Haziran 16, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

BM ve İngiltere, Kara-Murza’nın serbest bırakılmasını talep etti

BM ve İngiltere, Kara-Murza’nın serbest bırakılmasını talep etti

BM insan hakları sorumlusu Volker Türk Pazartesi günü Rusya’yı, Kremlin eleştirmeninin 25 yıl hapis cezasına çarptırılmasının ardından muhalif aktivist ve gazeteci Vladimir Kara-Murza’yı derhal serbest bırakmaya çağırdı.

Türk, Moskova mahkemesinin verdiği cezanın “Rusya Federasyonu’nda hukukun üstünlüğüne ve sivil alana bir başka darbe” olduğunu söyledi.

Muhalif seslere karşı açılan bir dizi davanın son duruşmasında, 41 yaşındaki Rus ordusu hakkında “yanlış” bilgi yaymak ve “istenmeyen bir örgüte” katılmaktan vatana ihanetten suçlu bulundu.

Türk yaptığı açıklamada, “Gara-Murza, Rusya Federasyonu’nun Ukrayna’ya yönelik silahlı saldırısını alenen eleştirmek de dahil olmak üzere, ifade, düşünce ve örgütlenme özgürlüğünü yasal olarak kullanmasına ilişkin suçlamalarla soruşturuldu.”

“Hiç kimse insan haklarının kullanılması nedeniyle özgürlüğünden yoksun bırakılmamalı ve Rus yetkililerin onu gecikmeden serbest bırakmaya davet ediyorum.

“Gözaltında kaldığı sürece, insanca ve onuruna saygılı davranılmalıdır.”

İngiltere, Rus büyükelçisini çağırdı

Pazartesi günü Londra, Kara-Murza’nın cezasının ardından derhal serbest bırakılmasını talep etti.

Dışişleri Bakanı James Wisely, “İngiltere, Bay Kara-Murza’nın derhal serbest bırakılması için çağrıda bulunmaya devam edecek” dedi.

Wise, “Rusya’nın ifade özgürlüğü de dahil olmak üzere temel insan haklarını koruma taahhüdünde bulunmaması endişe verici” dedi.

Rusya’yı, Vladimir Kara-Murza’nın uygun sağlık hizmeti alma hakkı da dahil olmak üzere uluslararası yükümlülüklerine uymaya çağırmaya devam ediyoruz” dedi.

Dışişleri Bakanlığı “siyasi saikli cezayı” kınadı ve “Vladimir Kara-Murza’nın gözaltına alınmasına ve kötü muameleye karışanlardan hesap sorulmasını sağlamak için daha fazla önlem almayı düşündüğünü” söyledi.

Londra, “önceki insan hakları ihlalleri” nedeniyle davaya başkanlık eden yargıcı şimdiden cezalandırdı.

READ  'Susturulmayan' Suriyeli protestocu Riyad el-Türk sürgünde öldü