Haziran 16, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Brezilyalı Lula, Ukrayna’nın işgalini kınadı ve barış girişimini destekliyor

Brezilyalı Lula, Ukrayna’nın işgalini kınadı ve barış girişimini destekliyor

BREZİLYA (Reuters) – Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inácio Lula da Silva Salı günü Rusya’nın Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ihlal etmesini kınadı ve Ukrayna hükümeti tarafından eleştirilen bir barış girişimi olan savaşı sona erdirmek için bir kez daha arabuluculuk çağrısında bulundu.

Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis ile bir öğle yemeğinde konuşan Lula, bir grup tarafsız ülkenin Rusya ile Ukrayna arasında barışı sağlamak için işbirliği yapması gerektiğini söyledi.

Onun yorumları, hafta sonu Ukrayna’ya silah tedarik ederek savaşı uzattıklarını söyleyerek Batılı müttefikler arasında bir fırtına patlatmasının ardından geldi.

Bir Beyaz Saray sözcüsü, Lula’yı “gerçeklere bakmadan Rus ve Çin propagandasını tekrarlamakla” suçladı. Ve Salı günü Beyaz Saray, Lula’nın “üslubunun tarafsız olmadığını” söyledi.

Washington’da konuya aşina bir kişi, ABD’li yetkililerin, Biden yönetiminin Lula’nın Ukrayna’yı silahlandırma eleştirisinden duyduğu hoşnutsuzluğu Brezilyalı mevkidaşlarına özel olarak açıkladığını söyledi.

Beyaz Saray, iddia edilen temaslarla ilgili Reuters sorusuna hemen yanıt vermedi, ancak Salı günü geç saatlerde Biden’ın ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan’ın Brezilyalı mevkidaşı Celso Amorim ile “bir dizi ikili ve küresel iletişim sorunu” hakkında konuştuğunu söyledi. Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşı da dahil.”

Daha önce Amorim, ABD eleştirilerini “gülünç” olarak nitelendirerek ve Brezilya’nın Rusya’nın konumunu paylaşmadığı konusunda ısrar ederek söz savaşına katıldı.

Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, 6 Nisan 2023, Brezilya’nın Brasilia kentindeki Planalto Sarayı’nda gazetecilerle bir iftar sırasında jest yapıyor. REUTERS/Osley Marcelino/File photo

Globo TV’ye konuşan Amorim, “Brezilya, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü savunuyor” dedi. Ancak, “Müzakereler olmadığı sürece Ukraynalılar ve Ruslar için mükemmel barış olmayacak. Uzlaşmalar olmalı.”

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov Pazartesi günü Brezilya’da Lula’yı ziyaret ederek barış çabalarından dolayı kendisine teşekkür ederek, Brezilya ve Rusya’nın Ukrayna’da bir yıldır devam eden ihtilafa ilişkin görüş alışverişinde bulunduğunu kaydetti.

Lula, Rusya’nın Şubat 2022’de komşu ülkeyi işgal etmesiyle başlayan savaşı sona erdirmek için kendisini bir barış komisyoncusu olarak tanıttı. Brezilya’nın müdahale etmeme ve tarafsızlık geleneğini temel alan önerisi, bir grup ülkenin savaşa katılmaması çağrısında bulunuyor. Görüşmelere hem Rusya’yı hem de Ukrayna’yı dahil etmek.

READ  Biden, altın yaptırımların Putin'in 'savaş makinesini' hedef alması nedeniyle G7'nin bir arada kalması gerektiğini söyledi

Ukrayna, Lula’nın “kurban ve saldırgana” aynı şekilde davranma önerisini eleştirdi ve Salı günü Brezilya cumhurbaşkanını Rus işgalinin sonuçlarını bizzat görmesi için savaştan zarar görmüş ülkeye davet etti.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Oleg Nikolenko, Ukrayna’nın Lula’nın savaşa çözüm bulma çabalarını ilgiyle takip ettiğini söyledi. Ancak hafta sonu olmasaydı, Kiev’i silahlandıran ülkelerin savaşı uzattığı görüşünü dile getirdi.

AB, Lula’nın Ukrayna ve Rusya’nın savaşın sorumluluğunu alması yönündeki önerisini de reddetti. Avrupa Birliği Dışişleri Sözcüsü Peter Stano, tüm yardımın Ukrayna’nın “meşru savunmasına” yönelik olduğunu söyledi.

Lula, Rusya’nın geçen yıl işgal ettiği toprakları geri vermesi gerektiğini söyledi, ancak Ukrayna’nın Rus güçlerinin 2014’te işgal ettiği Kırım’ı feda edebileceğini ima ederek Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky tarafından reddedildi.

Zelenskiy, dünya liderlerini, Rus güçlerinin geri çekilmesi ve düşmanlıkların durdurulması çağrısıyla birlikte, Ukrayna’nın Rusya ile orijinal sınırının yeniden kurulmasını öneren 10 maddelik barış planını kabul etmeye çağırdı.

(Anthony Bodel tarafından bildiriliyor) Kurgu, Brad Haynes ve Jonathan Otis

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.