Mayıs 27, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

BM, İspanya’daki öpücük skandalının sporda cinsiyetçiliği sona erdirmek için bir ‘atılım’ olabileceğini söylüyor

BM, İspanya’daki öpücük skandalının sporda cinsiyetçiliği sona erdirmek için bir ‘atılım’ olabileceğini söylüyor

OVIEDO, İSPANYA

BM, İspanyol futbolundaki öpüşme skandalıyla ilgili tartışmaya katıldı ve bloğun insan hakları şefi Salı günü bunun “sporda taciz ve cinsiyetçiliği sona erdirecek” bir atılım olması gerektiğini söyledi.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Dürk sosyal medya paylaşımında, “Sporda kadınlar cinsel taciz ve istismarla karşı karşıya kalmaya devam ediyor; her birimizin bu tür istismara karşı sesimizi yükseltme sorumluluğumuz var. İspanya’nın Jenni Hermozo’suna katılıyoruz” dedi. İspanya futbol federasyonunun görevden uzaklaştırılan başkanı Luis Rubiales tarafından öpüldüğü ifade ediliyor.

Pazartesi akşamı yüzlerce taraftarı Madrid’de büyük bir meydanı doldurarak “Se Acabo” veya “Bitti” sloganıyla Rubiales’in liderliğine, İspanyol futbolunda zehirli bir kültüre ve toplumdaki cinsiyetçiliğe son verilmesi çağrısında bulundu.

Protesto sırasında İspanya futbol federasyonu, FIFA’nın Rubiales’i en az 90 gün süreyle uzaklaştırmasının ardından ne yapılacağına karar vermek için toplandı.

Cuma günü Hermoso bir açıklama yaptı: “Kendimi savunmasız hissettim ve benim rızam olmadan dürtü odaklı, cinsel, yersiz bir eylemin kurbanı oldum.” Ayrıca Rubiales ve federasyonun kendisine öpücüğü kabul etmesi için baskı yaptığını da iddia etti.

Pek çok üyesinin Rubiales’in, Hermoso’nun öpüşüp ayrılmayı reddettiğini vurgulayan rakipleri “sahte feministler”e yönelik sözlerini alkışlamasından günler sonra, federasyon oybirliğiyle onun istifasını isteyen bir bildiri yayınladı.

Rapor, Rubiales’in sağ kolu Pedro Rocha liderliğindeki konfederasyonun “yeni bir aşaması” çağrısında bulundu. Federasyon, personeli cumartesi günü istifa eden ve kadın takımının gitmesi gerektiğini söyleyen kadın antrenörü Jorge Wilda’nın akıbetini açıklamadı. Federasyon da Rubiales’in görevden alınması yönünde oy kullanabilirdi ancak bu kadar ileri gitmedi.

Rubiales, Cuma günkü “Vazgeçmeyeceğim!” dediği bomba etkisi yaratan konuşmasından haber alamadı. Art arda beş kez.

Rubiales’in annesi Angels Bejar, oğlunun tüm müttefiklerini kaybetmesi nedeniyle kendisini açlık grevinde bir kiliseye kilitledi. Pazartesi günü İspanyol haber ajansı Efe’ye oğlunun cadı avının kurbanı olduğunu ve kimseye zarar veremeyeceğini, adalet yerini bulana kadar yemek yemeyeceğini söyledi.

READ  "Türk Mobilya Binası'ndaki Restoranlar" projesi şu anda beklemede; Belediye başkanı yeni geliştiricilerin bunu çalıştırabilmesini umuyor

Bu arada İspanyol hükümeti Rubiales’e yaptırım uygulamaya, görevinden kalıcı olarak istifa etmesini sağlamaya ve İspanya Futbol Federasyonu’nun cinsiyet dengesizliğini düzeltmesini sağlamaya çalışıyor.

Anadolu Ajansı’nın internet sitesinde, AA Haber Yayın Sistemi (HAS) abonelerine iletilen haberlerin yalnızca bir kısmı kısaltılmış olarak yer alıyor. Abonelik seçenekleri için bizimle iletişime geçin.