Mayıs 27, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Deprem bölgesinde yaşayan 130 binden fazla Türk, memleketlerinin dışında oy kullanıyor.

Deprem bölgesinde yaşayan 130 binden fazla Türk, memleketlerinin dışında oy kullanıyor.

ANKARA – Ülkenin Yüksek Seçim Kurulu (YSK) başkanı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Şubat ayında Türkiye’nin güneyinde meydana gelen yıkıcı depremlerden etkilenen en az 133 bin kişinin memleketlerinin dışında oy kullanacağını söyledi.

Cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri, Türkiye’nin güneyinde 10 ili vuran, 50 binden fazla insanı öldüren ve milyonları evsiz bırakan şiddetli depremden üç ay sonra, 14 Mayıs’ta yapılacak.

YSK Başkanı Ahmed Yener, gazetecilere verdiği demeçte, YSK yetkililerinin depremden etkilenen illere oy kullanma hazırlıklarını denetlemek için geldiklerini söyledi.

Yener, “Deprem bölgesinden yaklaşık 133 bin seçmen kayıtlı sandıklarını başka illere, Türkiye genelinde ise toplam 600 bin seçmen sandıklarını taşıdı.”

YSK, daha önce deprem bölgesinde seçim yapılmasına herhangi bir kısıtlama getirilmediğini belirtmiş, seçmenler için geçici barınaklarda sandık kurulması ve yerinden edilmiş kişilerin kayıtlı adreslerini kolayca değiştirebilmeleri gibi ek tedbirler açıklamıştı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, son anketlerin ana muhalefetteki Ulus koalisyonunun adayı Kemal Kılıkdaroğlu’nun arkasında olduğunu göstermesiyle, yirmi yılı aşkın bir süredir Türkiye’ye liderlik ederken en büyük siyasi sınavıyla karşı karşıya.

Yener, 3,4 milyonu yurt dışında olmak üzere 64 milyondan fazla Türk vatandaşının seçimlerde oy kullanmak için kayıtlı olduğunu söyledi. Türkiye’nin toplam nüfusu yaklaşık 85 milyondur.

(Hussein Hayatchever tarafından rapor edildi; Darren Butler ve Gareth Jones tarafından düzenlendi)

READ  Albaraka Türk Katılım Bankası: 03.03.2022 Albaraka Türkiye'den KOBİ'lere Özel Destek Kampanyası!