Şubat 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

BlueSmart Mobility, IBLA 2023’te Yılın Genç Türk Girişimi ödülünü kazandı

BlueSmart Mobility, IBLA 2023’te Yılın Genç Türk Girişimi ödülünü kazandı

Hindistan’ın ilk tamamen elektrikli araç çağırma hizmeti olan BlueSmart Mobility, 2 Aralık’ta Mumbai’de düzenlenen 19. Hindistan İş Lideri Ödülleri’nde (IBLA) ‘Yılın Genç Türk Girişimi’ seçildi. CEO Anmol Singh Jaki ve CEO tarafından kuruldu. Ocak 2019’da Puneet Goyal tarafından finanse edilen girişim, hızla büyüyerek sektörde önemli bir oyuncu haline geldi.

Yalnızca 10 elektrikli araç ve iki şarj istasyonuyla başlayan BlueSmart, filosunu Delhi-NCR ve Bengaluru’da faaliyet gösteren yaklaşık 6.000 araca genişleterek Ola ve Uber gibi büyük oyuncularla doğrudan rekabete soktu. Şirket özel çünkü müşterilerini mutlu etmeye önem veriyorlar. Diğer yolculuk hizmetlerinden farklı olarak yolculukları iptal etmezler ve yoğun zamanlarda ekstra ücret talep etmezler. Şirket, elektrikli arabaları insanların her gün seyahat etmesinin düzenli bir yolu haline getirmek istiyor.

BlueSmart’ın çekirdek ekibi, işleri yöneten Dushar Garg, Anirudh Jain operasyonlarını yöneten ve Rishabh Suite teknoloji yönetenlerden oluşur. Hepsi şirketin büyümesine ve başarılı olmasına yardımcı oluyor.

BluSmart kuruluşundan bu yana 109 milyon dolar fon aldı. BP Ventures, Survam Partners, 9Unicorn Fund ve Green Frontier Capital gibi önde gelen gruplar buraya yatırım yapmaya karar verdi. Şirket ayrıca ürünlerine yardımcı olmak için 150 milyon dolar aldı ve bunun büyük bir kısmı Hindistan Yenilenebilir Enerji Geliştirme Ajansı (IREDA) ve Enerji Finans Kurumu (PFC) gibi gruplardan geldi.

Tamamı elektrikli araçlarla çalışan BlueSmart, halihazırda 21.000 ton karbondioksit emisyonunu azaltarak çevre üzerinde önemli bir etki yarattı. 10 milyon temiz sürüş sağladı ve 325 milyon kilometreden fazla yol kat etti. Burada bitmiyor. Kendi elektrikli arabalarını üreterek işleri iyileştirmeye çalışıyorlar.

BlueSmart IPLA Ödülleri’nde başarılı oldu çünkü yeşil olmayı ve yeni fikirler üretmeyi önemsiyorlar. Bu da onların Hindistan’da popüler ve başarılı bir startup haline geldiklerini gösteriyor.

READ  LIV'den PGA Tour'a geri mi dönüyoruz? Ters sapma için önyargı araması