Temmuz 19, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Bugatti’nin yeni arabası 1.800 beygir gücüne sahip 4 milyon dolarlık bir hibrit otomobil

Bugatti’nin yeni arabası 1.800 beygir gücüne sahip 4 milyon dolarlık bir hibrit otomobilCNN

Bugatti, aynı derecede etkileyici bir fiyata sahip, son derece güçlü bir hibrit otomobil olan yeni modeli Bugatti Tourbillon’u tanıttı. Araba, 3,3 milyon dolarlık 1.500 beygir gücündeki Bugatti Chiron’un yerini alacak.

Bugatti’nin yeni modelinin tamamen elektrikli olmasını bekliyor olabilirsiniz. Sektör sadece bu yönde ilerlemekle kalmıyor, 2021’de de Bugatti, Volkswagen Grubu’ndan ayrılarak Rimac ile birleştiTamamen elektrikli Rimac Nevera süper otomobilini üreten Hırvat şirketi.

Ancak artık Bugatti Rimac olarak adlandırılan yeni şirketin CEO’su Matti Rimac, tamamen elektrikli bir Bugatti yapma niyetinde olmadığını söyledi. Benzinle çalışan otomobillerin dünyadaki yollardan yavaş yavaş yok olmasıyla birlikte, Bugatti Rimac’ın mühendisleri ve tasarımcıları, mekanik olarak çalışan Bugatti otomobillerinin ruhunu koruyan, hatta daha da iyisini, son derece güçlü bir hibrit otomobil yaratmak istediler.

Kendisinden önceki Bugatti Chiron ve Veyron modellerinde olduğu gibi, yeni Bugatti Tourbillon da devasa bir 16 silindirli benzinli motora sahip olacak. İngiliz yarış arabası mühendislik şirketi Cosworth ile işbirliği içinde tasarlanan motor, üç güçlü elektrik motoruyla donatılacak. Otomobilin arkasında bir, ön tarafında ise iki motor daha tek başına en az 800 beygir güç üretebilecek. Bugatti Rimac’a göre Bugatti Tourbillon toplamda en az 1.800 beygir güç üretebilecek..

Elektrik motorları, yeni benzinli motordaki turboşarj eksikliğini gidermeye yardımcı olacak. Chiron’un gaz motorunda, daha fazla güç üretmesine yardımcı olmak için motora hava zorlayan dört turboşarj vardı. Matty Rimac, bu yeni motorun “doğal emişli” olmasını istediklerini, yani turboşarjların olmayacağını söyledi.

Rimac, “Mümkün olan en heyecan verici, en duygusal, yüksek devirli, doğal emişli içten yanmalı motoru yapmak istedik” dedi.

Arabanın içi de eski makinelere bir saygı duruşu niteliği taşıyor. Tourbillon, adını mekanik bir saatte doğruluğun korunmasına yardımcı olan dişlilerden alır. Bugatti’nin gösterge ekranı, mekanik bir saatin kadranlarına göre modellenmiştir.

READ  Çin'in Country Garden'ı emlak yardımında bir açığı daha önlüyor

Rimac, CNN’e şunları söyledi: “Yeni şirket kurulduğunda yaptığımız ilk şeylerden biri, tüm ekibi İsviçre’ye götürüp birkaç saat ustasını ziyaret etmekti.”

Merkezi hız göstergesi ekranında saatin akrep ve yelkovanı gibi iki ibre bulunur. Uzun ibre aracın hızını gösterirken kısa ibre yüksek devirli 16 silindirli motorun devrini kaydeder.

Tamamen şarj edilmiş bir batarya ile otomobil, benzinli motorun çalıştırılması gerekmeden önce saf elektrik gücüyle yaklaşık 37 mil yol kat edebilecek ancak sürücü, isterse gaz motorunu sürekli çalıştırma seçeneğine de sahip olacak.

Önceki Bugatti’lerden farklı olarak Tourbillon, Apple CarPlay’in mevcut olduğu oldukça geniş bir ekrana sahip. Ancak ekran yalnızca sürücü tarafından talep edildiğinde görünecek ve görünür hale gelecektir. Genel olarak Bugatti tasarımcıları, bilgisayar ekranlarının hızla modasının geçeceği inancıyla arabalara ekran koymaktan kaçındılar.

Rimac, “Bu ürünün 50 veya 100 yıl sonra nasıl görüneceğini gerçekten düşünüyoruz” dedi. “Ve tabii ki bir ekranınız varsa harika görünmeyecek.”

Arabalar Bugatti’nin Fransa’nın Molsheim kentindeki küçük fabrikasında tek tek monte edilecek. Mattei Rimac, her biri yaklaşık 4 milyon dolarlık başlangıç ​​fiyatıyla toplamda yalnızca 250 turbillon üretileceğini söyledi.