Temmuz 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Broadcom, AI çipleri için gelir tahminini artırdı ve stok dağılımını açıkladı

Broadcom, AI çipleri için gelir tahminini artırdı ve stok dağılımını açıkladı

Arshia Bajwa’nın yazdığı

(Reuters) – Broadcom Inc, yapay zekaya güç sağlamaya yardımcı olan çiplere ilişkin yıllık gelir tahminini Çarşamba günü %10 artırdı ve bu yıl hisselerindeki artıştan yararlanmak için hisse senedi bölünmesini duyurdu.

Kaliforniya merkezli çip üreticisi Palo Alto’nun hisseleri, uzatılan işlemlerde %12 arttı.

Şirket, 2024 yılında yapay zeka ile ilgili çiplerden 10 milyar dolar olan önceki tahmininden 11 milyar dolar gelir elde etmeyi bekliyor.

Broadcom, OpenAI’nin ChatGPT’si gibi yapay zeka uygulamaları tarafından kullanılan büyük miktarda verinin taşınmasına yardımcı olan gelişmiş ağ çipleri üretiyor ve bu da onu refaha büyük yatırım yapan şirketlerin yararlanıcılarından biri yapıyor.

Broadcom, ikinci çeyrekte yapay zeka ürünlerinden 3,1 milyar dolar gelir bildirdi.

Hisseleri 2023’te neredeyse ikiye katlandıktan sonra bu yıl şu ana kadar %30’dan fazla artış gören şirket, hisselerini perakende yatırımcılar için daha erişilebilir hale getirmek amacıyla vadeli işlem hisselerini 1’e 10 olarak bölecek.

Revize edilen ticaretin 15 Temmuz’da başlaması bekleniyor.

Özel çip ünitesi, pahalı Nvidia işlemcilerine olan bağımlılıklarını azaltmak isteyen büyük bulut sağlayıcılarından da sipariş aldı. Broadcom’un Google ve Meta için özel çipler ürettiğine inanılıyor.

Broadcom’un ağlarını ve özel çiplerini içeren yarı iletken çözümler segmentinden elde edilen gelir, çeyrekte yaklaşık %6 artışla 7,20 milyar dolara yükseldi.

Creative Strategies analisti Ben Bajarin, “Veri merkezi pazarı yapay zeka sunucularına geçtikçe Broadcom’un avantajı çok yüksek” dedi ve ekledi: “Birçok açıdan (Broadcom) bu değişimden sonra en büyük ikinci yararlanıcı olacak. Nvidia’nın.”

Şirketin altyapı yazılımı segmentinin geliri, kısmen VMware’in satın alınması sayesinde iki kattan fazla arttı.

Broadcom, tüm yıl gelir tahminini 1 milyar dolar artırarak 51 milyar dolara çıkardı. Ayrıca yıllık çekirdek kazanç tahminini yükseltti ve ikinci çeyrekte hisse başına düzeltilmiş kazanç ve gelir konusunda LSEG’nin tahminlerini aştı.

READ  Jerome Powell, insanların yeniden ev satın alabilmeleri için ABD konut piyasasının "sert bir düzeltmeye" ihtiyacı olduğu konusunda uyardı – ama bu yüzden 2008 gibi görünmeyecek

(Bengaluru’da Arshiya Bajwa tarafından rapor edilmiştir; Shilpi Majumdar tarafından düzenlenmiştir)