Mart 29, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

BP, kazançları 14 yılın en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra temettüsünü artırdı

BP, kazançları 14 yılın en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra temettüsünü artırdı
  • Kâr beklentileri aşarak 8.45 milyar dolara yükseldi
  • BP kârını %10 artırdı
  • BP CEO’su petrol ve gaz harcamalarını artıracağını söyledi
  • Güçlü petrol ticaretinin sağladığı kazançlar, LNG’den zarar gördü

LONDRA, 2 Ağustos (Reuters) – BP (BP.L) İkinci çeyrek karı, güçlü rafinaj marjları ve ticaretin temettüleri ve yeni petrol ve gaz üretimine yapılan harcamaları artırmasıyla 14 yılın en yüksek seviyesi olan 8.45 milyar dolara yükseldi.

Güçlü performans, hükümetler üzerinde tüketicilere yardımcı olmak için sektöre yeni vergiler koyma baskısını artıran yüksek enerji fiyatlarının ardından en büyük Batılı petrol ve gaz şirketleri için devasa bir çeyreği kapsıyor.

Reuters CEO’su Bernard Looney, “Şirket iyi gidiyor ve güçlenmeye devam ediyor. Gerçek bir stratejik ivmeye sahibiz.” dedi.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

BP hisseleri 1315 GMT’ye kadar %4.3 artarak Haziran’dan bu yana en yüksek seviyelerine ulaştı ve Avrupa Enerji Endeksi’nden çok daha iyi performans gösterdi. (.SXEP) %0.7 arttı. BP hisseleri bu yıl %23 değer kazandı ancak yine de pandemi öncesi seviyelerin yaklaşık %10 altında.

BP’yi fosil yakıtlardan yenilenebilir kaynaklara kaydırma sözüyle 2020’de göreve başlayan Looney, şirketin küresel arz sıkışıklığına yanıt olarak yeni petrol ve gaz harcamalarını 500 milyon dolar artıracağını söyledi. Devamını oku

Looney, “Yakın vadede enerji güvenliğine yardımcı olmak için hidrokarbonlara daha fazla yatırım yönlendireceğiz.” Dedi. Hidrokarbonlara yaklaşık yarım milyar dolar ayırmamız mümkün” dedi.

BP, bu yıl toplam yatırım harcamalarını 14 milyar ila 15 milyar dolar aralığında tutmayı planlıyor.

BP, temettüsünü %10 artırarak hisse başına 6,006 sente çıkardı, bu da önceki %4’lük artış için öngördüğünden daha fazla. Salgının ardından on yılda ilk kez Temmuz 2020’de temettüsünü 5,25 sente yarıya indirdi.

READ  ABD'de ipotek oranları 2002'den beri ilk kez %7'nin üzerine çıktı.

Şirket ayrıca yılın ilk yarısında 4,1 milyar dolar satın aldıktan sonra mevcut çeyrek için hisse geri satın alma planını 3,5 milyar dolara yükseltti.

Şirketin baş yatırım yetkilisi Ross Mold, “Petrol fiyatları o dönemde şimdi olduğundan daha yüksek olmasına rağmen, şirketin 14 yılın en yüksek üç aylık karını açıklamış olması, BP’nin olduğundan daha verimli bir makine olduğunu gösteriyor” dedi. AJ Bell. Önceki”.

Şirket, ham petrol ve gaz fiyatlarının yanı sıra rafineri marjlarının üçüncü çeyrekte “yüksek” kalmasını beklediğini ve fazla nakitinin %60’ını hisse geri alımları için kullanma hedefine bağlı kalacağını söyledi.

Reuters grafikleri

Gelirdeki artış ayrıca BP’nin borcunu Mart sonunda 27.5 milyar dolardan sert bir şekilde 22.8 milyar dolara düşürmesine izin verdi.

BÜYÜK YAĞ BONANZA

BP, Exxon Mobil de dahil olmak üzere rakiplerinden sonra en büyük Batılı petrol ve gaz şirketlerinin ikinci çeyrek karını 59 milyar dolara çıkardı (XOM.N) felç etmek (tesadüf) Geçen hafta rekor kazançlar açıklandı. Devamını oku

Net kar olarak tanımlanan temel yenileme maliyeti kazançları, ikinci çeyrekte 8.45 milyar dolar ile 2008’den bu yana en yüksek seviye ve analistlerin 6.8 milyar dolarlık beklentilerinin oldukça üzerinde geldi.

Bu, ilk çeyrekte 6,25 milyar dolardan ve bir yıl önce 2,8 milyar dolardı.

BP, güçlü performansın güçlü rafinaj marjları ve petrol ticaretindeki “olağanüstü” performansın yanı sıra zayıf gaz ticaretine rağmen yüksek yakıt fiyatlarından kaynaklandığını söyledi.

ABD Körfez Kıyısındaki büyük bir LNG tesisindeki kesinti de kazançları etkiledi.

Freeport LNG tesisi, BP’ye toplam 18 milyon tonluk portföyden yılda 4 milyon ton LNG tedarik ediyor.

READ  Hisse senetleri, haberler, veriler ve kazançlar

Baş Finans Sorumlusu Murray Uchenkloss, Reuters BP’nin arz kayıplarına rağmen müşterilere tedarik etmenin yollarını aradığını, ancak bunun yüksek bir maliyeti olacağını söyledi.

Reuters grafikleri

Şirketin, Freeport kesintisinin bir sonucu olarak LNG tedarikinin ek maliyetlerini karşılamak için fon ayırdığını söyledi.

Jefferies analistleri, çeyrek boyunca bu ek maliyetlerin 700 milyon ila 900 milyon dolar arasında değişeceğini tahmin ediyor.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

(Ron Bousso ve Shadia Nasrallah’ın bildirdiği). Düzenleme Jason Neely

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.