Haziran 16, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Bu haftanın nadir hibrit güneş tutulması nasıl izlenir

Bu haftanın nadir hibrit güneş tutulması nasıl izlenir

(CNN) Yaklaşık 10 yıldır ilk olan hibrit bir güneş tutulması yolda.

bu sırada Nadir bir gök olayıAy, Dünya ile Güneş arasından öyle bir şekilde geçecek ki, Avustralya, Doğu Timor ve Endonezya’nın bazı bölgeleri de dahil olmak üzere dar merkezi tutulma yolundaki insanlar, Dünya’ya göre nerede olduklarına bağlı olarak ya halkalı ya da tam tutulma yaşayacaklar. ay.

Hibrit tutulma Çarşamba günü 22:37 ET’de başlayacak ve yaklaşık 1:56 ET’ye kadar sürecek, EarthSky’a görebüyük ölçüde, ay güneşi tamamen kapladığında, Timor’da 12:16 a.m. ET’de 1 dakikadan biraz daha uzun bir süre boyunca meydana gelir.

Eclipse Hybrid’i benzersiz yapan nedir?

Aksi takdirde bilinen Halka şeklindeki toplam tutulmaHibrit tutulmalar, Dünya’nın eğriliğinin ve olayın yörüngesinin bir işlevidir. O sırada aya yakınlığı nedeniyle, bazı bölgelerde ay güneşle aynı boyutta görünecek – tam tutulmanın gerçekleşmesi için koşullar – diğer yerlerdeki insanlar ayı güneşten daha küçük görecekler. halkalı bir tutulma.

A tam güneş tutulmasıAy’ın umbrası olarak bilinen merkezi ve daha koyu gölgesinden yaratılan , ay, dıştaki ateşli atmosfer dışında neredeyse tüm güneşi gizlediğinden, gökyüzümüzün kısa bir süre kararmasına neden olur. Halkalı tutulmalar, ayın, karanlığın bittiği yerde başlayan ve çok daha sönük bir ışık çemberiyle sonuçlanan ayın karşısındaki gölgesinden kaynaklanır çünkü ay, güneşten yalnızca daha küçük disk benzeri bir alanı kaplar. Her iki olay türü de şu şekilde görünür: kısmi tutulma Ayın yörüngesi nedeniyle başında ve sonunda ve ayrıca tam tutulma yolunda olmayanlar için.

Ay içerideyken hibrit tutulma meydana gelir. Sadece doğru mesafe Hem gölgelik gölgesinin hem de karşı gölgenin zemine ulaşabileceği yer. Tam tutulma sırasında, tutulma yolunun ortasında, antiumbra bazıları için halka şeklinde bir tutulma yaratacak ve penumbral gölge diğerleri için tam bir tutulma yaratacaktır. Mesafenin bu tatlı noktada olması ve güneş ile ayın sürekli değişen bir mesafeye sahip olması gerektiğinden, bu ideal koşullar nadiren gerçekleşir.

READ  Putin ile yaptığı telefon görüşmesinin ardından "Savaşın sonundan çok uzağız"

Michael Kirk, “Bu tutulma biraz aldatıcı, çünkü Dünya’nın üzerinden pek bir şey geçmeyecek… bu nedenle tutulmayı görme şansı bulan çoğu insan kısmi bir tutulma görecek.” için baş araştırmacı NASA Güneş Fiziği Eğitim Aktivasyon Ekibi. “Bunun anlamı, Ay’ın Güneş’in sadece bir kısmını engelleyeceği, dolayısıyla güneşten bir ısırık alınmış gibi görüneceği.”

Dünyanın daha büyük bir kısmı – Güneydoğu Asya, Doğu Hint Adaları, Avustralya, Filipinler ve Yeni Zelanda’dakiler – bu hafta parçalı bir tutulma yaşayacak. EarthSky’a göre.

“Sizi bilmem ama ben her gün dışarıda yürürken ‘Ah, ben bir güneş sisteminde yaşıyorum’ diye düşünmüyorum – ama bir güneş tutulması gördüğünüzde, birdenbire o perspektif ışığında oluyorsunuz.” Kirk dedi. “Gökyüzünde nispeten sabit olduğunu düşünsek de aslında gezegenlerin, ayın ve güneşin dansıdır ve bir tutulma sırasında ince değişiklikler görülür.”

Bir sonraki hibrit tutulmanın 2031’de olması bekleniyor. Ancak bundan sonra, böyle bir olay için gereken hizalanma ve koşullar muhtemelen 100 yıldan fazla bir süre sonra, 2164 yılında gerçekleşmeyecek. NASA’ya göre.

Tutulmayı güvenle izleyin

Tam bir tutulma sırasında, uygun göz koruması olmadan bakmanın güvenli olacağı şekilde ayın güneşi tamamen kapladığı kısa bir an, bütünlük vardır. Diğer tüm tutulmalar için, doğru Tutulma gözlükleri gereklidir güvenli bir şekilde görüntülemek için.

Ancak bir güneş filtresi alma şansınız yoksa, ona bakmanın hala yolları var, dedi Kirk. Bir dosyayı sıkıştırarak yapılabilecek bir iğne deliği projektörü önerir. Bir kağıt parçasındaki küçük delik Veya karton ve göğe kaldırdı. Kirk, bu mekanizma ile, yukarı bakmanıza gerek kalmadan Dünya’ya yansıtılan güneşin bir görüntüsünü göreceğinizi söyledi.

Kirk, “Tam bir güneş tutulması görmek torunlarınıza anlatacağınız şeydir – bu inanılmaz bir olaydır” dedi. “Tutulmalar olur… Zor olan, yaşadığınız yerde bir tane yakalamaktır. Bulunduğunuz bölgede bir tane varsa, onu görmek için mutlaka çaba göstermelisiniz çünkü genellikle diğerinden önce uzun zaman alır.”

READ  “Dünyanın en büyük köpeği” Bobby, Guinness Dünya Rekorları tarafından araştırılıyor

Daha fazla tutulma gelecek

Bu hafta bir tutulmayı kaçırdıysanız, 2023’te bölgenizde bir tutulma görme şansınız daha fazla olacak.

Afrika, Asya ve Avustralya’dakiler için, prof. ay tutulması ay tutulması 5 Mayıs’ta Ay, Dünya’nın gölgesine girerek Ay’ın yüzeyinin donuk görünmesine neden olacak.

Kuzey, Orta veya Güney Amerika’da yaşıyorsanız, bunu bulacaksınız. Halka şeklindeki güneş tutulması 14 Ekim’de gerçekleşecek.

28 Ekim’de A.J. Ayın kısmi tutulması Avrupa, Asya, Avustralya, Afrika, Kuzey Amerika’nın bazı bölgeleri ve Güney Amerika’nın çoğundaki insanlar tarafından görülebilecek. Dünya ve Ay tam olarak hizalanmayacağından, Ay’ın yalnızca bir kısmı gölgeye geçecektir.

meteor yağmuru

Lyrid’ler bu hafta sonu yağmur yağacak ve zirveye ulaşarak bir meteor yağmurunun neden olduğu bir ay süren kuraklığı sona erdirecek ve yakında Mayıs’ta Aquariids’i takip edecek.

İşte 2023’ün kalan meteor yağmurları ve yoğun tarihler:

• Lyrids: 22-23 Nisan

• Kova Tahmini Süresi: 5-6 Mayıs

• Güney Delta havzaları: 30-31 Temmuz

• Alfa Oğlakgiller: 30-31 Temmuz

• Perseids: 12-13 Ağustos

• Orionidler: 20-21 Ekim

• Güney Torres: 4-5 Kasım

• Kuzey Torres: 11-12 Kasım

• Leonidler: 17-18 Kasım

• İkizler: 13-14 Aralık

• Ursids: 21-22 Aralık

Daha fazla dolunay

Ay severler için bu yıl dikkat edilmesi gereken dokuz dolunay daha var. İşte 2023 yılında kalan dolunayların listesi, Farmers Almanac’a göre:

• 5 Mayıs: Çiçek Ayı

• 3 Haziran: Çilek Ayı

• 3 Temmuz: Pak Ayı

• 1 Ağustos: Mersin Balığı Ayı

• 30 Ağustos: Mavi Ay

• 29 Eylül: Ayı Hasat Etme

• 28 Ekim: Avcının Ayı

• 27 Kasım: Kunduz Ayı

• 26 Aralık: Soğuk Ay