Eylül 24, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

BMW ve Mercedes, elektrikli araçların Tesla’yı yakalaması için şimdiye kadarki en büyük hamlesini yapıyor

BMW ve Mercedes, elektrikli araçların Tesla’yı yakalaması için şimdiye kadarki en büyük hamlesini yapıyor
  • Mercedes-Benz Pazar günü, Alman otomobil devinin gelecekteki pille çalışan otomobillerini destekleyecek yeni bir mimari üzerine inşa edilmiş elektrikli otomobili Concept CLA Class’ı tanıttı.
  • Bu arada rakip BMW Cumartesi günü şirketin EV hedeflerini vurgulayan bir başka elektrikli otomobil olan Vision Neue Klasse’yi sergiledi.
  • Çinli şirketlerin ve Elon Musk’un Tesla’sının arkasında olduğu düşünülen Avrupalı ​​otomobil üreticileri, elektrik çağında büyük oyuncular olmaya hazır olduklarını göstermek için hızlı hareket etmek zorunda kaldı.

BMW, Vision Neue Klasse elektrikli otomobilini Almanya’nın Münih kentinde düzenlenen IAA Otomobil Fuarı’nda tanıttı. BMW’nin elektrikli araçlara yönelik büyük hamlesini destekliyor.

BMW

MÜNİH, Almanya – BMW ve Mercedes, Çinli oyuncuların artan rekabetini savuşturmak ve Amerikan devi Tesla’yı yakalamak için elektrikli araçlara yönelik şimdiye kadarki en büyük hamlelerini yapıyor.

Geçtiğimiz birkaç gün içinde, Almanya’nın Münih kentinde düzenlenen IAA Mobility otomobil fuarı kapsamında otomobil devleri, gelecekteki pille çalışan araçları için konsept elektrikli otomobilleri ve yeni platformları tanıttı.

Warren Buffett destekli BYD ve Elon Musk’un Tesla’sı gibi Çinli şirketlerin arkasında olduğu görülen Avrupalı ​​otomobil üreticileri, elektrik çağında büyük oyuncular olmaya hazır olduklarını piyasaya göstermek için hızlı hareket etmek zorunda kaldı.

Mercedes-Benz Pazar günü, Alman otomobil devinin gelecekteki pille çalışan otomobillerini destekleyecek yeni bir mimari üzerine inşa edilmiş bir elektrikli otomobil olan CLA Sınıfı konseptini tanıttı. Şirket, konsept otomobilin 750 kilometre (466 mil) menzile sahip olduğunu ve yalnızca 15 dakikalık şarjla 400 kilometreye kadar menzile ulaşabildiğini söyledi.

Mercedes CEO’su Ola Kallenius, otomobilden bahsetti ve bunu Alman şirketi için “devrim niteliğinde bir gelişme” olarak nitelendirdi.

Kallenius, Pazar günü CNBC’den Annette Weisbach’a şunları söyledi: “Bu verimlilik rakamları, bu tür menzil ve bu tür hızlı şarj ile bu sınıftaki herhangi bir aracın bununla eşleşebileceğini bilmiyorum.”

READ  Elon Musk, arkadaşlarının ekstra yatak odalarında uyuduğunu söyledi

Cumartesi günü rakip BMW, şirketin elektrikli araç hedeflerini vurgulayan bir başka elektrikli otomobil olan Vision Neue Klasse’yi sergiledi. Neue Klasse, BMW’nin elektrikli araçlarına yönelik yeni tasarımıdır. Bu platformu temel alan ilk araçların 2025 yılında üretime girmesi planlanıyor.

BMW CEO’su Oliver Zipes, “Sadece iki yıl içinde bu arabalar yollara çıkacak ve bunu yaparak genel olarak BMW’yi yeni bir inovasyon ve sürdürülebilirlik çağına götürüyoruz. IAA’daki sergimizin amacı da bu.” CNBC’ye söyledi. Arabelle Gumede.

Zipse, BMW’nin bu yıl elektrikli araç satışlarını ikiye katlayacağını söyledi. 2023 yılı sonuna kadar BMW’nin küresel satışlarının %15’inin akülü elektrikli araçlardan oluşacağını sözlerine ekledi.

Mercedes ve BMW’nin özel EV platformları, içten yanmalı motorları veya hibrit modelleri uyarladıkları ve pil ekledikleri için önceki mimariden farklı bir yaklaşım sergiliyor. Bu, şirketlerin elektrikli araç çağı için yeni bir platforma yönelik şimdiye kadarki en büyük hamlesi.

Analistler, Mercedes ve BMW duyurularının büyük adımlar olduğunu ancak bunların Tesla’nın gerisinde kalmasına neden olabileceğini söyledi.

“Mercedes ve BMW’deki yeni platformlar ilk kez Avrupalı ​​OEM’lerin neler yaptığını gösteriyor [original equipment manufacturers] mümkün olacaktır. Bernstein Research’ün kıdemli araştırma analisti Daniel Roeska, CNBC’ye e-posta yoluyla şunları söyledi: “Bu arabaların piyasaya sürülmesi muhtemelen bir yıl sürecek, ancak özellikleri Avrupalı ​​OEM’lerin etkileyici ürünler yaratabileceğini gösteriyor.”

Roesca, bu yeni platformların Tesla ve Çinli oyuncular arasındaki “boşluğun çoğunu kapatacağını” ancak “tamamen değil” dedi.

BMW ve Mercedes, Tesla ve birçok Çinli oyuncunun hakimiyetinde olan ve rekabeti giderek artan elektrikli araç pazarını daha da derinlemesine araştırıyor.

Counterpoint Research’e göre Tesla, ikinci çeyrekte küresel elektrikli araç pazarının %20’sini oluştururken, onu %15 ile BYD takip etti.

Büyük ölçüde Tesla’nın yol açtığı fiyat savaşı sayesinde rekabet daha da sertleşti. ABD’li otomobil üreticisi, pazar payı kazanımları elde etmek için kısa vadede marjlardan fedakarlık etme sözü vererek 2023’te fiyatlarını düşürmeye başladı.

READ  piyasa rallisi Microsoft, Meta, Amazon ve Google liderliğindeki kazanç dalgasını bekliyor; Nasıl hazırlanır

Hem Mercedes hem de BMW, Tesla’nın Model S ve Model gibi otomobilleriyle pazarın premium segmentinde yer alıyor

Kallenius, “Hacimi zorlamıyoruz, hacimden ziyade değere odaklanıyoruz” dedi.

Bu arada Volkswagen’in stratejisi, pazarın farklı segmentlerini yakalamak için farklı fiyatlarla otomobil piyasaya sürmek gibi görünüyor.

Şirket Pazar günü yaptığı açıklamada, 2027 yılına kadar 11 yeni tamamen elektrikli modeli piyasaya süreceğini duyurarak elektrikli araçlara yöneldiğinin altını çizdi. Volkswagen, 2026 yılında ID arabasını piyasaya sürmeyi planladığını söyledi. 2all, 25.000 Euro’dan (26.942 $) daha düşük bir fiyata satılacak bir elektrikli otomobil.

Alman otomobil devi kimliğini gösterdi. IAA’da GTI Concept elektrikli otomobil hakkında bilgi verdi ve otomobilin üretim versiyonunun 2027 yılında yollara çıkmasının planlandığını söyledi.

Pillerin arabalara güç sağladığı bir dünyada tüketicilerin ilgisini çekecek olan şey sadece arabanın tasarımı veya motoru değil. Teknoloji giderek önem kazanıyor.

Counterpoint geçen hafta bir notta, “Premium elektrikli araçların artık Tesla benzeri bir deneyim (dikey olarak entegre platformuyla elektrikli araçlarda altın standart) sunmak için geleneksel arabalardan çok akıllı telefonlara benzemesi gerekiyor” dedi.

Aslında Tesla, işini donanımın (arabanın kendisi) ve içindeki yazılımın kontrol edilmesi üzerine kurdu. Musk sık sık şirketin, otomobilin bazı sürüş özelliklerini otonom olarak gerçekleştirmesine olanak tanıyan Otopilot özelliklerinden bahsediyor. Tesla’nın geniş dahili ekranı ve uygulamaları, onu daha çok akıllı telefon kullanmaya benzer hale getiriyor.

Yeni kurulan Xpeng ve Nio da dahil olmak üzere birçok Çinli otomobil üreticisi de kendi yarı otonom sürüş özelliklerini pazarlıyor.

IAA konferansında yerleşik şirketler, Tesla ve Çinli girişimlerle yarışabileceklerini göstermek amacıyla teknolojik yeteneklerinden de bahsetti.

Örneğin BMW, Vision Neue Klasse EV’nin bilgileri sürücünün ön camına yansıtan bir baş üstü ekrana sahip olduğunu söyledi.

READ  Dow Jones vadeli işlemleri: piyasa rallisi çöküyor, BBBY hisseleri böyle düşüyor; Apple hissesini ısırmanın zamanı geldi mi?

BMW CEO’su Zipse, Vision Neue Klass’ın yarı iletkenleri içeren “dijital taraftaki” bir otomobile yapılan “en büyük yatırımı” temsil ettiğini söyledi.

Zipes, “Bu, arabaya tamamen dijital bir his veriyor” dedi.