Haziran 26, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Bu hafta sonu gökyüzünde nadir görülen beş gezegenin hizalanmasını izleyin

Bu hafta sonu gökyüzünde nadir görülen beş gezegenin hizalanmasını izleyin

Sky & Telescope izleme editörü Diana Henekainen’e göre, olay Haziran başında başladı ve ay ilerledikçe daha parlak ve daha kolay görülmeye devam etti.

Azalan bir hilal, Cuma günü Venüs ve Mars arasındaki partiye katılacak ve diziye başka bir gök cismi ekleyecek. Ay, Dünya’nın hizalamadaki göreli konumunu temsil edecek, bu da gezegenimizin gezegenlerin sırasına göre görüneceği yer olduğu anlamına geliyor.

Bu nadir fenomen Aralık 2004’ten beri gerçekleşmedi ve bu yıl Merkür ile Satürn arasındaki mesafe daha az olacak. Sky & Telescope’a göre.

Henekainen, yıldız gözlemcilerinin bu şaşırtıcı fenomeni tespit etmek için doğu ufkunu net bir şekilde görmeleri gerektiğini söyledi. İnsanların gezegenlerin görüntüsünü çıplak gözle görebileceğini, ancak en iyi görüntüleme deneyimi için dürbün kullanılmasının tavsiye edildiğini ekledi.

Beş gezegeni görmek için en iyi zamanın gün doğumundan bir saat önce olduğunu söyledi. Hizalamayı görüntülemeyi planladığınızdan önceki gece, kontrol edin. Güneş doğduğunda senin bölgende.

Bazı yıldız gözlemcileri, Hanekainen de dahil olmak üzere, göksel olay konusunda özellikle heveslidir. Sıralamayı mükemmel bir şekilde görmek için Boston’un batısındaki evinden Atlantik Okyanusu boyunca bir sahil kasabasına gitti.

Hanekainen, “Dürbünümle hemen orada olacağım, doğuya ve güneydoğuya bakacağım ve her şey netleşene kadar tüm el ve ayak parmaklarımı keseceğim” dedi.

Etkinliğe bakmak için seyahat etmenize gerek yok çünkü tüm dünyadaki insanlar tarafından görülebilecek.

Kuzey Yarımküredeki yıldız gözlemcileri doğu ufkundan güneydoğu ufkuna kadar olan gezegenleri görebilirken, Güney Yarımküredekiler doğu ufku boyunca kuzeydoğu ufkuna bakmalıdır. Tek gereksinim, hizalama yönünde açık bir gökyüzüdür.

Ertesi gün, Ay, Dünya etrafındaki yörüngesine devam edecek ve onu gezegenlerle olan hizasından çıkaracak, dedi.

Beş gezegenin sıralı sırasını kaçırırsanız, Sky & Telescope’a göre bir sonraki 2040’ta gerçekleşecek.

2022’de yedi dolunay daha olacak eski çiftçiler takvimi:
Bunlar, aylık dolunaylarla ilgili ortak isimlerdir, ancak her birinin önemi de olabilir. Kızılderili kabilelerine göre değişir.

Ay ve güneş tutulması

Ona göre, 2022’de bir tam ay tutulması ve parçalı güneş tutulması daha olacak. Yaşlı çiftçi takvimi.
Yeni Başlayanlar İçin Yıldızlar Rehberi (CNN Alt Çizgili)

Ay güneşin önünden geçtiğinde ancak ışığının sadece bir kısmını engellediğinde kısmi güneş tutulması meydana gelir. Güneş ışığı gözlere zarar verebileceğinden, güneş tutulmasını güvenle izlemek için uygun güneş tutulması gözlüklerini taktığınızdan emin olun.

25 Ekim’de parçalı bir güneş tutulması Grönland, İzlanda, Avrupa, kuzeydoğu Afrika, Orta Doğu, batı Asya, Hindistan ve batı Çin’dekiler tarafından görülebilecek. Parçalı güneş tutulmalarının hiçbiri Kuzey Amerika’dan görülemeyecek.

Asya, Avustralya, Pasifik, Güney Amerika ve Kuzey Amerika’dakiler 8 Kasım’da 03:01 ET ve 08:58 ET arasında tam bir ay tutulması da izleyecekler – ancak doğudakiler için ay olmayacak Kuzey Amerika bölgeleri.

meteor yağmuru

Kalan 11’e göz atın doruğa çıkacak banyo 2022’de:
  • Güney Delta takımyıldızı: 29-30 Temmuz
  • Oğlak Alfa: 30-31 Temmuz
  • Perseidler: 11-12 Ağustos
  • Orionidler: 20 – 21 Ekim
  • Güney Torres: 4-5 Kasım
  • Kuzey Torres: 11-12 Kasım
  • Leonidler: 17-18 Kasım
  • İkizler: 13-14 Aralık
  • Ursidler: 21-22 Aralık

Kentsel bir bölgede yaşıyorsanız, en iyi manzara için şehir ışıklarının dağılmadığı bir yere gitmek isteyebilirsiniz.

Gökyüzünün geniş manzarasına sahip açık bir alan arayın. Düz görünebilmeniz için bir sandalyeniz veya battaniyeniz olduğundan emin olun. Göktaşlarını daha kolay görebilmek için gözlerinizin karanlığa alışması için – telefonunuza veya diğer elektronik cihazlarınıza bakmadan – yaklaşık 20 ila 30 dakika verin.