Temmuz 19, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Bu yıl yeni bir küresel LNG lideri ortaya çıkabilir – RT Business News

Bu yıl yeni bir küresel LNG lideri ortaya çıkabilir – RT Business News

ABD, 2022’de dünyanın en büyük sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ihracatçısı olma yolunda ilerliyor, İngiltere merkezli enerji devi Shell dedi Sıvılaştırılmış doğal gaz piyasası için yıllık tahmininde.

LNG ihracatı, teslimata hazır LNG’yi etkileyen bir dizi beklenmedik kesintiye rağmen 2021’de arttı. Amerika Birleşik Devletleri, bir önceki yıla göre 24 milyon tonluk bir artışla ihracat büyümesine öncülük etti ve 2022’de dünyanın en büyük LNG ihracatçısı olması bekleniyor,Shell, Pazartesi günü yayınlanan raporda şunları söyledi:

2021’in sonunda ABD, küresel LNG ihracatında Avustralya ve Katar’dan sonra yalnızca üçüncü sırada yer aldı.

Shell’e göre, Amerika’nın LNG ihracatının büyümesi için teşekkür etmesi gereken iki ülke var ve Çin ve Güney Kore geçen yıl LNG talebinde bir artış gördü. Pekin, daha temiz enerji kaynaklarına geçme arayışında, LNG ithalatını 12 milyon ton artırarak (79 milyona), Japonya’yı geçerek dünyanın en büyük LNG ithalatçısı haline geldi.

2021 boyunca, Çin’in LNG alıcıları, LNG’nin önemli sektörlere güç sağlamada kömürden gaza geçişteki rolünün devam ettiğini gösteren ve 2060 yılına kadar karbon nötr olma hedefine ulaşmasına yardımcı olan, yılda 20 milyon tondan fazla uzun vadeli sözleşmeler imzaladı.raporda belirtilmiştir.

LNG, bir elektrik kesintisi durumunda yedek güç taşıyıcısı rolünü de artırıyor. Örneğin, Brezilya, hidroelektrik santrallerinde elektrik üretimini azaltan sürekli kuraklıkların ortasında sıvılaştırılmış doğal gaz ithalatını geçen yıl üç katına çıkardı.

Genel olarak Shell, LNG için parlak bir gelecek çiziyor ve şunları belirtiyor:Küresel LNG talebinin 2040 yılına kadar yılda 700 milyon tonu aşması bekleniyor“- 2021’de talebin %90 üzerinde artış. Asya’nın ana tüketici olarak ortaya çıkması bekleniyor”LNG, daha yüksek emisyonlu enerji kaynaklarının yerini alarak hava kalitesiyle ilgili endişeleri gidermeye ve karbon emisyonu hedeflerine doğru ilerlemeye yardımcı oluyor.”

“Ülkeler düşük karbonlu enerji sistemleri geliştirdikçe ve sıfır emisyon hedefleri tuttukça, daha temiz gaz biçimlerine ve karbondan arındırma önlemlerine odaklanmak, LNG’nin önümüzdeki on yıllar boyunca güvenilir ve dayanıklı bir enerji kaynağı olarak kalmasına yardımcı olacaktır.Shell’in Yenilenebilir Enerji Departmanı Başkanı Wael Sawan raporda şunları söyledi:

READ  Bugünün en son borsa haberleri. Trump'ın vurulması, hisse senedi vadeli işlemleri, bitcoin, jp morgan, tesla| 14 Temmuz 2024

Ekonomi ve finans hakkında daha fazla haber için, adresini ziyaret edin. RT.İş Bölümü

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz: