Temmuz 1, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Boeing kapsülü uzaya şantaj yaptıktan sonra Dünya’ya indi

Boeing kapsülü uzaya şantaj yaptıktan sonra Dünya'ya indi

CAPE CANAVERAL, Florida (AP) — Bir Boeing uçağının mürettebat kabini, Çarşamba günü Uluslararası Uzay İstasyonundan Dünya’ya döndü ve NASA astronotları uçağa binmeden önce tekrarlanan bir test uçuşunu tamamladı.

Dönüş yolculuğu hızlıydı: Starliner kapsülü, yörüngedeki laboratuvardan ayrıldıktan sadece dört saat sonra, inişi yumuşatmak için takılı hava yastıklarıyla New Mexico çölüne paraşütle indi. Sadece manken bükülmüştür.

İtici arızaları ve soğutma sistemi engellerinin yanı sıra, Starliner, ilk başarısız girişiminden iki buçuk yıl sonra yüksek riskli kaçışı çözmüş görünüyor. Houston uçuş kontrolörleri saldırıyı boğa gözüyle alkışladı ve alkışladı.

NASA’nın Ticari Mürettebat Program Yöneticisi Steve Stitch, “Bu muhteşem test uçuşunun arkamızda olması harika” dedi. Gösteriyi, elde edilen tüm hedeflerle “son derece başarılı” olarak nitelendirdi.

Boeing Başkan Yardımcısı Mark Naby, “Birden 10’a kadar bir ölçekte, sanırım ona 15 verirdim” dedi.

Bu erken sonuçlara dayanarak, NASA astronotları, muhtemelen yıl sonuna kadar uzay istasyonuna bir sonraki uçuşu getirecek. Uzay ajansı, uzay istasyonuna gidiş ve dönüş uçuşları için Rusya’ya olan bağımlılığını önemli ölçüde azalttığından, ek sigorta için astronotları nakletmek için uzun zamandır iki rakip ABD şirketini istiyordu.

Elon Musk’ın SpaceX’i, 2020’den beri astronotları ve hatta turistleri fırlatan, zaten köklü bir amiral gemisi. Mürettebat kapsülleri Florida kıyılarından düşüyor ve Boeing’in Starliner’ı New Mexico’daki geniş ve ıssız White Sands füze menziline geri dönüyor.

Boeing, yazılım hatalarının kapsülü yanlış yörüngede bırakıp neredeyse yok etmesinin ardından 2019’da uzay istasyonuna ilk ulaşma girişimini iptal etti. Şirket kusurları düzeltti ve geçen yaz tekrar denedi, ancak valf aşınması geri sayımı durdurdu. Daha fazla onarımdan sonra, Starliner nihayet Cape Canaveral’dan havalandı Geçen Perşembe, uzay istasyonuna kenetlendi Cuma.

READ  Beklenmeyen bozon ölçümü, Standart Fizik Modelini tehdit ediyor

İstasyon astronotları, uzay istasyonunda geçirdiği beş gün boyunca Starliner’ın iletişim ve bilgisayar sistemlerini test etti. Ayrıca Boeing kapsülüne uçan yüzlerce pound (kilogram) yiyecek ve diğer malzemeleri boşalttılar, ardından onları boş hava tankları ve atılan diğer ekipmanlarla doldurdular.

youtube video küçük resmi

Boeing tarafından gönderilen katlanmış Amerikan bayrağı, yalnızca ilk Starliner ekibi tarafından alınmak üzere geride kaldı.

Kapsül uçup giderken astronot Bob Hines telsizden “Bunu görmek bizi biraz üzdü,” dedi.

Uçuş boyunca bir Starliner test mankeni vardı – Rosie the Rocketeer, II. Dünya Savaşı’nda Rosie the Riveter’da bir kalkış.

Onarımlar ve geçişler Boeing’e yaklaşık 600 milyon dolara mal oldu.

___

Associated Press’in Sağlık ve Bilim Departmanı, Howard Hughes Tıp Enstitüsü’nün Fen Eğitimi Bölümü’nden destek almaktadır. Tüm içerikten yalnızca AP sorumludur.