Kasım 29, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Brezilya seçimleri: Eski Başkan Luiz Inacio Lula da Silva oyları kazandı ancak kesin zaferi elde edemedi | Brezilya

Brezilya’daki yoğun cumhurbaşkanlığı yarışı, eski cumhurbaşkanının ardından ikinci turda yapılacak. Luiz Inacio Lula da Silva Görevdeki aşırı sağcı ile ikinci turdan kaçınmak için ihtiyaç duyduğu genel çoğunluğu sağlayamadı. Jair Bolsonaro.

Oyların %99,5’inden fazlasının sayılmasıyla kıdemli solcu oyların %48,3’ünü aldı, bu da sağcı rakibiyle 30 Ekim’deki tekliften kaçınmaya yetmiyor. Anketçilerin tahminlerinden önemli ölçüde daha iyi performans gösteren ve sonuçtan güçlenecek olan Bolsonaro, %43.3 aldı.

2003’ten 2010’a kadar cumhurbaşkanı olan Lula, São Paulo şehir merkezindeki bir otelde medyaya meydan okuyan bir ses tonuyla konuştu ve “Mücadele bizim nihai zaferimize kadar devam ediyor” dedi.

Bolsonaro’nun seçildiği 2018 seçimlerinden men edilen Lula, daha sonra bozulan yolsuzluk suçlamaları üzerine yemin etti: “Bu seçimi kazanacağız – bu bizim için fazla mesai.”

Seçim arifesinde konuşan Lula, ilk turu kazanmayı umduğunu, ancak ikinci tura ihtiyaç duyulması halinde yeniden iktidara gelme çabalarını iki katına çıkaracağını söyledi.

“Bu seçimin yarın karara bağlanacağından çok umutluyum ama olmazsa maç uzatmalara gittiğinde bir futbol takımı gibi davranmak zorunda kalacağız. 15 dakika dinlenip sahaya geri döneceğiz ve skoru almak için sahaya döneceğiz. Zamanında atamadığımız goller” diye gazetecilere verdiği demeçte, orijinali” dedi.

Lula’nın İşçi Partisi başkanı Gliese Hoffman gazetecilere verdiği demeçte, kampanyanın sonuçta “üzücü veya hayal kırıklığına uğramadığını” söyledi ve Lula’nın 56 milyondan fazla oy aldığını kaydetti.

“Tebrikler, Başkan Lula,” dedi.

Ancak seçim sonucu, ülkenin demokratik kurumlarına defalarca saldıran ve Brezilya’nın uluslararası itibarını mahveden eski ordu şefi Bolsonaro’ya karşı kesin bir zafer elde etmeyi bekleyen ilerici Brezilyalılar için büyük bir darbe oldu.

Bolsonaro ayrıca, aşılama ve sınırlama çabalarını baltalayarak ve sahte ilaçları teşvik ederek çevreye zarar vermek ve yaklaşık 700.000 Brezilyalıyı öldüren Covid salgınını feci şekilde yanlış yönetmekle de suçlanıyor.

Restoran sunucusu Gabriela Leoncio, Pazar sabahı Sao Paulo’da Lula’ya oy verirken, Bolsonaro yönetimi hakkında şunları söyledi: “Bu bir şaka trajedisiydi.”

Buna rağmen Bolsonaro, Rio de Janeiro ve Sao Paulo da dahil olmak üzere birçok önemli eyaletteki anketörlerin beklentilerini şaşırttı.

Önemli Bolsonaristler Brezilya Kongresi’ne ve Bolsonaro dahil eyalet valileri olarak seçildiler. Eski Sağlık Bakanı Eduardo PazueloRyo için bir kongre üyesi olan ve onun Eski Çevre Bakanı Ricardo Salles.

Patzuelo, Brezilya’da 685.000’den fazla insanı öldüren salgının zirvesi sırasında Bolsonaro’nun sağlık bakanıydı. Eski bir askeri general olarak, hidroksiklorokin gibi sahte ilaçları destekledi.

Bu arada Salles, Amazon’daki ormansızlaşmadaki keskin artışı denetleyen çevre bakanıydı. Federal Polis tarafından yürütülen bir soruşturma, aşırı sağcı albayı çevre suçlarını soruşturmayı zorlaştırmakla suçladı. Ayrı bir soruşturma, yasadışı kereste ihracatıyla bağlantılı olduğunu söyledi. Kendisine yöneltilen tüm suçlamaları reddetti.

Bolsonaro’nun destekleyici Rio valisi Claudio Castro yeniden seçilirken, daha tartışmalı eski bakanlardan biri olan Evanjelik vaiz Damaris Alves Senato’da yer aldı.

Bolsonaro’nun Sao Paulo vali adayı Tarcisio de Freitas da anketçilerin beklediğinden daha iyi bir performans sergiledi ve ikinci turda Lula müttefiki Fernando Haddad ile karşılaşacak.

Siyasi uzman Christian Lynch, “Aşırı sağ mutlu olacak” dedi.

Folha de São Paulo gazetesi akademisyeni ve köşe yazarı Thiago Amparo, beklenenden daha güçlü sağ kanat teklifinin Bolsonaro ve Bolsonarismo’yu “canlı ve tekme” gösterdiğini söyledi.

“Solda, Lula’nın ilk turda kazanma şansı olduğuna dair bir his vardı… ”

“Yorgun hissediyorum,” diye ekledi Amparo. Ancak sonuçlar, artık dinlenmek için zamanımızın olmadığını gösteriyor. Sokağa çıkma zamanı…yoksa yine çok karanlık bir geleceğimiz olacak.”

Rio de Janeiro merkezli bir siyasi gözlemci olan Thomas Truman, Lula’nın favori olmaya devam ettiğini düşünse de, “Bence Bolsonaro’nun ivmesi var” dedi. “Sol için çok hayal kırıklığı yaratan bir gece.”

Lula ve müttefikleri Sağın başarılarında ısrar ettiler ve ikinci bir raundun gerekliliği ortaya çıktı.

Lula, taraftarlarıyla São Paulo’daki Paulista Caddesi’ndeki bir kutlamaya gitmeden önce, “Bence bu Brezilya halkının bana verdiği bir fırsat” dedi. “Kampanya yarın başlıyor.”

Rio de Janeiro’nun tarihi şehir merkezinde, çoğu kırmızı giyinmiş büyük bir kalabalık, meydana bakan bir ekranda son sayımın görünmesini beklerken bira içti ve samba dansı yaptı.

Ancak sonuçlar Lula’nın Bolsonaro ile tekrar düello yapmaktan kaçınmak için ihtiyaç duyduğu çoğunluğun yaklaşık yüzde 2’si kadar utangaç olduğunu gösterdiğinde sevinçli ruh hali azaldı.

23 yaşındaki üniversite öğrencisi Karen Gill, “Hayal kırıklığına uğradım” dedi. “Çünkü Bolsonaro’nun düşündüğümüzden daha güçlü olduğunu gördük.”

34 yaşındaki bir güvenlik sistemleri çalışanı olan Eileen Azevedo, sonuçları gösteren yüksek ekrana bakarken yenilmiş görünüyordu.

Tepeden tırnağa kırmızı giyinmiş ve üzerinde Lula’nın adının yazılı olduğu bir şapka takan Azevedo, “Umutsuzluk ve saf bir umutsuzluk hissediyorum” dedi. “Hepimiz Lula’nın kolayca kazanacağını düşündük.”

Ama bir blok ötede yakındaki bir barda 65 yaşındaki emekli şoför Odacio Queiroz Alves parti veriyordu.

“Bunu bekliyorduk” dedi. “İnsanlar Bolsonaro’nun yanında. Kazanacağından eminim.”

READ  BM müfettişleri nükleer santralde risk değerlendirmesinin ikinci gününe hazırlanıyor