciddi tehlikeye attığını ve Rusya’daki ve Avrupa’daki sivillerin güvenliğini tehdit ettiğini söyledi.

Cuma günü Biden, Oval Ofis’te Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ile bir araya geldi ve ABD başkanına mevcut “çok zor zamanlarda” liderliği için teşekkür etti.

READ  Geert Wilders AB'nin en kötü kabusu - Politico

Biden gazetecilere verdiği demeçte, “Bunun sadece Ukrayna’ya değil, Avrupa güvenliğine ve küresel barış ve istikrara yönelik bir saldırı olduğu konusunda hemfikiriz” dedi.

Önümüzdeki günler muhtemelen daha kötü olacak.

Stoltenberg Cuma günü NATO bakanlarının bir toplantısının ardından Ukrayna’da önümüzdeki günlerin “daha fazla ölüm, daha fazla acı ve daha fazla yıkım” ile “muhtemelen daha kötü” olacağı konusunda uyardı. Rusya ile diyalog çağrısında bulundu ve NATO’nun Rusya ile savaş istemediğini yineledi ve Ukrayna üzerinde uçuşa yasak bölgenin ittifakın düşündüğü bir seçenek olmadığını söyledi.

Stoltenberg, “NATO uçaklarının Ukrayna hava sahası veya NATO kuvvetleri üzerinde Ukrayna topraklarında faaliyet göstermemesi konusunda anlaştık” dedi. “Bakanlar, uzun vadede NATO’nun Rusya ile ilişkisinin temelden değiştiği konusunda hemfikirdi. Ancak, herhangi bir temel tırmanma, yanlış anlama veya yanlış hesaplamayı önlemek için diplomasi ve anlaşmazlık kanallarını açık tutmaya kararlıyız.”

Cuma günü daha sonra yaptığı bir Facebook konuşmasında Zelensky, NATO’nun uçuşa yasak bölge uygulamasını ekarte etme kararını kınadı.

Zelensky, “NATO, Ukrayna üzerindeki gökyüzünü örtmemeye bilinçli olarak karar verdi.” Dedi.

“NATO ülkelerinin, Ukrayna üzerinde gökyüzünü kapatmanın Rusya’nın NATO’ya karşı doğrudan saldırganlığına yol açacağına dair bir anlatı yarattığına inanıyoruz. Bu, bizden çok daha güçlü silahlara sahip olmalarına rağmen, kendi ülkelerinde savunmasız ve güvensiz olanları hipnotize ediyor. Biz sahibiz “.

Blinken, koalisyonun sürekli olarak Ukrayna’ya kendisini savunmak için ihtiyaç duyduğu yetenekleri nasıl sağlayacağına baktığını söyledi.

“Ukrayna’nın kendini savunması için etkili bir şekilde sunabileceğimiz teknolojilere ve yeteneklere her gün bakıyoruz. Ve bu aslında Ukrayna ve hükümet yetkilileriyle ve ayrıca Ukraynalı yetkililerle günlük olarak gerçekleşen devam eden bir görüşmedir. müttefikler ve ortaklar. Bu nedenle ana odak noktamız, sunduğumuz her şeyin kullanılabilmesini, etkin bir şekilde kullanılabilmesini ve … zamanında kullanılmasını sağlamaktır.” dedi Blinken.

READ  Hindistan, çevrimiçi panik sonrasında Ulusal Ölçüm Kimliği'nden uyarıyı geri çekti

NATO, ilk kez İttifak Mukabele Gücünü konuşlandırarak, Ukrayna sınırındaki doğu kanadında konuşlandırılan NATO kuvvetlerinin sayısını artırdı. NATO ve ABD yetkilileri, ABD ve Avrupa ülkelerinin Rusya’ya karşı uyguladığı yaptırımları ittifakın her zamankinden daha fazla birleştiğinin bir işareti olarak göstererek, “NATO topraklarının her karışını” savunacaklarını defalarca söylediler.

Blinken, Rusya Merkez Bankası’nı hedef alan ve Moskova’yı uluslararası ödeme mesajlaşma sistemi SWIFT’den izole eden yaptırımları teşvik ederken, yaptırımların Rus enerjisini kestiğini ve böylece enerji fiyatlarının – ve yerel gaz fiyatlarının – yükselmediğini kaydetti.

Blinken, “Küresel enerji arzını azaltmanın stratejik bir çıkarı yok. Bunun ani etkisi, Amerikalılar için fiyatları pompalamak ve aynı zamanda daha yüksek fiyatlarla Rusya’nın karını artırmak olacaktır” dedi ve “masadan hiçbir şey çıkmadığını” da sözlerine ekledi. ”

Rekor sürede yaşananlar, insanların birkaç hafta önce bunun asla olmayacağını söylediği yaptırımlar ve diğer önlemlerdir” dedi.

CNN’den Tim Lister, Christian Sierra, Elie Kaufman, Niki Carvajal, Martin Guilando, Lindsay Isaac ve Christina Sigulia bu rapora katkıda bulundu.