Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Dürk, Gazze’nin genişlemesi nedeniyle Batı Asya’ya gitti

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Dürk, Gazze’nin genişlemesi nedeniyle Batı Asya’ya gitti

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Dürk, Salı günü Batı Asya’ya beş günlük bir ziyarete başladı. Reuters.

İsrail’in Gazze’deki savaşı kızışırken, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Dürk, insan hakları ihlalleri konusunda hükümet yetkilileri ve sivil toplumla temas kurmak üzere Salı günü Batı Asya’ya beş günlük bir geziye başladı.

Turk, yaptığı açıklamada, “Katliam, aralıksız acılar, kan dökülmesi, yıkım, öfke ve umutsuzlukla dolu bir ay oldu.” dedi. “Bu tırmanışın temelinde insan hakları ihlalleri yatıyor ve insan hakları, bu acı sarmalından çıkış yolu bulmada hayati bir rol oynuyor.”

Türk’ün Salı günü Kahire’de olduğu ve Perşembe günü Ürdün’ün başkenti Amman’a gitmeden önce Çarşamba günü Gazze sınırındaki Refah’ı ziyaret edeceği belirtildi.

Türkler ayrıca İsrail’e, işgal altındaki Batı Şeria’ya ve savaşın en kötü olduğu Gazze’ye de erişim sağlamaya çalıştı.

BM, bölgedeki insan hakları durumu hakkında hükümet yetkilileri, sivil toplum aktivistleri, mağdurlar ve BM meslektaşlarıyla temas kuracak. Memur bölgede. Ziyaret, devam eden ve çok ciddi bir insan hakları ve insani kriz ortamında gerçekleşiyor.

Salı günü Kahire’de Yüksek Komiser, Mısır Dışişleri Bakanı ve bölgesel sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve Arap Devletleri Birliği Genel Sekreteri ile bir araya gelecek.

Çarşamba günü ülkenin doğusundaki Gazze Şeridi sınırındaki Refah’a gidecek.

Perşembe ve Cuma günü Amman’da, başbakan yardımcısı ve dışişleri bakanı, diğer üst düzey hükümet yetkilileri, Filistinli ve İsrailli sivil toplum temsilcileri ve işgal altındaki Filistin topraklarından sorumlu BM başkanı bir araya geldi. Turk ülke takımıyla buluşacak.

Yüksek Komiser Çarşamba günü Refah kapısı yakınında bir basın toplantısı düzenleyecek ve 11 Kasım Cumartesi günü Amman’da bir basın toplantısı düzenleyecek.

READ  Turks ve Caicos Turizm Kurulu'nun Yeni Başkanı

Yayınlanma tarihi: 07 Kasım 2023 15:28:02 IST