Nisan 20, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Bu gece Mars’ın ay tutulması ile birlikte “büyülü” ve nadir görülen göksel olaylar meydana gelecek. İşte nasıl izleneceği.

Bu gece Mars'ın ay tutulması ile birlikte "büyülü" ve nadir görülen göksel olaylar meydana gelecek.  İşte nasıl izleneceği.

Çarşamba, gökler arasında dört göksel olay meydana gelirken, yıldızlar aleminde “büyülü” bir gece olacak.

Gün, yılın en erken gün batımıyla, bir Mars muhalefetiyle ve “soğuk ay” olarak bilinen Aralık ayındaki dolunayın geçici olarak Mars’ı sürmesiyle sona erecek.

NASA’ya göre, güneş Çarşamba günü 16:45 EST’den önce batacak ve alacakaranlık 17:49 EST’de sona erecek. Erken karanlığa neden olurken, aynı zamanda harika bir yıldızlı gece için zemin hazırlayacak. İzleyiciler, dolunayın yanı sıra, ışıltısının yakınında birden fazla gezegeni gözlemleyebilecekler: Jüpiter, Satürn ve Mars, sonuncusu güneşin tam karşısında olacak, bu olay olarak bilinen bir olay Mars muhalefeti.

Çarşamba günü dolunay olarak bilinir soğuk ay Maine Farmer’s Almanac’tan alıntı yapan NASA’ya göre, kışın getirdiği “uzun, soğuk geceler” yüzünden. Takvimde Ayaz Ayı ve Kış Ayı, Avrupa’da Yule Ayı ve Meşe Ayı olarak da bilinir.

Ama asıl olay sadece ayın kendisi değil. Mars’ın yılın en yakın ve en parlak görünümü ile NASA, ayın yavaş yavaş kızıl gezegene yaklaşacağını söyledi. Bazı küresel bölgelerde, dolunay olarak bilinen bir olay olan Ay, Mars’ın görüşünü engelliyor gibi görünecek. saklamak.

NASA, gökyüzü gözlemini vurgulayan bir videoda, “7 Aralık, gökyüzünün gözlerinizin önünde dramatik bir şekilde değiştiği o büyülü anlardan birini getiriyor” diyor.

NASA, Kuzey Amerika, Avrupa ve Kuzey Afrika’nın bazı bölgelerinin görünmeyenleri görebileceğini, Amerika Birleşik Devletleri’nin güneydoğu ve doğu kıyılarındakilerin ise Ay’ı “Mars’ın yanında otladığını” görebileceğini söyledi.


Naber: NASA’dan Aralık 2022 gökyüzü izleme tüyoları ile
NASA’nın Jet Tahrik Laboratuvarı üzerine
Youtube

Vizyonlar çoğu insan için yaklaşık bir saat sürmelidir. NASA, Minneapolis’tekilerin Mars’ın 9:03 PM CST civarında kaybolduğunu ve 22:11 PM civarında yeniden ortaya çıktığını göreceklerini, Los Angeles’takilerin ise fenomeni 18:31 PM PST ile 19:31 arasında gözlemleyebileceklerini söyledi. Ay, 23:08 EDT’de en yüksek noktasında olacak.

READ  Cygnus uzay aracı, çalışan tek bir güneş dizisi ile Uluslararası Uzay İstasyonuna ulaştı

NASA, olayın “Ay tarafından gizlenmiş parlak bir gezegeni görmek için nispeten nadir bir fırsatı” temsil ettiğini söyledi.

NASA, “Ay, gece gökyüzünde yılda birkaç kez gezegenlerin önünden geçer. Aslında, genellikle yılda en az iki kez Mars’ı gizler” dedi. “Ancak her örtülme, Dünya yüzeyinin yalnızca küçük bir bölümünden görülebiliyor, bu nedenle Dünya üzerindeki belirli bir noktanın onu sık sık görmesi çok yaygın değil.”

Görünmeyen görüntülemenin mümkün olduğu alanların dışında olanlar veya göksel olaylar sırasında gökyüzü açık olmayanlar için, olayları gerçek zamanlı olarak izlemek için canlı yayınlar mevcuttur. Şu şekilde izleyebilirsiniz (aşağıda listelenen tüm zamanlar EST’dir):

  • bu Sanal Teleskop Projesi 2.0 Saat 23:00’ten itibaren çevrimiçi olarak bir notunuz olacak
  • Teksas Üniversitesi, Austin’deki McDonald Gözlemevi’ne ve Arizona’daki Lowell Gözlemevi Flagstaff’a ev sahipliği yapacak. Canlı yayın 21:00’da başlıyor
  • Güney Kaliforniya Griffith Gözlemevi Saat 21.00’den itibaren canlı yayın yapacak.
  • Carnegie astronomu Canlı yayın 21:15’te başlayacak