Temmuz 19, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Boynuzlu dinozor Lokiceratops yeni bir tür olabilir

Boynuzlu dinozor Lokiceratops yeni bir tür olabilir

Geç Kretase’de, Batı Kuzey Amerika’nın kıyı taşkın yatakları boyunca boynuzlu dinozorların kayda değer bir şekilde çoğalması meydana geldi. Her biri akla gelebilecek her türlü çiviye, boynuza ve fırfırlara sahip iki farklı aile, takım arkadaşlarına sinyal vermek ve rakiplerine meydan okumak için başlıklarını kullanarak arazinin dört bir yanına dağılıyor.

Yetmiş sekiz milyon yıl sonra, bu antik bolluğun üyeleri hala ortaya çıkıyor ve bu da son zamanlarda keşiflerde bir patlamaya yol açıyor. En son Perşembe günü bir araştırmacı ekibi tarafından açıklandı PeerJ’de Bu, çarpıcı, kavisli alın boynuzlarına ve bir metre uzunluğundaki fırfır üzerinde devasa keskin dikenlere sahip, beş tonluk bir otobur olan Lokiceratops rangiformis’tir.

Araştırmacılar bunun yeni bir tür olduğunu ve buna benzer diğer türlerin varlığının Meksika’dan Alaska’ya kadar olan bölgenin yerel dinozor biyolojik çeşitliliğiyle dolu olduğunu öne sürdüğünü iddia ediyor. Ancak diğer uzmanlar, tek bir kalıntı grubuna dayanarak bu tür sonuçlara varmak için yeterli kanıtın bulunmadığını vurguluyor.

Söz konusu dinozorun kafatası, 2019 yılında ticari bir paleontolog tarafından Kuzey Montana’daki özel arazide keşfedildi. Danimarka’nın Maribo kentindeki Evrim Müzesi tarafından satın alındı.

Smithsonian Tropikal Araştırma Enstitüsü’nden paleontolog ve çalışmanın yazarı Joseph Sertich, “Satın alarak kurtardılar, bu yüzden artık sonsuza kadar bilim adamlarının incelemesine açık” dedi. “Zengin bir insanın oturma odasında duran ve sanat muamelesi gören bir fosil hakkında makale yazamazdık.”

Araştırma ekibi başlangıçta Medusaceratops kalıntıları üzerinde çalıştıklarını sanıyordu. Ancak parçalanmış kafatasının parçalarını topladıklarında farklılıklar fark etmeye başladılar.

Hayvanın burun boynuzu yoktu. Kaş boynuzlarının içi boştu. Ayrıca, fırfırın arkasında kavisli, kürek benzeri boynuzlar (boynuzlu bir dinozorda şimdiye kadar bulunan en büyük boynuz) ve ortada belirgin, asimetrik bir sivri uç vardı.

READ  Dinozorlar sıcak başladı, sonra bazıları soğudu

Utah Doğa Tarihi Müzesi’nden paleontolog ve çalışmanın yazarı Mark Lewin, “İşte o zaman gerçekten heyecanlanmaya başladık” dedi. “Çünkü yeni bir şeye sahip olduğumuz açıkça ortaya çıktı.”

Kafatası Danimarka’daki bir müzeye gönderileceği için ekip, hayvana İskandinav tanrısı Loki’nin adını verdi. Dr. Lewin, “Gerçekten Loki’nin taktığı kaska benziyor” dedi.

Dr. Sertich, bu keşfin Kuzey Amerika’daki boynuzlu dinozorların evrimine ışık tuttuğunu söyledi. Geç Kretase döneminde kıta bir iç deniz tarafından ikiye bölündü. Batı Laramidia alt kıtasında iki grup boynuzlu dinozor dolaşıyordu. Sonunda Triceratops’un ortaya çıkmasına neden olan aile olan Chasmosaurines, Hindistan yarımadasının güney yarısında oluşma eğilimindeyken, Lokiceratops’un ait olduğu aile olan Centrosaurines genellikle kuzeyde bulunur.

Lokiceratops, Montana ekosisteminde bulunan dördüncü Centrosaurine’dir.

Araştırmacılar, bu türlerin kalıntılarının Kuzey Amerika’nın diğer bölgelerinde bulunmadığını söylüyor; bu da Batı’daki boynuzlu dinozor çeşitliliğinin daha geniş bir modeline uyuyor.

Dr. Lewin, “Utah’ta Kanada’da yaşayan hayvanları veya New Mexico’da Utah’ta yaşayan hayvanları bulamadık” dedi.

Ekip, farklı dişi boynuzlu dinozor gruplarının, yerel türlerin evriminde patlamalara yol açan özel estetik zevkler geliştirmesi nedeniyle dinamiğin cinsel seçilim tarafından yönlendirilmiş olabileceğini öne sürüyor. Modern ekosistemlerde bu süreç, yakın akraba olan cennet kuşlarının ekolojik nişleri paylaşırken farklı gösteriler geliştirmesine yol açmıştır.

Dr. Sertic, bu dönemin sonunda centrosaurların büyük ölçüde ortadan kaybolduğunu ve Triceratops ve Tyrannosaurus rex gibi hayvanların Meksika’dan Kanada’ya kadar çeşitlilik gösterdiğini ve bunun daha homojen bir kıtaya işaret ettiğini söyledi.

“Bunun modern dünyaya etkileri var. İklim ısınıp değiştikçe hayvan dağılımları da değişiyor” diye ekledi. “Geçmiş iklimleri ve ekosistemleri ve bunların nasıl etkileşime girdiğini incelemek, gelecekte neler olabileceğine dair anlayışımızı etkileyecektir.”

Herkes bu yorumu paylaşmıyor veya Lokiceratops gibi hayvanların farklı türleri temsil ettiğine inanmıyor. Araştırmaya dahil olmayan Kuzey Dakota’daki Dickinson Müzesi’nden paleontolog Denver Fowler, pek çok ceratopsia türünün sınırlı kalıntılara dayandığını ve bu durumun aşırı yoruma yol açabileceğini söyledi.

READ  SpaceX'in 2024'teki ilk Falcon 9 lansmanı, hücreye bağlı ilk 6 Starlink uydusunu içeriyor - Spaceflight Now

Örneğin Lokiceratops’ta bulunan içi boş kaş boynuzları en yaşlı yetişkin Triceratops’ta da mevcutken, fırfırdaki asimetrik boynuz yüksekliğinin genetik bir tuhaflık olabileceğini söyledi.

Dr. Fowler, “Buradaki özelliklerin çoğu, çok olgun bir Medusaceratops’un işaretleri olabilir ve bu, en tutucu yorum olacaktır” dedi.

Dr. Fowler ve bazı meslektaşları başka bir öneriyi destekliyor: Daha az türün ve daha fazla bireysel çeşitliliğin yavaş yavaş Meksika’dan Alaska’ya kayması. Daha fazla fosil kalıntısı ortaya çıktıkça önemli farklılıkların neler olduğunun netleşeceğini sözlerine ekledi.

Dr. Fowler, “Bu kesinlikle tanımlanması gereken muhteşem bir örnek” dedi. “Bu gerçekten hayvanları insana benzetmemize yardımcı oluyor.”

Dr. Sertich, daha fazla kalıntı ortaya çıktıkça ekiplerin Lokiceratops’un kendi türü olup olmadığını test edebileceğini söyledi.

Dr. Lewin, “Yakında gelecek olan tanımlanmamış sekiz tür olduğunu düşünüyorum” dedi. “Kuzey Amerika’da yaşayan gerçek keratopsid çeşitliliğinin yüzde 1’ine sahip olduğumuzu düşünmüyorum.”