Haziran 15, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

BM insan hakları sorumlusu, İsrail’in yargı reformlarından duyduğu endişeyi dile getirdi

BM insan hakları sorumlusu, İsrail’in yargı reformlarından duyduğu endişeyi dile getirdi

CENEVRE – Birleşmiş Milletler insan hakları başkanı Salı günü, İsrail yargı sisteminin elden geçirilmesi önerisinin yargının insan haklarını ve hukukun üstünlüğünü destekleme kabiliyetini “ciddi şekilde baltalayacağından” duyduğu endişeyi dile getirdi.

İsrail parlamentosu, Başbakan Binyamin Netanyahu’nun dindar-milliyetçi hükümeti tarafından teşvik edilen ve ilgili yargıçların siyasete karışmasını engellemesi gerektiğini söylediği değişiklikleri ilerletiyor.

Kitlesel protestolara yol açan öneriler, hükümetin yargıçları seçmedeki elini artırabilir ve Yüksek Mahkeme’nin yasayı iptal etme yetkisine sınırlar getirebilir.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker, “On yıllardır yerleşik uygulamadan farklı olarak, bu tür yasalar, yargının bireysel hakları savunma ve hukukun üstünlüğünü yürütme ve yasama gücü üzerinde etkili bir kurumsal kontrol olarak destekleme becerisini ciddi şekilde baltalayacaktır.” dedi. Hindi.

Raporu, bu değişikliklerin adli seçim süreci üzerinde daha fazla siyasi etki yaratacağını da sözlerine ekledi.

İsrail dışişleri bakanı, “Suriye, İran, Filistin Yönetimi ve Gazze’deki bariz insan hakları ihlallerini görmezden gelerek Orta Doğu’nun tek demokratik ülkesi İsrail’e saldıranların ahlaki öğretilerini kabul etmeyeceğiz” dedi. Eli Cohen, Türk’ün yorumlarına yanıt verdi.

İsrail’in Cenevre’deki Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Merav Eilon Shahar, Türkiye’nin önceki açıklamasının önyargılı olduğunu söyledi.

Ekim ayında yüksek komiser olarak yemin eden Avusturyalı Türk, ofisinin geçen yıl 151 Filistinlinin güvenlik güçleri tarafından öldürüldüğünü belgelemesinin ardından bu ayın başlarında İsrail’i uluslararası haklara saygı göstermeye çağırdı.

READ  BM, Çin'in Sincan'ındaki ihlal iddialarına karşı harekete geçme çağrısında bulundu