Mart 21, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

BM insan hakları şefi Venezuela’da siyasi ve yargı reformu çağrısında bulundu

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Durk Cumartesi günü Venezuela’nın siyasi ve yargı sisteminde reform yapılması ve keyfi olarak gözaltına alınan mahkumların serbest bırakılması çağrısında bulundu. Bunu Venezuela’ya yaptığı iki günlük resmi ziyaretin sonunda söyledi.

Türk, ziyareti sırasında üst düzey yetkililer, sivil toplum temsilcileri, mağdur grupları ve insan hakları savunucuları ile bir araya geldi.

Gördüklerinden ve duyduklarından, Venezüella toplumunun hükümet ile halk arasındaki derin güven duygusunu kaybettiğinin açık olduğunu söyledi. Bu bölünmeleri ortadan kaldırmak ve Venezüellalılar arasındaki sosyal sözleşmeyi yeniden inşa etmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu söyledi.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR) Volker Turk, İnsan Hakları Raporlama Görevlisi Helen Devaux ve Jose M. Aranas’ın yanında görür.

Gezisinin sonunda başkent Karakas’tan konuşan Turk, Venezuela’nın birçok siyasi, ekonomik ve sosyal zorlukla karşı karşıya olduğunu söyledi. Ancak, tartışmalarına dayanarak, ülkenin adalet ve güvenlik sistemlerinin reforma tabi tutulması gerektiğine dair genel bir kabul var gibi görünüyor.

“Güvenlik operasyonları ve gösterilerde insanların keyfi olarak gözaltına alındığını ve işkence gördüğünü, aile üyelerinin öldürüldüğünü duydum. “Bir kadın, iki yıl önce ablasının nasıl gözaltına alındığını, tecavüze uğradığını ve işkence gördüğünü anlatırken duygulandı” dedi.

Turk, Cumhurbaşkanı Nicolás Maduro ve hükümet bakanlarıyla yaptığı görüşmelerde keyfi olarak gözaltına alınanların serbest bırakılması çağrısında bulunduğunu söyledi.

Ayrıca, kapsamlı ve uzun yargılama öncesi gözaltının kullanılmasıyla ilgili endişelerini dile getirdi. İnsanların özgürlüklerini ellerinden alan bir sistemin istismara açık olduğunu ve reforme edilmesi gerektiğini anlattı.

“İşkence şikayetlerinin kararlı bir şekilde ele alınacağı, etraflıca soruşturulacağı ve sorumluların adalete teslim edileceği konusunda güvence aldım. … Buradaki ekibim, gözaltı merkezlerini düzenli olarak ziyaret ediyor, ancak yetkililere bildirdiğim gibi, bu, ordu tarafından yönetilenler de dahil olmak üzere tüm gözaltı merkezlerini kapsamalı” dedi.

Cuma günü Maduro ile görüştükten sonra Türk, Maduro’nun adalet sistemini iyileştirmek için çalışmaya istekli olduğunu açıkça ifade ettiğini söyledi. Daha fazla reform için ofisinin uzmanlığını ve desteğini ödünç vereceğini söyledi.

READ  İşte 'Impressario'dan Riyaz Amlani bir restoran imparatorluğunu nasıl yarattı?