Temmuz 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Fed yaklaşırken hisse senetleri TÜFE’den sonra yükseldi

Fed yaklaşırken hisse senetleri TÜFE’den sonra yükseldi

ABD hisse senetleri Çarşamba günü, yeni enflasyon okumasının tüketici fiyatlarının Mayıs ayında beklenenden daha az arttığını göstermesinin ardından yükseldi. Enflasyona ilişkin son anlık görüntü, Fed’in faiz oranlarının gidişatına ilişkin son sinyali verecek olan öğleden sonraki toplantısından saatler önce geldi.

S&P 500 (^GSPC) %1,2’den fazla artışla yılın 27. rekor kapanışını gerçekleştirdi. Nasdaq Composite (^IXIC) yaklaşık %1,8 yükselerek önceki güne göre rekor kapanışa da katkıda bulundu. Dow Jones Endüstriyel Ortalaması (^DJI) da yaklaşık %0,5 arttı.

Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) bir önceki aya göre sabit kaldı ve Mayıs ayında yıllık %3,3 arttı; Nisan ayındaki aylık %0,3 ve fiyatlardaki yıllık %3,4 artışa kıyasla yavaşlama gösterdi. Her iki önlem de ekonomistlerin beklentilerini aştı. Gıda ve gazın daha değişken maliyetlerinin hariç tutulduğu “çekirdek” bazda, Mayıs ayında fiyatlar bir önceki aya göre %0,2 ve bir yıl öncesine göre %3,4 arttı; bu da Nisan ayı verilerinin altındaydı. Her iki önlem de ekonomistlerin tahminlerinden daha iyiydi.

Bu durum piyasanın bu yıl federal faiz indirimlerine ilişkin beklentilerini değiştirdi. Veriler açıklandıktan sonra piyasalar, Fed’in Eylül ayı toplantısından itibaren faiz indirimine başlayacağı ihtimalini kabaca %69 olarak fiyatlıyordu. CME FedWatch verilerine göre. Bu, önceki günkü %53 olasılıktan daha yüksek.

10 yıllık Hazine tahvil getirisi (^TNX) yaklaşık 14 baz puan düşüşle %4,26 ile 1 Nisan’dan bu yana en düşük seviyesine geriledi. Ardından piyasanın faize duyarlı alanları yükseldi. Russell 2000 (^RUT) küçük sermaye endeksi %3,1’den fazla yükseldi.

Devamını oku: İşgücü piyasası enflasyonu nasıl etkiliyor?

Ancak bu öğleden sonra her şey değişebilir. Fed’in kararı kesin; merkez bankasının faiz oranlarını 23 yıl içinde mevcut en yüksek seviyelerinde tutması bekleniyor. Yatırımcılar, Fed’in “nokta grafiğinde” güncellenmiş ekonomik görünümünü, özellikle de yılın geri kalanında beklediği faiz indirimlerinin sayısını yakından izleyecek.

En son Mart ayında bu sayının üç olduğunu duymuştuk. Politika yapıcıların, kısmen bu yılın başında enflasyonun yukarıda belirtilen durgunluğu sayesinde, bunu neredeyse kesin olarak azaltacağı kesin. Bu tahminler, Fed Başkanı Jerome Powell’ın basın toplantısında söyledikleriyle birlikte, alışılmadık derecede yoğun bir günde piyasayı hareketlendiren son olaylar olabilir.

O yaşar9 güncelleme

 • Arc, Telsa’nın 2029 yılına kadar hisse başına 2.600 dolara ulaşabileceğini söylüyor. Elon Musk, hedefi ‘ulaşılabilir’ olarak nitelendiriyor

  Tesla (TSLA) hisseleri Çarşamba günü %4’ten fazla yükseldi ve bu durum, Perşembe günkü zil sesinin ardından beklenen CEO Elon Musk’un maaş paketi üzerinde önemli bir hissedar oylamasına yol açtı.

  Ark Invest yayınlandı Yeni Tesla araştırması Çarşamba günü oylamaya gidiyoruz. Cathie Wood liderliğindeki şirket, Tesla hisselerinin 2029 yılına kadar hisse başına 2.600 dolar değerinde olabileceğine inanıyor.

  Wood’un ekibi Tesla’nın robotaksisinin “önümüzdeki birkaç yıl içinde” piyasaya sürülmesinin hisse senedinin değerinin çoğunu artıracağına inanıyor.

  Raporda, “ARK, Tesla’nın değerinin ve kârının yaklaşık %90’ının 2029 yılında robotik işine atfedileceğini tahmin ediyor” deniyor. “Aynı zamanda elektrikli araçlar toplam satışların neredeyse dörtte birini ve Tesla’nın potansiyel kârının da yaklaşık %10’unu oluşturabilir, çünkü robotaksi işinin çok daha yüksek marjlar sağlayacağına inanıyoruz.”

  Arc, robotaksi gelirlerinin Tesla'nın toplam gelirlerinin yaklaşık %90'ını oluşturacağı Tesla'nın yükseliş senaryosuna inanıyor.Arc, robotaksi gelirlerinin Tesla'nın toplam gelirlerinin yaklaşık %90'ını oluşturacağı Tesla'nın yükseliş senaryosuna inanıyor.

  Arc, robotaksi gelirlerinin Tesla’nın toplam gelirlerinin yaklaşık %90’ını oluşturacağı Tesla’nın yükseliş senaryosuna inanıyor.

  Tesla Çarşamba günü hisse başına 180 doların altında işlem görüyordu, bu da Ark’ın önümüzdeki beş yıl içinde hisselerinde %1.300’den fazla artış beklediği anlamına geliyor.

  CEO Elon Musk X hakkındaki araştırma notuna yanıtBunun “çok zor ama başarılabilir” olacağına dikkat çekti.

 • Mayıs ayı için pozitif TÜFE okuması

  Mayıs ayında tüketici fiyatları artışları beklenenden fazla yavaşladı.

  Çalışma İstatistikleri Bürosu’ndan alınan bu veriler, ekonomistlerin bir başka enflasyon ölçüsü olan, Fed’in tercih ettiği enflasyon ölçüsü olan ve Haziran ayı sonunda açıklanması planlanan kişisel tüketim harcamaları konusunda kendilerini daha iyi hissetmelerini sağladı.

  Morgan Stanley baş ekonomisti Ellen Zentner, Çarşamba günkü TÜFE verilerinin, değişken gıda ve enerji kategorilerini hariç tutan çekirdek kişisel tüketim harcamalarının Mayıs ayında %0,12 arttığını gösterdiğini söyledi.

  Zentner, bunun 2024 yılı için temel kişisel tüketim harcamalarındaki en yavaş artış olacağını ve “Fed’in yakında faiz indirimine başlaması gerektiğine dair ikna edici kanıtlara katkıda bulunan ikinci düz okuma” olacağını belirtiyor.

  “Gelecekte daha da yavaşlamalar bekliyoruz, özellikle de… [second half of 2024]Zentner, “İlk kesintinin bu yılın Eylül ayında yapılması ve ardından 2025 ortasına kadar her toplantıda kesinti yapılması çağrısında bulunmaya devam ediyoruz” dedi.

 • Apple dünyanın en büyük hisse senedi olma konumunu yeniden kazanıyor

  Apple (AAPL) hisseleri Çarşamba sabahı yaklaşık %4 artış göstererek Salı günü bir yılın en iyi tek günlük hamlesinden elde ettiği kazanımları genişletti.

  Bu hamle, iPhone’un piyasa değerini Microsoft’un (MSFT) üzerine çıkararak onu dünyanın en büyük hisse senedi haline getirdi. Apple’ın piyasa değeri Çarşamba günü 3,3 trilyon doları aşarak Microsoft’un 3,25 trilyon dolarlık piyasa değerini geride bıraktı.

  Apple hisseleri, yatırımcıların bazı Wall Street analistlerinin iPhone’un bir sonraki yükseltme döngüsünü harekete geçirecek potansiyel bir katalizör olarak memnuniyetle karşıladığı yapay zeka platformu Apple Intelligence’ın duyurusunu sindirmesiyle yükseldi.

  İşte ABD piyasalarındaki en büyük hisse senetlerinin trilyonlarca cinsinden piyasa değerlerine bir bakış.

  Kaynak: Yahoo FinansKaynak: Yahoo Finans

  Kaynak: Yahoo Finans

 • Getiriler düşerken hisse senetleri açılışta yükseliyor

  ABD hisse senetleri Çarşamba günü, yeni enflasyon okumasının tüketici fiyatlarının Mayıs ayında beklenenden daha az arttığını göstermesinin ardından yükseldi. Enflasyona ilişkin son anlık görüntü, Fed’in faiz oranlarının gidişatına ilişkin son sinyali verecek olan öğleden sonraki toplantısından saatler önce geldi.

  S&P 500 (^GSPC) %0,8’den fazla artışla yılın 27. rekor kapanışını gerçekleştirdi. Nasdaq Composite (^IXIC) yaklaşık %0,9 yükselerek önceki güne göre rekor kapanışa da katkıda bulundu. Dow Jones Endüstriyel Ortalaması (^DJI) da yaklaşık %0,9 arttı.

  10 yıllık Hazine getirisi (^TNX) yaklaşık 10 baz puan düşerek %4,3’e geriledi.

 • TÜFE basıldıktan sonra piyasalarda risk var

  Hisse senedi vadeli kontratları, Mayıs ayında tüketici fiyatlarının beklenenden soğuk okunmasının ardından yükseldi.

  S&P 500 vadeli işlemleri (ES=F) %0,7 artışla yılın 27. rekor kapanışını gerçekleştirdi. Nasdaq 100 vadeli işlemleri (NQ=F) yaklaşık %0,9 artış göstererek endeksin rekor kapanışının ardından kazançlara işaret etti. Dow Jones Endüstriyel Ortalama vadeli işlemleri (YM=F) %0,6 arttı.

  Piyasanın faize duyarlı alanlarının en büyük kazanımlara tanık olduğunu belirtmekte fayda var. Russell 2000 ile ilgili vadeli işlemler (RT=F) yaklaşık %2,3 arttı.

  Bu, yatırımcıların bu yılki faiz indirimi beklentilerini hızla sıfırlamasıyla geldi. Veriler açıklandıktan sonra piyasalar, Fed’in Eylül ayı toplantısından itibaren faiz indirimine başlayacağı ihtimalini kabaca %69 olarak fiyatlıyordu. CME FedWatch verilerine göre. Bu, önceki günkü %53 olasılıktan daha yüksek.

 • Enflasyonist baskılar beklenenden fazla düştü

  Rapora göre ABD’de tüketici fiyat artışları mayıs ayında yavaşladı En son veriler Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından Çarşamba sabahı açıklandı.

  Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) bir önceki aya göre sabit kaldı ve Mayıs ayında yıllık bazda %3,3 olarak gerçekleşti; Nisan ayındaki %3,4’ten yavaşladı ve ekonomistlerin beklediği yıllık %3,4’lük değişimin altında kaldı.

  Mayıs ayındaki aylık artış ekonomistlerin %0,1’lik artış beklentilerinin altında kaldı.

  Gıda ve gazın daha değişken maliyetlerinin hariç tutulduğu “çekirdek” bazda, Mayıs ayında fiyatlar bir önceki aya göre %0,2 ve bir yıl öncesine göre %3,4 arttı; bu da Nisan ayı verilerinin altındaydı. Her iki önlem de ekonomistlerin beklentilerinin altında kaldı.

 • Nvidia güneş gibidir..

  S&P 500’e ilişkin bu hayati kontrol için Apollo’nun baş ekonomisti Torsten Slok’a teşekkür ederiz.

  Nvidia (NVDA) açıkça diğer 499 şirketin etrafında döndüğü güneştir.

  Not: Apollo, Yahoo Finance’in ana şirketidir.

  Burası Nvidia'nın pazarı.Burası Nvidia'nın pazarı.

  Burası Nvidia’nın pazarı. (Apollo)

 • JP Morgan, Musk’un maaş paketine ilişkin oylama hakkında yorum yapıyor

  Tesla (TSLA) hissedarlarının Elon Musk’un 56 milyar dolarlık maaş paketine ilişkin oyu artık geçerli.

  Perşembe günkü oylamadan önce Tesla bunu bırakmıştı posta Musk’un sahip olduğu X’in CEO’sunun başarılarını ayrıntılarıyla anlatması (bunun Şirket’ten görülmesi tuhaf bir şey olduğunu unutmayın)

  Yeni bir Yahoo Finance anketi, oy verenlerin %96’sının Musk’un maaş paketinin onaylanmaması gerektiğine inandığını gösteriyor.

  Bu arada JPMorgan analisti Ryan Brinkman bu sabahki nota ağırlık veriyor:

  “Hem ISS hem Glass Lewis’in yanı sıra birçok önde gelen kurumsal ve perakende hissedar, Bay Musk’un 2024 yılı için 2018 tazminat planının onaylanmasına karşı olduklarını ifade etseler de, 2018’e göre daha düşük bir onay oranıyla da olsa bunun geçeceğinden şüpheleniyoruz. Genel olarak hayal edilenden daha küçük bir marjla, bu tahminleri bireysel hissedarlardan gelen güçlü desteğe dair anekdot niteliğindeki kanıtlara ve SolarCity’nin satın alınması lehine oy vermeleri istendiğinde nedenleri genel olarak benzer görünen kurumsal yatırımcılarla yaptığımız görüşmelere dayandırıyoruz. Konuşulanlar desteklemiyordu Solar City’nin satın alınması o zamanlar büyük ölçüde kendilerindeydi ancak oylama algısı göz önüne alındığında, anlaşmanın reddedilmesi yönünde oy kullanılması durumunda hisse fiyatına daha olumsuz bir tepki gelebileceğinden endişe ediyorlardı. güven yok.

  Brinkman, Tesla hisseleri için Düşük Ağırlık (Satış’a eşdeğer) notunu ve mevcut fiyat seviyelerinden yaklaşık %32’lik bir düşüş olduğunu varsayarak 115 dolarlık bir fiyat hedefini yineledi.

  Musk’un oyu ve Yahoo Finance baş hukuk muhabiri Alexis Keenan’ın kilit CEO ödeme paketi oyları hakkında daha fazlasını buradan okuyun.

 • Büyük Apple anlaşmasından sonra devam eden eylemin teyidi

  Affirm (AFRM), Salı günü Apple (AAPL) Pay ile entegrasyon haberinin ardından Yahoo Finance platformundaki en sıcak göstergelerden biri olmaya devam ediyor. Hisseler dün yüzde 11 yükseldikten sonra piyasa açılmadan önce yüzde 1,5 yükseldi.

  Dün gece Affirm’in kurucusu ve CEO’su Max Levchin ile podcast’imin “Unlocking the Show” adlı yeni kaydı için oturdum. Bölümün tamamı (Levchin’in yapay zeka ve Silikon Vadisi’ndeki siyasi duyarlılık hakkındaki görüşlerini ele alıyor) Cuma sabahı Yahoo Finance’de yayınlanacak ve Başlıca podcast platformları.

  Ancak incelemeniz için Levchin’in yorumlarının bir klibini aşağıya ekliyorum.

  Levchin, bu anlaşmanın Affirm’i finansal olarak nasıl etkileyeceğini paylaşmadan durdu (dünya çapındaki 1,4 milyar iPhone göz önüne alındığında bu önemli olabilir), ancak zaman içinde kâr ve zarara güçlü bir katkı sağlayabileceğini ima etti.

  Anlaşmanın, neredeyse başlangıcından bu yana düzenleyicilerin ve diğer tarafların kuşatması altında olan şimdi al-sonra öde alanını “doğruladığını” kabul etti.