Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

BM insan hakları şefi Rafa’nın tahliye kararının ‘insanlık dışı’ olduğunu söyledi

BM insan hakları şefi Rafa’nın tahliye kararının ‘insanlık dışı’ olduğunu söyledi

İsrail ordusunun Pazartesi günü verdiği tahliye emrinin ardından yerinden edilmiş Filistinliler Refah’ta eşyalarını toplarken bir kadın tepki gösteriyor. AFP

BM insan hakları şefi Pazartesi günü yaptığı açıklamada, İsrail’in Filistinlilere Gazze’deki Doğu Refah’ı terk etme emrinin “insanlık dışı” olduğunu söyleyerek, acı ve yıkımın zaten “dayanılmaz” seviyelerin ötesine geçeceği konusunda uyardı.

Volker Türk, yüz binlerce insanı hayatta kalmak için yardım alamayacakları bölgelere kaçmaya zorlamanın “düşünülemez” olduğunu söyledi.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri yaptığı açıklamada, “Kazanlar bomba, hastalık ve kıtlıktan etkilenmeye devam ediyor.” dedi. “Bugün İsrail’in Refah’taki askeri operasyonları yoğunlaşırken onlara yeniden hareket etmeleri söylendi.

“Bu insanlık dışıdır. Sivillerin etkili bir şekilde korunmasını öncelikli amaç edinen uluslararası insancıl hukuk ve insan hakları hukukunun temel ilkelerine aykırıdır.”

İsrail ordusu, küresel alarma yol açan güney Gazze Şehri’ne yönelik uzun süredir tehdit altındaki kara işgali öncesinde Pazartesi günü Filistinlilerin Doğu Refah’tan tahliye edilmesi çağrısında bulundu.

Turk, “Yüzbinlerce insanı Refah’tan zaten dümdüz olan ve hayatta kalmak için ihtiyaç duydukları yetersiz barınma ve insani yardıma erişilemeyen yerlere zorla taşımak düşünülemez. Bu, onları yalnızca daha fazla riske ve sefalete maruz bırakacaktır.” dedi.

‘Yeter artık öldürmeyin’

Turk, “Gazze Şeridi’ndeki birincil insani yardım merkezi olan yere daha fazla saldırı yapılması çözüm değil” dedi: “Yeterince öldürdü.” “Ateşkes sağlanmalı. İnsani yardımın serbest ve serbestçe akışına izin verilmeli. Rehineler ve keyfi olarak tutulanlar derhal serbest bırakılmalıdır.”

Turk, Pazartesi günü Refah’a iki geçiş noktasının kapatıldığını ve “çok küçük” miktarda insani yardımın gelmesinin durduğunu söyledi. Bir milyondan fazla insanın kitlesel olarak yerinden edilmesiyle baş edebilecek Refah dışında hiçbir yer olmadığını söyledi.

Turk, “Geçtiğimiz yedi aydaki deneyim, Refah’taki Filistinlilerin ayrım gözetmeyen bombalamalar, hukuka aykırı cinayetler ya da yiyecek, su ve sanitasyon kaybı nedeniyle ölüm ve yaralanmalara maruz kalmaya devam ettiğini gösteriyor. Bunun olmasına izin verilmemelidir.” dedi.

READ  Turk, Gine'de medya özgürlüğünün bastırılmasından endişeliydi; Rotayı değiştirmekte ısrar ediyor

Açıklamaya göre, uluslararası insancıl hukuk, sivillerin güvenliği için gerekli olmadıkça veya katı yasal gerekliliklere tabi olarak zorlayıcı askeri nedenler olmadıkça, çatışmayla ilgili nedenlerle sivillerin yerlerinden edilmesi emrini yasaklıyor.

Açıklamada, “Bu yükümlülüklerin yerine getirilmemesi, savaş suçu teşkil eden zorla yerinden edilmeyle sonuçlanabilir” denildi.

Agence France-Presse