Aralık 3, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri: İran’da geniş çaplı bir kriz yaşanıyor

CENEVRE, 24 Kasım (Reuters) – BM insan hakları başkanı Perşembe günü İnsan Hakları Konseyi’nde İran’daki krizle ilgili yaptığı konuşmada İranlı yetkililere İran’daki protestoculara karşı “gereksiz ve orantısız” güç kullanmayı bırakmaları yönünde güçlü bir çağrıda bulundu.

Kurum, Almanya ve İzlanda liderliğindeki yaklaşık 50 ülkeden oluşan bir grubun, 22 yaşındaki bir kişinin gözaltında ölümüyle ilgili bir protesto dalgası başladığından beri iddia edilen suiistimalleri araştırmak için yeni bir soruşturma araştırma misyonu oluşturma önerisini tartışıyor. Kürt adam. Kız Mahsa Amini 16 Eylül’de.

Toplantı, Çin’in insan hakları sicilini daha fazla incelemeye tabi tutma girişiminin geçen ay yenilgiye uğratılmasının ardından, Batı’nın konsey içindeki etkisinin önemli bir testi olarak görülüyor.

Yeni atanan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Durk, 2 Kasım 2022’de İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenen Palais Wilson’da düzenlediği basın toplantısında bir açıklama yapıyor. REUTERS/Denis Balibous

İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Dürk geçen ay Meclis’te yaptığı ilk konuşmada, “Şu anda tam anlamıyla bir insan hakları krizi içindeyiz.”

Gereksiz ve orantısız güç kullanımına son verilmelidir” dedi. Türk, protestolarda şimdiye kadar 40’tan fazlası çocuk olmak üzere 300’den fazla kişinin öldürüldüğünü, yaklaşık 14 bin kişinin tutuklandığını da sözlerine ekledi.

Tahran temsilcisi, tartışmanın aşağılayıcı ve dehşet verici olduğunu söyledi.

İran önergeye karşı çıkıyor ve ülkeleri karara karşı oy kullanmaya çağırmak için bu ayın başlarında Cenevre’ye bir heyet gönderdi.

Emma Farge bildiriyor; Kurgu Maria Sheehan ve Miranda Murray tarafından

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

READ  Turks ve Caicos Tatilleri için En İyi Seyahat Sigortası - ROP Raporu