Temmuz 19, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Blue Origin ve ULA, Florida’daki SpaceX Starship fırlatmasının çok yıkıcı olabileceği konusunda uyarıyor

Blue Origin ve ULA, Florida’daki SpaceX Starship fırlatmasının çok yıkıcı olabileceği konusunda uyarıyor

Oynar

SpaceX’in dev iki aşamalı Starship-Super Heavy roketini NASA’nın Kennedy Uzay Merkezi’nden fırlatma planı, iki rakip uzay şirketinin dikkatini ve endişesini çekti; onlar federal yetkilileri 122 metrelik roketin henüz test edilmediği konusunda uyardı. çok tehlikeli olabilir ve ülkenin en yoğun uzay limanı ve çevresi için çok önemli olabilir.

Uzay Sahili’nde büyük ayak izleri bulunan ve SpaceX’i doğrudan rakip olarak gören United Launch Alliance ve Blue Origin, endişelerini FAA’ya yazılı olarak sundu.

ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA), Starship araçlarının Kennedy Uzay Merkezi’ndeki (KSC) Pad 39A’dan yılda 44 defaya kadar fırlatılmasının potansiyel etkilerini değerlendirmek için bir Çevresel Etki Beyanı hazırlıyor. SpaceX ayrıca yakındaki Cape Canaveral Uzay İstasyonunda Starship araçları için potansiyel bir ikinci fırlatma rampasını da gözlüyor.

ULA yetkilileri, FAA’ya yazdığı 22 sayfalık mektupta, “Var olan en büyük roket olduğu için, bir kaza ciddi ve hatta yıkıcı hasarlara yol açabilir, ancak normal fırlatmalar yapılar üzerinde kümülatif bir etki bırakabilir” diye yazdı. kritik fırlatma destek ekipmanı.”

ULA, Nisan 2023’te SpaceX’in Boca Chica, Teksas’taki özel fırlatma sahasında enkazın altı mil yarıçapında uçmasına neden olan Starship patlamasına atıfta bulundu. Cape Town’da ULA yetkilileri, fırlatma rampalarının Pad 39A’dan sadece üç mil uzakta olduğunu ve diğer şirketlerin de yakınlarda bulunduğunu belirtti.

“Benzer bir olay tekrar meydana gelirse, bu enkaz ULA operasyonlarına ulaşabilir ve insanlara zarar verebilir veya mallara zarar verebilir. Starship’in planlanan fırlatma itkisi arttıkça, benzer bir fırlatma hatasından kaynaklanan enkaz, Kennedy Uzay Merkezi çevresindeki daha geniş yerleşim alanlarına ulaşabilir.”

Blue Origin, Brevard County’de 2.700’den fazla tam zamanlı çalışanı istihdam ediyor ve gelecekteki New Glenn roket fırlatmaları için dünyanın ilk özel olarak inşa edilmiş ağır hizmet roket fırlatma kompleksinin geliştirilmesine 1 milyar dolardan fazla yatırım yaptı.

Cape Canaveral: Bugün lansman var mı? Florida’daki SpaceX, NASA ve ULA’dan roketler için yaklaşan fırlatma programı

FAA’ya gönderilen üç sayfalık bir mektupta Blue Origin yetkilileri, Starship Super Heavy roketlerinin fırlatma ve iniş hızının “yerel çevre, yerel olarak çalışan personel ve yerel topluluk üzerinde minimum etkiye sahip olacak bir sayıyla” sınırlandırılmasını önerdi.

READ  SpaceX'in bir günlük gecikmenin ardından 4 Haziran'da bir Dragon kargo gemisini uzay istasyonuna fırlatmasını izleyin

ULA, hükümeti SpaceX’in Starship’i KSC’ye getirmesine izin vermenin bir alternatifini düşünmeye çağırdı: dev roketi şu anda bulunduğu yerde Boca Chica’da tutmak.

SpaceX medya yetkilileri bu hikaye için yorum isteyen mesajlara yanıt vermedi.

Uzay şirketleri sözleşmeler için yarışıyor

FAA’nın rakiplerinden gelen yorumlarını takip eden günlerde, SpaceX’in kurucusu ve CEO’su Elon Musk yalnızca iki kelimeyi kullanmaya başvurdu: “Judge Origin.” Bazı basında çıkan haberlerde, Starship’in çevre çalışmasıyla ilgili bu yorumlar, milyarderler, özellikle de Musk ve Blue Origin’in kurucusu Jeff Bezos arasındaki bir savaş olarak tanımlandı.

Ancak Titusville’deki Florida Teknoloji Enstitüsü Uzay Havaalanı Eğitim Merkezi direktörü Don Platt, “Eğer büyük bir şirket halka açık bir forumda bir rakibi hakkında şikayette bulunma olanağına sahipse, muhtemelen bunu yapacaktır” dedi.

Platt, “Kaynağı hesaba katmalısınız. Uzay endüstrisinin anahtarlarını SpaceX’e teslim etmek istemeyecekler. Şimdi de olan bu gibi görünüyor” dedi.

“Bunun nedeni hükümetin yaptığı haksızlık ya da buna benzer bir şey değil. Sadece SpaceX işini başarıyla yapıyor ve United Alliance buna ayak uydurmakta zorlanıyor” dedi.

Potansiyel Starship görevleri hariç, Space Coast’un bu yıl şimdiye kadar gerçekleştirdiği 49 yörüngesel fırlatmanın 46’sından SpaceX roketleri sorumlu oldu. United Alliance ayrıca üç fırlatma daha başlatırken, Blue Origin yetkilileri yıl sonuna kadar New Glenn roketlerini fırlatmaya başlamayı umuyor.

Üç uzay şirketi NASA sözleşmeleri için yarışıyor. NASA’nın Artemis programı aracılığıyla insanları aya indirmek için Starship’i seçmesinin ardından SpaceX ve Blue Origin arasındaki gerginlikler arttı. Blue Origin, Starship’in “son derece karmaşık ve yüksek riskli” olduğunu belirterek NASA’ya dava açtı.

2023 yılında NASA, Artemis programına ikinci bir insanlı iniş sistemini ekleyecek konumda. NASA, gelecekteki görevler sırasında astronotların Starship uzay aracıyla birlikte aya inmesi için Blue Origin’in Blue Moon uzay aracını seçti.

Blue Origin ve ULA, Starship füzelerinin tehlikeleri konusunda uyarıyor

ABD Federal Havacılık İdaresi, Kennedy Uzay Merkezi’nden gelecekteki fırlatmalara izin vermek için sertifikasyon sürecinin bir parçası olarak Starship için Çevresel Etki Beyanı yayınlamaya hazırlanıyor. Ayrı bir gelişmede, ABD Hava Kuvvetleri, SpaceX’in Starship-Super Heavy fırlatmalarını 2026 yılına kadar Cape Canaveral Uzay İstasyonundaki Kompleks 37’ye taşıma hedefi üzerine bir çevresel çalışma yürütüyor.

READ  Gökbilimciler, asteroit Psyche'nin şimdiye kadarki en detaylı haritasını ortaya çıkardı

FAA’ya yazdıkları mektuplarda Blue Origin ve United Alliance, Starship ile ilgili bir dizi risk konusunda uyardı. Şirketlerin endişeleri arasında şunlar yer alıyor:

  • Blue Origin, Starship Super Heavy’nin operasyonlarının Uzay Sahili’nde çalışan herhangi bir fırlatma sisteminden daha büyük bir çevresel etkiye sahip olmasının beklendiğini belirterek, iki aşamalı roketin “tahrik için 5.200 metrik tona kadar sıvı metan taşıyabileceğini” belirtti.
  • United Launch Alliance, iticilerin Atlantik Okyanusu’ndaki insansız gemileri kullanmak yerine Pad 39A’ya indirilmesinin “sistem arızası riskini Kennedy Uzay Merkezi’ni çevreleyen topluluklara, işletmelere ve çevreye kaydırdığını” söyledi.
  • Blue Origin, enkaz yayılması, aşırı basınç, sonik patlama, patlama, yangın, gürültü, atmosferik toksinler ve tehlikeli maddelerle ilgili endişeleri öne sürerek, bir kesinti durumunda çalışanlarının ve varlıklarının güvenliğiyle ilgili endişelerini dile getirdi.
  • Diğer başlatmaları devre dışı bırakın. ULA, “SpaceX, şimdiye kadarki en büyük roketi altı millik bir alandaki iki fırlatma sahasından art arda fırlatmayı amaçlıyor. Sadece bir Starship fırlatma sahası muhtemelen bölgedeki diğer fırlatmalara zarar verecek ve önemli çevresel etkilere neden olacaktır” dedi.

Yerel sakinler ayrıca Starship ile ilgili çevresel endişelerini de dile getirdi

FAA yetkilileri, 24 Haziran’a kadar Starship hakkındaki kamuya açık yorumları kabul ediyor ve Brevard gruplarının yorumlarını da duyuyor. Haziran ortasında federal kurum, Cape Canaveral Limanı’ndaki Radisson Resort’ta ve Kennedy Uzay Merkezi Ziyaretçi Kompleksi’nde halka açık günlere ev sahipliği yaptı. Proje web sitesi faa.gov/space/stakeholder_engagement/spacex_starship_ksc adresinde bulunmaktadır.

Merritt Adası Yaban Hayatı Derneği Başkanı Charlie Venuto, FAA’ya yazdığı bir mektupta, özellikle Kennedy Uzay Merkezi’nin gelişmemiş mülkünde yeni bir fırlatma kompleksi inşa etme seçeneğiyle karşılaştırıldığında, Starship için Fırlatma Rampası 39A’nın yeniden kullanılmasını övdü.

Ancak Titusville merkezli MIWA, FAA’nın çevresel çalışmasının Starship’in aşağıdaki gibi çeşitli çevresel etkilerini ele alması gerektiğini savunuyor:

  • Ekolojik olarak tehdit altındaki Indian River Gölü’nü korumak için kaliteli yağmur suyu yönetim sistemi.
  • Yapay aydınlatmanın yuva yapan deniz kaplumbağaları, göçmen ve yuva yapan kuşlar ve gece yaşayan yaban hayatı üzerindeki etkileri.
  • Blue Origin’in New Glenn roketleri dikkate alınarak hava kalitesi, stratosferik ozon hasarı, habitat tahribatı, kontrollü yanma gibi koruma yönetimi tekniklerini uygulama yeteneği ve karbon emisyonları üzerindeki kümülatif etkiler.

Merritt Adası Ulusal Yaban Hayatı Koruma Alanı yetkilileri, 10 sayfalık bir mektupta, Kennedy Uzay Merkezi ve Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonu tarafından yürütülen çevresel çalışmaların “ayrı ayrı ele alınan birbiriyle ilişkili eylemler gibi göründüğünü ve iki etki analizinin de dahil olduğunu belirtti. “Kümülatif etkiler daha az etkili, daha az kapsamlı ve ikisi arasında önemli bir karşılıklı tamamlayıcılık gerektiriyor.”

READ  Büyüleyici yakın çekimler, güneşin parıltısında gizlenmiş inanılmaz ayrıntıları gösteriyor: ScienceAlert

Güneydoğu Balıkçılık Derneği, ulusal savunma ve uzay araştırma çabalarını desteklediği yorumunu yaptı. Ancak grup, FAA çalışmasının Starship’in balıkçı aileleri, yerel topluluklar, işletmeler, restoranlar, konaklama tesisleri ve Florida’nın turizm endüstrisi dahil tüm paydaşlar üzerindeki fiziksel, sosyal ve ekonomik etkilerini içermesini istiyor.

Central Florida Üniversitesi’nden uzay uzmanı: Birden fazla güçlü uzay şirketine sahip olmak çok önemli

Central Florida Üniversitesi Stephen W. Hawking Mikro Yerçekimi Araştırma ve Eğitim Merkezi direktörü Phil Metzger, bir e-postada, ULA’nın Starship hakkındaki açıklamasının adil olduğuna inandığını, çünkü FAA’dan işini dikkate alarak yapmasını istediğini söyledi. Çevre, komşu topluluklar ve lansman operasyonları üzerindeki potansiyel etkiler Cape’deki diğer şirketlere.

Metzger, “Bir şirketin operasyonlarının rakiplerini kapatmaması için uzaya erişimi güvence altına alacak birden fazla sağlıklı fırlatma şirketine sahip olmanın devletin çıkarına olduğuna dikkat çektiler. Bunların hepsinin meşru olduğunu ve vurgulanması gerektiğini düşünüyorum.” dedi. .

Ancak Blue Origin’in Starship’in fırlatma hızını sınırlamayı teklif ederek “ciddi bir hata” yaptığına inandığını söyledi.

Metzger, “Bu, Cape Town’daki potansiyel sorunlara karşı en az yaratıcı ve en az kullanışlı çözüm olacaktır” dedi.

“Uzay dünya, ulusal güvenlik ve ekonomik refah açısından daha önemli hale geliyor ve Amerika Birleşik Devletleri’nin, sonuçta her şirkete ve bir bütün olarak ülkeye zarar verecek sınırlamalar yaratmaması, tüm sağlayıcıların fırlatma hızını artırması gerekiyor. dedi.

Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonu ve NASA’nın Kennedy Uzay Merkezi’nden en son haberler için floridatoday.com/space adresini ziyaret edin.

Brooke Edwards, Florida Today’in uzay muhabiridir. Onu ara [email protected] Veya X’te: @Yıldızların Brooke’u.

Alan bizim için önemlidir, bu nedenle size sektör ve Florida lansmanları hakkında birinci sınıf kapsam sağlamak için çalışıyoruz. Gazetecilik böyle bir zaman ve kaynak gerektirir. Lütfen buraya abone olarak ona destek olun.