Temmuz 19, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

‘Bunun bir parçası değiliz:’ NATO Ukrayna’nın uçuş yasağını reddetti

‘Bunun bir parçası değiliz:’ NATO Ukrayna’nın uçuş yasağını reddetti

NATO üyelerinin ulusal bayrakları, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sırasında dışişleri bakanlarının 4 Mart 2022’de ittifakın Brüksel, Belçika’daki genel merkezinde toplandığı gün görülüyor. REUTERS/Yves Hermann

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

BRÜKSEL (Reuters) – NATO müttefikleri, Ukrayna’nın uçuşa yasak bölge talebini Cuma günü desteklerini artırdıklarını söyleyerek reddettiler, ancak doğrudan müdahale, şimdiye kadar Rusya’nın kendi topraklarındaki saldırısıyla sınırlı, daha geniş ve daha acımasız bir Avrupa savaşına yol açacaktı. komşu.

Avrupa Birliği’ne ve batı askeri ittifakı NATO’ya katılmak isteyen eski bir Sovyet cumhuriyeti olan Ukrayna, şu anda ikisine de üye değil.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg düzenlediği basın toplantısında, “Biz bu çatışmanın parçası değiliz ve tırmanıp Ukrayna dışına yayılmamasını sağlama sorumluluğumuz var.” dedi.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, Rusya’nın şehirleri bombalaması ve Avrupa’nın en büyük nükleer santraline çatışma getirmesi nedeniyle dokuz gün önce Moskova’nın işgalinin başlamasından bu yana Batılı güçleri uçuşa yasak bölge uygulamaya çağırdı. Daha fazla oku

Stoltenberg, “Çaresizliği anlıyoruz, ancak bunu yaparsak (uçuşa yasak bölge), Avrupa’da daha fazla ülkeyi içeren topyekün savaşa ve daha fazla acıya yol açabilecek bir şeyle sonuçlanacağımıza inanıyoruz.” Dedi. .

NATO’nun uçuşa yasak bölge uygulamasının tek yolunun, Rus uçaklarını vurmak için NATO uçakları göndermek olduğunu ve tırmanma riskinin çok yüksek olacağını da sözlerine ekledi.

Müttefikler, NATO uçaklarının Ukrayna hava sahasında veya Ukrayna topraklarında faaliyet gösteren NATO kuvvetleri üzerinde çalışmaması gerektiği konusunda hemfikir” dedi.

Zelensky Perşembe günü yaptığı açıklamada, müttefiklerin Ukrayna hava sahasını koruma talebini yerine getirmemeleri halinde Kiev’e daha fazla savaş uçağı tedarik etmeleri gerektiğini söyledi.

READ  Paris'te ikinci gününde polis ve pansiyon göstericileri arasındaki çatışmalar | Avrupa Birliği Haberleri

NATO üyeleri Ukrayna’ya silah gönderdi, ancak onları nükleer silahlı bir Rusya ile doğrudan çatışmaya sokacak askeri harekatı durdurdular.

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, ittifakın NATO topraklarının “her santimini” saldırılara karşı koruyacağını söyledi. Blinken, “İttifakımız savunma amaçlı bir ittifaktır. Biz çatışma aramıyoruz. Ancak çatışma bize ulaşırsa, buna hazırız” dedi.

Daha fazla AB yaptırımı

Ukrayna’da askeri bir varlık yerine, çoğu NATO üyesi olan Avrupa Birliği ülkeleri, Rusya’ya karşı daha fazla ekonomik yaptırıma baktıklarını söylediler.

NATO ve Avrupa Birliği ile görüşmek üzere Brüksel’de bulunan bloğun baş diplomatı Josep Borrell, yeni yaptırımlarla ilgili tüm seçeneklerin masada kaldığını söyledi.

Ancak, üye devletlerin Moskova ile başa çıkma konusundaki bölünmeleri ve bazı ülkelerin Rus enerji kaynaklarına aşırı bağımlılığı göz önüne alındığında, 27 ulustan oluşan Avrupa Birliği’nin belirli önlemler üzerinde ne zaman anlaşmaya varabileceği hemen belli değildi.

Borrell, AB’nin Rusya’dan gaz ithalatının olası askıya alınmasıyla ilgili bir soruya cevaben gazetecilere verdiği demeçte, “Her şeye bakacağız.”

İrlanda Dışişleri Bakanı Simon Coveney, dördüncü yaptırım turunun daha fazla Rus bankasının uluslararası transfer sistemi SWIFT’e erişimini etkileyebileceğini, Rus gemilerini Avrupa limanlarından engelleyebileceğini ve Rusya’dan ithalatı kesebileceğini söyledi.

Çelik, kereste, alüminyum ve muhtemelen kömür gibi diğer ithalatları da yasaklayacağımızdan şüpheliyim” dedi.

Eurointelligence adlı düşünce kuruluşu, Batı’nın Rusya’dan her gün yaklaşık 700 milyon dolarlık enerji ithal ettiğini söyledi.

Batılı güçler, Merkez Bankası’nın faaliyetlerine kısıtlamalar getirmek ve oligarkın malvarlıklarına el koymak da dahil olmak üzere Rusya’yı zaten cezalandırdı.

nükleer panik

Putin, Ukrayna’nın faşist hükümetinden kurtulmak ve ülkeyi silahsızlandırmak için “özel askeri operasyonunu” başlattı. Zelensky, Moskova’nın liberal demokrasinin Rusya sınırlarında gelişmesini engellemeye çalıştığını söylüyor.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalina Bierbock, “Gerçek şu ki, NATO Putin’i değil, Ukrayna’daki özgürlük arzusunu tehdit ediyor. Bu özgürlük arzusunu kırmak istiyor – hem Ukrayna’da hem de kendi ülkesinde” dedi.

READ  Putin'in daha fazla askeri seferber etmesinin ardından Rusya'da protestolar patlak verdi

Yükselen savaş tehlikelerinin bir işareti olarak, küresel alarma neden olan savaşın ardından Cuma günü Ukrayna’daki Avrupa’nın en büyük nükleer santralinin sahasında büyük bir yangın söndürüldü. Yetkililer, Zaporizhia fabrikasının Rus güçleri tarafından ele geçirilmesinden sonra normal şekilde çalıştığını söyledi.

Barbock, nükleer altyapının savaşın dışında kalması gerektiğini söyledi. 27 ulustan oluşan Avrupa Birliği’nin Rusya’ya karşı daha fazla yaptırım getirmenin yanı sıra Ukrayna’ya insani yardım sağlayacağını ve mültecilerini barındıracağını da sözlerine ekledi.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Sabine Siebold, Bart Meijer, Francesco Guaracchio, Philip Blinkensop, John Irish, Simon Lewis ve Marien Strauss tarafından ek raporlama ve Gabriela Baczynska ve Ingrid Melander tarafından yazılan; Frank Jack Daniel tarafından düzenleme

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.