Şubat 1, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Plesiosaurus: Avustralya’daki fosil avcıları 100 milyon yıllık bir iskelet keşfetti

Plesiosaurus: Avustralya'daki fosil avcıları 100 milyon yıllık bir iskelet keşfettiCNN

Araştırmacılar, Avustralya’da 100 milyon yıllık dev bir deniz sürüngeni iskeletinin keşfini, tarih öncesi yaşam hakkında hayati ipuçları sağlayabilecek bir buluş olarak selamladılar.

Üç amatör fosil avcısı, Ağustos ayında uzak batı Queensland’deki bir sığır istasyonunda Elasmosaurus olarak da bilinen altı metrelik (19 fit) genç bir plesiosaurus’un kalıntılarını buldu.

Queensland Müzesi’ndeki kıdemli paleontoloji küratörü Espen Knutsen, bulguyu, uzmanların hiyeroglifleri deşifre etmesine yardımcı olan, 1799’da yeniden keşfedilen eski bir Mısır granit bloğu olan Rosetta Taşı’nın keşfine benzetti.

Knutsen, keşfi doğrulayan Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Hiç bir zaman bir ceset ve bir kafa bulamadık ve bu, bu alanda gelecekteki araştırmaların anahtarı olabilir.” Bölgede Kretase döneminden kalma.

“Bu plesiosaurlar boynunun üçte ikisi olduğu için, ölümden sonra kafa genellikle vücuttan ayrılıyordu, bu da ikisini birlikte koruyan bir fosil bulmayı çok zorlaştırdı” dedi.

Keşif, “Rock Chicks” olarak bilinen amatör paleontologlar – Cassandra Prince, kız kardeşi Cynthia ve sadece onun adını kullanan meslektaşı Sally tarafından yapıldı.

Boyları 8 ile 10 metre arasında değişen Elasmozorlar, yaklaşık 150 milyon yıl önce Avustralya’nın iç kesimlerinin büyük bir bölümünü 50 metre derinliğinde suyla kaplayan Eromanga Denizi’nde yaşıyordu.

Knutsen, CNN’e bir Elasmosaurus öldüğünde, çürüyen vücudunun su yüzeyine çıkmasına neden olan bir gazla şişeceğini ve yırtıcılar cesedi kazdığında başın sık sık kırılacağını ve tüm vücudun buluntularını nadir hale getireceğini söyledi.

Son keşfin küçük bir örnek olması nedeniyle elasmosaurus’un vücut şeklinin gençlikten yetişkinliğe nasıl değiştiğine ışık tutacağını sözlerine ekledi.

“Dişlerinin kimyasına bir göz atacağız ve bu bize yaşam alanı hakkında, tüm yaşamı boyunca göç edip etmediği, hayatta kalma türü bir yaşam alanı olup olmadığı ve ayrıca yaşam alanı hakkında bir şeyler söyleyebilir. diyetinde.”

Plesiosaurlar ve ichthyosaurlar gibi eski deniz sürüngenleri, aynı zamanlarda yaşamış olmalarına rağmen dinozor olarak sınıflandırılmaz. Plesiosaurlar, karada yaşayan ve bu nedenle solungaçları olmayan ve ara sıra hava almak için ortaya çıkmak zorunda kalan atalardan evrimleşmiştir. Su altında ne kadar kalabilecekleri ise henüz bilinmiyor.

Queensland Müzesi'nden Espen Knutsen ile fosil avı meraklıları Cassandra Prince.

Son yıllarda Avustralya’da yapılan en son büyük tarih öncesi keşif.

Geçen yıl Haziran ayında, Bilim adamları onayladı 2007’de Queensland’de fosilleşmiş bir iskeletin keşfi, ülkedeki en büyük dinozordu. “Cooper” lakaplı dinozor yaklaşık iki kat uzunluğundaydı ve bir basketbol sahası uzunluğundaydı.

İki ay sonra, bilim adamları bir çeşit olduğunu keşfettiler. uçan Ejderha 105 milyon yıl önce Avustralya’nın üzerinde yükseldi. Araştırmacılar, pterozoru genç dinozorları avlayan “korkunç bir canavar” olarak tanımladılar.

READ  Güneş enerjisiyle çalışan bir uzay aracı tarafından yakalanan büyük bir güneş patlaması