Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Tesla CEO’su Elon Musk, SEC’i bilgi sızdırmakla suçladı

Tesla CEO'su Elon Musk, SEC'i bilgi sızdırmakla suçladı

Maja Haccac | Getty Images Haberleri | Getty Resimleri

tesla CEO Elon Musk, avukatı aracılığıyla Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nu federal mali düzenleyicilere yönelik kamuoyu eleştirisine misilleme yapmak için federal bir soruşturma hakkında bilgi sızdırmakla suçladı.

Pazartesi günü ABD Bölge Yargıcı Alison Nathan’a yazdığı bir mektupta, Musk’ın avukatı Alex Spiro şunları yazdı: “Komitenin, yakın zamanda Kamu Gündemi Komitesini eleştirerek ve bu mahkemeye dilekçe vererek, Birinci Değişiklik haklarını kullandıkları için müvekkillerime misilleme yapacağı açık ve net hale geldi. rahatlamak için.”

Mesaj, Musk’ın başlangıçta şunu iddia etmesinden dört gün sonra geliyor. SEC’in tacize karışması Ajans, onu sürekli soruşturarak ifade özgürlüğü hakkını dondurmaya çalışıyordu ve hissedarlara 40 milyon dolar aktarma görevini ihmal ediyordu. tesla Musk daha önce menkul kıymetler dolandırıcılığı suçlamalarını halletmek için para cezası ödemişti.

Spiro, soruşturmayı veya Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun ne tür bilgileri kime sızdırmış olabileceğini belirtmedi. Mektupta, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun en az bir üyesinin herhangi bir destekleyici kanıt sunmadan “soruşturmalarıyla ilgili belirli bilgileri” sızdırdığını iddia ediyor.

Yorum için Spiro’ya ulaşılamadı. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu yorum için hemen yanıt vermedi.

Musk ile Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu arasındaki mücadele, Eylül 2018’de, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun Musk’ı, “yanlış ve yanıltıcı” açıklamalar yapmakla suçlamasıyla başladı. heyecan O yılın ağustos ayında Tesla’nın hisse başına 420 dolardan büyük bir özel satın alımı için yeterli fon sağladı. Hisse tüm ay boyunca dalgalandı ve Musk’ın ima ettiği anlaşma asla gerçekleşmedi.

Hem Musk hem de Tesla, her biri 20 milyon dolar para cezası ödemek zorunda kaldı ve Musk, ajansın otomobil üreticisi ve CEO ile 2019’da imzaladığı gözden geçirilmiş bir uzlaşma anlaşmasının bir parçası olarak en az üç yıllığına başkanlık görevinden ayrılmak zorunda kaldı. Tesla bunu yapmak zorunda kaldı. ayrıca Musk’ın şirket hakkındaki kamuya açık açıklamalarını – Twitter’da, bir blog gönderisinde veya başka herhangi bir ortamda – izlemek için bir sistem kurdu.

READ  Twitter yönetim kurulunun Elon Musk'ın teklifini ciddiye aldığı söyleniyor

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan Steven Buchholz önceki soruyu yanıtladı Cuma günkü iddialar, ajansın hissedarlara 40 milyon dolar ödeme görevinde şimdiden ilerleme kaydettiğini söyledi. Görevi karmaşık olarak nitelendirdi ve Tesla ve Musk’ın daha önce transferlerle ilgili herhangi bir endişe dile getirmediğini kaydetti. SEC çalışanlarının Mart 2022’nin sonuna kadar mahkemeye onay için “önerilen bir dağıtım planı” sunmayı beklediğini yazdı.

Buchholz ayrıca, Nathan ve gözden geçirilmiş uzlaşma anlaşmasının gerektirdiği şeyin Tesla ile devam eden iletişim olduğunu ve Musk herhangi bir mahkeme celbine itiraz ederse, avukatlarının bunu farklı bir hareketle ele alması gerektiğini yazdı. Bir mahkeme celbine itiraz etmek için farklı bir federal yasal düzen vardır.

Tesla, 2021 için dördüncü çeyrek kazanç raporunda Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun Şirkete bir mahkeme celbi gönderin Kasım 2021’de. Tesla’nın üç aylık dosyalamasına göre, ajans “değiştirildiği şekliyle SEC anlaşmasına uyumla ilgili yönetim süreçleri” hakkında bilgi istiyor.

Pazartesi günkü mektupta Spiro, mahkeme celbi hakkında bazı detayları açıkladı. “Komisyon, müşterilerimin Tesla’nın ifşa kontrolleri ve prosedürlerine, Yönetici İletişim Politikasına, Harici İletişim Politikasına ve Tesla Yöneticileri tarafından yapılan kamuya açık beyanlar veya iletişimlerle ilgili diğer politika veya prosedürlere uyması veya uymaması ile ilgili belgeleri özellikle istedi. veya nihai bir karar veya karar Musk aleyhine SEC’de gözden geçirilmiş nihai, 1:18-cv-8865-AJN (SDNY).”

Ayrıca Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun Musk’a ayrı ama benzer bir mahkeme celbi çıkardığını söyledi.

Kasım mahkeme celbi, Musk’ın on milyonlarca Twitter takipçisine Tesla’daki %10’luk hissesini satıp satmayacağını sormasından kısa bir süre sonra geldi. Evet oyu verdiler. Ancak Twitter anketini takip eden satışların büyük bir kısmı Musk’ın Eylül 2021’de kabul ettiği bir planın parçasıydı.

READ  Yatırımcılar Fed'in faiz oranı heyecanına tutunurken hisse senetleri kazanç serisini sürdürüyor