Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Turk, Refah geçişinde hem İsrail’in hem de Hamas’ın savaş suçu işlediğini söyledi

Turk, Refah geçişinde hem İsrail’in hem de Hamas’ın savaş suçu işlediğini söyledi

Volker Durk sınır geçişindeki ikilemi vurguladı ve anlattı “Hayat Halatı” Geçen ay Gazze’de yaşayan 2,3 milyon insan için “haksız ve aşırı derecede zayıf” olmasına rağmen.

Ancak bunlar “yaşayan bir kabusun kapıları” diye devam etti ve Gazze’deki insanların “sürekli bombalama altında boğulduğunu, ailelerinin acısını çektiğini, su, yiyecek, elektrik ve yakıt için mücadele ettiğini” ekledi.

Eşi benzeri görülmemiş bir risk

İnsan hakları şefi, Hamas militanlarının 7 Ekim’de İsrail’e saldırarak 1.400 kişiyi öldürmesinden ve 240’tan fazla kişiyi kaçırmasından bu yana bölgeyi ziyaret eden son üst düzey BM yetkilisi oldu.

Buna karşılık İsrail, Gazze Şeridi’ni defalarca bombaladı, ayrıca tam bir abluka uyguladı ve kara işgali gerçekleştirdi, kuzeydeki sivillerin güneye gitmesini emretti.

Bay Turk, Filistinli silahlı grupların zulmünün ve devam eden rehin alma eylemlerinin iğrenç ve savaş suçu olduğunu söyledi.

“İsrail’in Filistinli sivilleri toplu olarak cezalandırması, tıpkı sivillerin yasa dışı zorla yerinden edilmesi gibi bir savaş suçudur” diye ekledi.

“Bir uçuruma düştük,” diye uyardı, “56 yıllık işgal bağlamında bile, Gazze’de, İsrail’de, Batı Şeria halkı ve bölgesel olarak karşılaştığımız durum çok tehlikeli. ”

Bay. Türk acil bir çağrıda bulundu.

Gazze’de yeterli yardım, tüm rehinelerin serbest bırakılması ve “Filistinlilerin ve İsraillilerin kendi kaderini tayin haklarına dayalı olarak işgale kalıcı bir son vermek için siyasi çıkış” çağrısında bulundu.

Hamas ile Filistinlileri birbirinden ayırın: Guterres

Bu arada BM Genel Sekreter Antonio Guterres Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Gazze’de öldürülen sivil sayısının, İsrail’in Hamas’a karşı eylemlerinde bir şeylerin “açıkça yanlış” olduğunu gösterdiğini söyledi.

“Hamas’ın canlı kalkanı olduğunda ihlaller oluyor. Ancak askeri operasyonlarda öldürülen sivillerin sayısına baktığınızda bir şeylerin yanlış olduğu açık” dedi.

READ  Faysal Camii: Pakistan'da bir Türk tarafından tasarlanan ulusal bir hazine

“Filistin halkının dramatik insani ihtiyaçlarının korkunç resmini her gün görmenin İsrail’in çıkarlarına aykırı olduğunu İsrail’in anlamasını sağlamak da önemlidir” dedi. “Bunun İsrail’e küresel ilişkilerde faydası yok. Kamuoyu.”

Hamas’ın İsrail’e yönelik saldırısını şiddetle kınayan Sn. Guterres, “Bir ayrım yapmak zorundayız; Hamas başka, Filistin halkı başka” diyerek, “Eğer bu ayrımı yapmazsak bunun insanlık olduğunu düşünüyorum. Anlamını yitirir.” dedi.