Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Çin, devlet bilgisayarlarında Intel ve AMD işlemcilerin kullanımını yasakladı

Çin, devlet bilgisayarlarında Intel ve AMD işlemcilerin kullanımını yasakladı

Çin, devlet bilgisayarlarında ve sunucularında AMD ve Intel'e ait ABD işlemcilerinin kullanımını yasaklayan yönergeleri uygulamaya koydu. Finans Zamanları Rapor edildi. Yeni kurallar aynı zamanda yabancı Microsoft Windows ürünlerini ve veritabanlarını da yerli çözümler lehine yasaklayarak, iki ülke arasında uzun süredir devam eden teknoloji ticareti savaşında son adımı işaret ediyor.

Devlet kurumları artık AMD ve Intel çiplerine “güvenli ve güvenilir” yerli alternatifler kullanmalı. Listede, her ikisi de ABD'de yasaklanmış olan Huawei çipleri ve devlet destekli Phytium da dahil olmak üzere 18 onaylı işlemci yer alıyor.

Aralık ayında tanıtılan ve yakın zamanda sessizce uygulanan yeni kuralların Intel ve AMD üzerinde büyük etkisi olabilir. Şirketin raporuna göre Çin, Intel'in geçen yılki 54 milyar dolarlık satışının %27'sini, AMD'nin ise 23 milyar dolarlık gelirinin %15'ini oluşturdu. ayak. Ancak devlette ve özel sektörde kaç çip kullanıldığı belli değil.

Bunlar, Çin'in ABD'nin teknoloji kullanımını kısıtlamaya yönelik şimdiye kadarki en agresif hamleleri. Geçtiğimiz yıl Pekin, yerel şirketlerin kritik altyapılarda mikron çip kullanmasını yasaklamıştı. Bu arada ABD, çip üreticilerinden havayollarına kadar çok sayıda Çinli şirketi yasakladı. Biden yönetimi, NVIDIA gibi ABD şirketlerinin Çin'e yapay zeka ve diğer çipleri satmasını da yasakladı.

Üst düzey işlemci üretimine Amerika Birleşik Devletleri, Japonya ve Hollanda hakimdir ve bu ülkeler yakın zamanda ASL, Nikon ve Tokyo Electron'un litografi makineleri üzerindeki ihracat kontrollerini sıkılaştırma konusunda anlaşmaya vardı. Ancak Baidu, Huawei, Xiaomi ve Oppo'nun da aralarında bulunduğu Çinli şirketler çoktan çalışmalara başladı. Kendi yarı iletkenlerini tasarladılar Daha uzun süre ABD ve diğer ülkelerden çip ithal edebilecekleri bir geleceğe hazırlanmak.