Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Canlı güncellemeler: Rusya Ukrayna’yı işgal etti

Canlı güncellemeler: Rusya Ukrayna'yı işgal etti

Ukraynalı bir hükümet yetkilisi CNN’e verdiği demeçte, Ukrayna istihbaratı Belarus’un “Rusların kendi topraklarını kullanmalarına izin vermenin yanı sıra sınırı geçmelerine izin vermenin yanı sıra” Rus işgaline “muhtemelen doğrudan katılmaya istekli” olduğunu gösterdiğini bildirdi. .

Ukrayna hükümetine yakın ikinci bir kaynak CNN’e verdiği demeçte, Biden yönetiminin Ukrayna istihbaratına ek olarak Kiev’e Belarus’un işgale hazırlandığını bildirdiğini söyledi.

Washington Post, başlangıçta bir ABD yönetim yetkilisine dayandırarak Beyaz Rusya’nın Ukrayna’ya asker göndermeye hazırlandığını bildirdi.

Sınır konuşmaları: İstihbarat, Pazartesi günü Rusya ile Ukrayna arasında Belarus sınırına yakın bir yerde yapılması planlanan görüşmelerden geliyor.

Belarus, Rusya’nın bir müttefiki ve Ukrayna’daki Rus kuvvetleri için bir sıçrama tahtası olarak kullanılıyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky’nin ofisinden yapılan açıklamada, Belarus Devlet Başkanı Alexander Lukashenko Pazar günü Ukraynalı mevkidaşını aradığını söyledi.

Zelenskiy’in ofisinden yapılan açıklamada, “Politikacılar, Ukrayna-Belarus sınırında Pripyat Nehri yakınında Rus heyetiyle ön koşulsuz olarak Ukrayna heyetinin görüşeceği konusunda mutabık kaldı” dedi. “Alexander Lukashenko, Belarus topraklarında konuşlu tüm uçak, helikopter ve füzelerin Ukrayna heyetinin seyahati, görüşmeleri ve dönüşü sırasında yerde kalmasını sağlama sorumluluğunu üstlendi.”

Beyaz Rusya İstilayla Karşı Karşıya: Lukashenko geçen hafta Belarus kuvvetlerinin “gerekirse” işgale katılabileceğini söyledi.

“Güçlerimiz bu operasyona hiçbir şekilde dahil değil. Bu çatışmaya katılıp katılmamamızı burada haklı çıkarmayacağız. Bir kez daha tekrar ediyorum. Güçlerimiz orada değil, ancak gerekirse, Belarus ve Rusya’nın buna ihtiyacı var, orada olacaklar.”

Zelensky’nin Belaruslulara çağrısı: Pazar günü Zelensky, Belaruslularla doğrudan “komşu” olarak konuştu ve bunun “sizin için de bir referandum” olduğunu söyledi.

Zelensky, “Kim olduğunuza ve kim olacağınıza karar vermelisiniz. Çocuklarınızın gözlerine nasıl bakıyorsunuz. Birbirinizin gözlerine nasıl bakıyorsunuz. Komşunuzun gözlerine. Ve biz de sizin komşunuzuz” dedi.

Beyaz Saray yorum yapmaktan kaçındı. CNN ayrıca yorum için ABD Dışişleri Bakanlığı’na ulaştı.

READ  Pakistan'da sel felaketi, 380'i çocuk olmak üzere 1.100 can aldı.

Beyaz Saray basın sekreteri Jen Psaki Pazar sabahı MSNBC’de ABD ve müttefiklerinin Beyaz Rusya’ya daha fazla yaptırım uygulama hakkını saklı tuttuğunu söyledi. ABD Hazinesi, Perşembe günü şimdiden 24 kişi ve kuruluşa yaptırım uyguladı.