Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Boeing CEO'su David Calhoun yönetim değişikliğinden istifa edecek

Boeing CEO'su David Calhoun yönetim değişikliğinden istifa edecek

Boeing Co. Pazartesi günü aniden, yıllardır yaşanan en büyük güvenlik krizinin ortasında liderliğini elden geçirdiğini söyledi ve yıl sonunda CEO Dave Calhoun'un ayrılışını da içeren kapsamlı değişiklikleri duyurdu.

Uçak üreticisi, Ocak ayı başında bir komisyonun Alaska Havayolları uçuşu sırasında bir Boeing 737 Max 9'u havada havaya uçurması sonucu meydana gelen kazanın etkilerine yanıt vermekte zorlanırken, düzenleyici kurumların, havayollarının ve yolcuların artan baskısı altında kaldı.

Olay, pek çok kişi tarafından değerli bir Amerikan kurumu olarak görülen şirketi üzdü ve yaklaşık 350 kişinin ölümüne neden olan iki 737 MAX 8 kazasından beş yıl sonra şirketin güvenliğe ve kaliteye olan bağlılığıyla ilgili endişeleri yeniden canlandırdı.

Bay Calhoun'un ayrılışına ek olarak, havayolları ve diğer ticari müşteriler için uçak üreten bölümün başkanı Stan Dale de derhal emekliye ayrılacak. Yerine Boeing'in baş işletme sorumlusu Stephanie Pope getirilecek Bir açıklamada şunları söyledi.

Boeing ayrıca başkanı Larry Kellner'ın yeniden seçilmek için aday olmayacağını da duyurdu. Yönetim kurulu, elektrik mühendisi ve Qualcomm'un eski CEO'su olan Steve Mollenkopf'u yeni başkan olarak seçti. Bu görevde Boeing'in bir sonraki CEO'sunun seçimine liderlik edecek.

Uçak sektörünü düzenleyen Federal Havacılık İdaresi, Alaska Havayolları olayının ardından 737 Max 9 uçaklarını Amerika Birleşik Devletleri genelinde yere indirmişti. Ajans, Ocak ayı sonunda uçakların tekrar uçmasına izin verdiğinde, aynı zamanda Boeing'in MAX jetlerinin planlanan üretim artışına da kısıtlamalar getirerek şirketin Avrupalı ​​rakibi Airbus ile daha iyi rekabet etme yönündeki son girişimini engelledi.

FAA'nın Boeing Max üretimine ilişkin son incelemesinde düzinelerce hata tespit edildi. Ajans, Boeing'e sorunlarını çözmesi için 90 gün süre verdi. Böyle bir bildirimin bir kopyasına göre Adalet Bakanlığı ayrıca Alaska Havayolları uçağındaki yolcularla temasa geçerek onlara “potansiyel bir suçun kurbanı” olabileceklerini bildirdi.

READ  Perakende satışlar Nisan ayında yatay seyrederek Wall Street beklentilerinin altında kaldı

Havayolu liderleri, olaydan sonra üreticiye duydukları hayal kırıklığını kamuoyuna açıkladı. Planlara aşina bir kişiye göre, birçok büyük ABD havayolu şirketinin CEO'su, bu hafta Bay Kellner ve diğer yönetim kurulu üyeleriyle bir araya gelecek. Bay Calhoun bu toplantıların destekçisiydi ancak onlara katılmadı. Bay Mollenkopf şimdi katılacak.

Pazartesi günü çalışanlara gönderilen ve liderlik değişikliklerini açıklayan bir notta Bay Calhoun, 5 Ocak'ta Alaska Havayolları'nın 1282 sefer sayılı uçuşunun karıştığı olayın “Boeing için bir dönüm noktası olduğunu” söyledi.

“Dünyanın gözleri üzerimizde ve geçtiğimiz yıllarda Boeing'i yeniden inşa etmek için birlikte çalışırken biriktirdiğimiz tüm derslere dayanarak bu andan itibaren daha iyi bir şirkete dönüşeceğimizi biliyorum” dedi.

Şirketin liderliğindeki değişikliklere ilişkin tartışmalar bir süredir devam ediyor. Geçen yılın son zamanlarışirket, Bayan Pope'u baş işletme yetkilisi olarak atadı; bu, onu birkaç yıl içinde Bay Calhoun'dan devralacak bir pozisyon olarak görüldü.

Bayan Pope son yıllarda nispeten hızlı bir yükseliş kaydetti. 2022'nin başlarında, Ticari Uçaklar bölümündeki finans müdürü pozisyonundan, müşterilere satış sonrası destek sağlayan Boeing Küresel Hizmetler başkanlığına terfi etti.

Bay Calhoun, CNBC'ye verdiği röportajda halefi arayışının bir parçası olacağını söyledi. Ayrıca kendisininki de dahil olmak üzere tüm liderlik değişikliklerinin “çok kasıtlı” olduğunu söyledi.

“Neden şimdi? Beşinci yılıma giriyorum” dedi ve şöyle devam etti: “Bu yılın sonunda neredeyse 68 yaşında olacağım. Yönetim kuruluna her zaman söyledim ve yönetim kurulu da çok istekliydi, onlara ardıllığı anlayıp planlayabilmeleri için onlara bolca bildirimde bulunacağımı söyledim.

Duyuru, Pazartesi günü şirketin yönetim kurulu üyelerinin seçileceği Mayıs ayında yapılması beklenen yıllık toplantısı öncesinde geldi.

Boeing'in yönetim kurulu, selefi Dennis A.'yı görevden aldıktan sonra Bay Calhoun'u CEO olarak atadı. Muilenburg, şirketi 2018 ve 2019'daki kazalardan kurtardı. Ocak 2020'de şirketin liderliğini devralan Bay Calhoun, 2009'dan beri üreticinin yönetim kurulu üyesidir. Kariyerinin çoğunu, daha önce başkan yardımcısı olduğu ve şirketin altyapısına başkanlık ettiği General Electric'te geçirdi. bölüm.

READ  Yeni bir rapor, Daniel Snyder'ın muhtemelen satış liderleri olmayacağını gösteriyor

Şaşkınlığa ek olarak, 2021 yılında Boeing yönetim kurulu, Bay Calhoun'un Nisan 2028'e kadar görevinde kalmasına izin vermek için zorunlu CEO emeklilik yaşını 65'ten 70'e çıkardı.

Liderlik değişikliği, Boeing'in halefiyet planlamasıyla ilgili acil soruları gündeme getiriyor. Bayan Pope'un artık ticari uçaklar bölümünde reform yapmaya çalışmak gibi büyük bir görevi var. Analistler, şirketin dışarıdan üst düzey bir yöneticiyi işe almayı düşünebileceğini ancak 170.000'den fazla çalışanı olan bir mühendislik ve üretim şirketini yönetmek için gereken deneyime sahip kişi sayısının çok sınırlı olduğunu söyledi.

Ocak ayındaki kapı contası olayından bu yana Bay Calhoun, şirketin kalite ve güvenliğe olan bağlılığını defalarca vurguladı. Ancak onun ve Boeing'in üzerindeki baskı artmaya devam etti. Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu'nun kazayla ilgili ilk raporunda, kapı contasını yerinde tutması gereken dört vidanın uçağın uçaktan inmeden önce eksik olduğu belirtildi. Hasarlı cıvataların tamir edilebilmesi için cıvataların Boeing'in 737 MAX'ın üretildiği Renton, Washington'daki fabrikasında söküldüğünü sözlerine ekledi.

Şirketin geçtiğimiz Şubat ayında 737 MAX programı başkanının şirketten ayrıldığını duyurması, artan eleştirileri gidermeye yetmedi. Hatta bazı gezginler şirketin en popüler uçak serisi olan 737 MAX'a karşı bile ihtiyatlı davranmaya başladı. Alaska Havayolları olayının ardından uçuş rezervasyon hizmeti Kayak, 737 MAX uçaklarıyla yapılması planlanan uçuşları filtreleyen kullanıcıların sayısında önemli bir artış gördüğünü söyledi.

Boeing ve tedarikçisi Spirit AeroSystems'te 19.000'den fazla mühendis, bilim insanı, pilot ve diğer çalışanı temsil eden bir sendika lideri, uçak üreticisi yönetiminin güvenilirliğini yeniden sağlamak için daha geniş kapsamlı değişiklikler yapması gerektiğini söyledi.

Havacılık ve Uzay Profesyonel Mühendislik Çalışanları Derneği'nin genel müdürü sendika lideri Ray Goforth, yaptığı açıklamada, “Boeing'in yönetici ekibindeki sorunlar sistemiktir” dedi. “Şirketin liderliği başarısızlıklarını kabul etmeden ve bunları düzeltmeye tam olarak kendini adamadıkça hiçbir şey iyiye doğru değişmeyecek.”

READ  Noel için tek başına seyahat eden 6 yaşındaki çocuk yanlış Spirit uçağına bindirildi

Yalnızca şirketin uçaklarını uçuran büyük bir Boeing müşterisi olan Southwest Airlines, yaptığı açıklamada “her uçağın en yüksek kalite ve güvenlik standartlarını karşılamasını sağlamak için Boeing'in yeni liderlik ekibiyle birlikte çalışmaya kararlı olduğunu” söyledi. Delta Air Lines ve United Airlines da benzer açıklamalarda bulundu.

Boeing hisseleri, şirketin yönetim değişikliğini açıklamasının ardından Pazartesi sabahı yaklaşık yüzde 1 yükseldi.