Nisan 20, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

BP, Rus devlet petrol şirketi Rosneft’teki yüzde 19,75 hissesini elden çıkaracağını söyledi.

Oil pumping jacks in a Rosneft oilfield near Sokolovka village, Russia.
İnsanlar, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline karşı 27 Şubat’ta Çek Cumhuriyeti’nin Prag kentinde düzenlenen gösteride toplandı. (Ondrej Deml/CTK/AP)

Pazar günü Prag’da düzenlenen Ukrayna yanlısı mitinge on binlerce kişi katıldı ve Çek başkentinin ünlü Wenceslas Meydanı’nı eşiğine kadar doldurdu.

Dünyanın her yerinde Ukrayna’yı desteklemek için protestolar, gece nöbetleri ve dua toplantıları yapılırken, Prag’daki etkinlik, katılanların çoğunun bir Rus işgaline ilk elden tanık olduğu göz önüne alındığında özellikle dokunaklıydı.

Daha fazla arka plan21 Ağustos 1968’de Sovyet liderliğindeki Varşova Paktı orduları Çekoslovakya’yı işgal ederek sözde Prag Baharı Demokratik Reform Hareketi’ni ezdi ve totaliter komünist rejimi eski haline getirdi.

Bir gecede ülke Sovyetler Birliği, Polonya, Macaristan, Doğu Almanya ve Bulgaristan’dan tahminen 500.000 asker akınına uğradı.

En az 137 kişi işgal sırasında öldürüldü. İşgalin ardından haftalar ve aylar içinde on binlerce kişi ülkeyi terk etti. Sovyet kuvvetleri yirmi yıldan fazla bir süre Çekoslovakya’da kaldı ve son olarak, komünist rejimi deviren Kadife Devrim’den bir buçuk yıl sonra, Haziran 1991’de ayrıldı.

Göstericiler, Rusya'nın Ukrayna'yı işgaline karşı 27 Şubat'ta Çek Cumhuriyeti'nin Prag kentinde düzenlenen bir gösteriye katıldılar.
Göstericiler, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline karşı 27 Şubat’ta Çek Cumhuriyeti’nin Prag kentinde düzenlenen bir gösteriye katıldılar. (Michael Cizek/AFP/Getty Images)
READ  Galler Prensesi ameliyattan sonra evine döndü