Haziran 27, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Boeing’in Starliner uzay aracı, kritik bir test görevini tamamlayarak Dünya’ya geri döndü

Boeing'in Starliner uzay aracı, kritik bir test görevini tamamlayarak Dünya'ya geri döndü

Uzay istasyonunda bir haftadan kısa bir süre kaldıktan sonra, Boeing’in yeni yolcu uzay aracı CST-100 Starliner, bu öğleden sonra Dünya’ya döndü ve New Mexico çölüne paraşüt ve hava yastıklarının yardımıyla bozulmadan indi. Başarılı iniş, uzay aracının uzaya uçma, istasyona yanaşma ve ardından güvenli bir şekilde eve dönme yeteneğini gösteren Starliner için kritik bir test uçuşuna son veriyor.

Bir sakız gibi şekillendirilen Boeing’in Starliner kapsülü, Uluslararası Uzay İstasyonuna veya ISS’ye ve buradan ajans astronotlarını başlatmak için NASA ile ortaklaşa inşa edildi. Görev, özel şirketlere insanları düşük Dünya yörüngesine taşımak için uzay taksileri yaratmaya davet eden NASA’nın Ticari Mürettebat Programının bir parçası. Ancak NASA, çalışanlarının gemiye binmesine izin vermeden önce, uzay ajansı Starliner’ın Uluslararası Uzay İstasyonu’na uçuşun tüm hareketlerini gemide insanlar olmadan yapabileceğini kanıtlamasını istedi.

Gün düşerken, OFT-2 olarak adlandırılan bu insansız test uçuşu, Starliner’ın gerçekleştirmesi gereken her büyük adımı atması ile sona erdi. kapsül başarıyla 19 Mayıs’ta yörüngeye fırlatıldı, bir Atlas V roketinin üzerinde uzaya yolculuk; yaklaşma ve 20 Mayıs’ta Uluslararası Uzay İstasyonuna kenetlendi; Eve dönmeden önce bu öğleden sonra uzay istasyonundan ayrıldı. Uçuş tamamen pürüzsüz değildi. Görev sırasında, Starliner çeşitli iticilerle, manevra yapmak ve aracı uzayda ilerletmek için kullanılan küçük motorlarla ilgili bir takım sorunlar yaşadı. Ancak bu sorunların hiçbiri uçuş için ölümcül olmadı ve Starliner, OFT-2’yi planlandığı gibi tamamlayabildi.

O da öyleydi Bu lansmana ulaşmak için engebeli yol. Bu test uçuşunun adı olan OFT-2, aslında Orbital Flight Test-2’ye atıfta bulunuyor. Bunun nedeni, Boeing’in 2019’da denediği test uçuşunun aynı test uçuşunun bir test uçuşu olması. O yılın Aralık ayında Boeing Starliner’ı mürettebatsız olarak fırlattı ve başka bir Atlas V roketiyle uzaya gönderdi. Ancak Starliner’daki bir yazılım arızası, kapsülün roketten ayrıldıktan sonra iticilerini yanlış bir şekilde fırlatmasına ve sonunda uzay aracının yanlış yörüngeye girmesine neden oldu. Sorun, Starliner’ın uzay istasyonuna ulaşmasını engelledi ve Boeing, uzay aracının Uluslararası Uzay İstasyonu ile kenetlenme yeteneğini gösteremedi. Boeing, uzay aracını eve erken getirmek zorunda kaldı ve kapsülü New Mexico’daki White Sands Missile Range’e indirmeyi başardı – Starliner’ın bugün indiği yer.

READ  Azimli NASA Gezgini, Mars'taki "Patates" Ayının Tutulmasını Gözlemledi

Boeing, geçen yaz Starliner’ı yeniden başlatmayı denedi, ancak kalkıştan sadece birkaç saat önce şirket, öğrendikten sonra geri sayımı durdurdu. Ondan fazla itme valfi sıkışmış ve düzgün açılmıyor. Boeing’in sorunları çözmesi bugüne kadar sürdü ve şirket, valflerin muhtemelen gelecekte yeniden tasarlanacağını söylüyor. Ancak şimdi, başarısız orijinal uçuştan iki buçuk yıl sonra, Starliner nihayet Uluslararası Uzay İstasyonu ile bağımsız olarak fırlatılabileceğini ve kenetlenebileceğini kanıtladı – insanlar gemideyken tekrar tekrar yapması gereken önemli bir özellik.

İniş aynı zamanda Starliner için yolcuları güvenli bir şekilde eve götürmek için kritik bir görevdir. Bu uçuş için bu yetenekleri göstermek için kapsül, saat 14:36’da ET’de Uluslararası Uzay İstasyonuna ayrıldı, istasyonun etrafında yavaşça döndü ve ardından yörüngedeki laboratuvardan uzaklaştı. ET 18:05’te Starliner, kendisini yavaşlatmak ve yörüngeden fırlatmak için yerleşik iticilerini kullandı ve onu Dünya yüzeyiyle aynı hizaya getirdi. Kısa süre sonra araç, sıcaklıkların 3.000 Fahrenheit dereceye ulaştığı gezegenin atmosferine daldı. Starliner daha sonra inişi yavaşlatmak için hava yastıkları üzerinden White Sands’e inmeden önce inişini yavaşlatmak için bir dizi paraşüt kullandı. Bu, Starliner’ın ikinci başarılı inişiydi ve Boeing, 2019’daki ilk başarısız test uçuşu sırasında gemiyi indirmeyi zaten teklif etti.

NASA’nın NASA iletişim görevlisi olan Brandi Dekan, inişin canlı yayınında, “Bu iniş, merkezi saatle 17:49’da, göreve yaklaşık altı gün içinde geliyor” dedi. “Bu gece beyaz kuma güzel bir iniş.”

Starliner’ın uçuş boyunca iticileriyle ilgili birden fazla sorunu olduğundan, bu inişle ilgili küçük bir endişe vardı. Kapsül geçen hafta uzaya fırlatıldığında, Starliner tarafından kullanılan 12 iticiden ikisi kendilerini doğru yörüngeye alamadılar. Boeing, oda basıncındaki düşüşün iticilerin erken kesilmesine neden olduğunu söyledi. Sonunda, Starliner uçuş kontrol sistemi zamanında yedek iticiye yönlendirilmeyi başardı ve kapsül planlandığı gibi yörüngeye girdi. Bununla birlikte, aynı iticilerin Starliner’ı yörüngeden çıkarmak için gerekliydi, ancak iki başarısız iticiye rağmen planlandığı gibi çalışıyor gibi görünüyor.

Uçuş boyunca başka hatalar da vardı. Starliner’ı yanaştırırken manevra yapmak için kullanılan birkaç farklı küçük itici de düşük oda basıncı nedeniyle başarısız oldu. Ancak kapsülün Uluslararası Uzay İstasyonuna yapışmasını engellemedi. NASA’nın Ticari Mürettebat Programı program yöneticisi Steve Stitch, yanaştıktan sonra düzenlediği basın toplantısında, “Randevu operasyonlarını gerçekten hiç etkilemeyen çok fazla fazlalığımız var.” Dedi. Tüm bunlara ek olarak Boeing ekibi, uzay aracını soğutmak için kullanılan bazı Starliner termal sistemlerinin aşırı soğuk sıcaklıklar sergilediğini ve mühendislik ekibinin yanaşma sırasında bunu yönetmesi gerektiğini kaydetti.

READ  SpaceX uçuşuyla Uluslararası Uzay İstasyonuna giden ilk özel astronot ekibi | Geçersiz

Starliner, Uluslararası Uzay İstasyonu ile kenetlenirken hala hedeflerinin çoğuna ulaşıyor. Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki astronotlar, bu hafta sonu Starliner kapağını açtı, araca bindi ve istasyona getirilen kargoyu aldı. Kapsül, Dünya’ya yaklaşık 600 pound kargo getirdi ve insanlar ona bindiğinde nasıl olacağını simüle etmek için Starliner’ın içinde yürüyen bir model olan Rosie the Rocketeer’ı getirdi.

Şimdi, Starliner Dünya’ya döndüğüne göre, yapılacak çok iş var. Önümüzdeki aylarda NASA ve Boeing, bu uçuşun başarısızlıklarını inceleyecek ve Starliner’ın, CFT adlı bir test uçuşu sırasında insanları uzaya uçurmaya hazır olup olmadığını belirleyecek. yıl. Bu, NASA’nın diğer ticari ekip sağlayıcısı SpaceX’in çok gerisinde kalan Boeing için büyük bir başarı olacaktır. SpaceX, 2020’de ilk yolcularını taşıyan Crew Dragon kapsülüyle NASA’ya şimdiden beş insanlı uçuş gerçekleştirdi.

Ancak Starliner’ın insanları uçurmasına izin verilirse, NASA sonunda her zaman istediğini elde edecekti: ajans astronotlarını yörüngeye alabilen iki farklı Amerikan şirketi.