Temmuz 19, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Rekor sıcaklık dalgaları arasında pili uyarı vermeden biten bir Tesla’nın içinde küçük bir çocuk mahsur kaldı – Uzman, Tesla’da ‘Güvenlik önce gelir’ diyor

Rekor sıcaklık dalgaları arasında pili uyarı vermeden biten bir Tesla’nın içinde küçük bir çocuk mahsur kaldı – Uzman, Tesla’da ‘Güvenlik önce gelir’ diyor

20 aylık bir kız geçenlerde Arizona’daydı Tesla’nın içinde kilitli Arabanın aküsü bittikten sonra Model Y, itfaiyecilerin onu kurtarmak için kapıyı baltayla kırmak zorunda kaldığı “hayatı tehdit eden bir durum” yarattı.

Kızın büyükannesi Renee Sanchez, Phoenix Hayvanat Bahçesi gezisi için kızı araba koltuğuna oturttu. Arka kapıyı kapattıktan sonra Sanchez arabasının önüne gittiğinde kapının açılmadığını gördü: araba ölmüştü.

Yerel haber ağına “İçeri giremedim. Telefon anahtarım kilidi açmıyordu. Kart anahtarım kilidi açmıyordu” dedi. AZ Ailesi.

Kâr amacı gütmeyen Oto Güvenlik Merkezi’nin genel müdürü Michael Brooks şunları söyledi: şans Arizona sıcağında arabanın içinde mahsur kalan küçük bir çocuk, 15 dakika içinde son derece savunmasız hale gelebilir. 30 dakika sonra birçok çocuk sıcak arabalarda ölüyor.

Brooks’un “hayatı tehdit eden” olarak tanımladığı durumla karşı karşıya kalan Sanchez’in 911’i aramaktan başka seçeneği yoktu. Scottsdale itfaiye ekipleri olay yerine koştu, ardından aracın ne tür bir araç olduğunu görünce hayal kırıklığına uğradı.

“İlk söyledikleri ‘Ah, bu bir Tesla’ oldu.” Sanchez, “Bu arabalara binemeyiz” dedi. “Ben de ‘Arabamın kesilmesi gerekip gerekmediği umurumda değil’ dedim. yarısı. Sadece çıkar onu.’

İtfaiye ekipleri baltayla pencereyi kırdı, pencereden tırmandı ve küçük çocuğu arabadan çıkardı.

Sanchez, kızın ilk birkaç dakika “iyi” olmasına rağmen aşırı derecede korktuğunu ve kargaşa sırasında ağlamaya başladığını söyledi. Kurtarma ekipleri, arabadan indiğinde onu sakinleştirmesi için ona bir bere verdi.

Sanchez, torununun iyi olduğunu gördükten sonra “sonra öfke geldi” dedi. “Bütün düşünceler şuydu: ‘Aman Tanrım, bu çok daha kötü olabilirdi.’

Otomobilin elektrik sistemlerine güç sağlayan 12 voltluk aküsü herhangi bir uyarı yapılmadan bitti. Elektrikli araç uzmanı Mike Klimkowski, Tesla arabalarının 12 voltluk pilleri zayıfladığında sürekli uyarı işaretleri göstermesi gerektiğini söyledi.

READ  John Deere, siber saldırılarla karşılaştıktan birkaç gün sonra bazı DEI politikalarını bırakıyor

Sadece pili kapatmak “çok tuhaf görünüyor” diye ekledi.

Tesla’nın servis departmanından bir temsilci, Sanchez’e aslında herhangi bir uyarı almadığını doğruladı. Tesla yanıt vermedi şansBasın zamanında yorum talep edildi.

“Güvenlik en son gelir”

Orası mekanizma– Tesla’nın çevrimiçi güvenlik kılavuzunda açıklanan – sürücülerin dışarıda mahsur kaldıklarında arabalarının kilidini açmaları için bu, ne Sanchez’in ne de torununu kurtarmaya gelen itfaiyecilerin farkında olmadığı bir şeydi. Bu, aracın ön kısmına yakın bir yerde burun başlığı adı verilen üç inçlik bir dairenin açılmasını, içerideki kabloların çekilmesini ve bu kabloların harici bir güç kaynağına (taşınabilir bir atlama marş motoru gibi) bağlanmasını içerir. Bu, bagaj kapağının açılmasına ve sürücülerin daha sonra çalıştırabilecekleri 12 voltluk aküye erişmesine olanak tanıyacak.

A’nın başındaki Klimkowski için Kâr amacı gütmeyen İlk müdahale ekiplerine elektrikli araç güvenliğini öğretmeye adanan bu programda, Tesla’nın nasıl çalıştırılacağını bilmeme sorumluluğu itfaiyecilere düşüyor. Sürecin arabayı hacklemekten daha hızlı ve daha kolay olacağını iddia ediyor.

Klimkowski, “Kendilerini eğitmek itfaiye teşkilatının sorumluluğundadır” dedi. Tesla ve diğer birçok otomobil üreticisinin web sitelerinde, ilk müdahale ekiplerinin kullanımına açık bir acil durum müdahale kılavuzu bulunmaktadır. Klimkowski, itfaiyecileri eğitmeye devam etme sorumluluğunun bu üreticilere ait olmadığını söyledi.

Ancak yerel itfaiye teşkilatlarının bu olaylarla başa çıkmak için yeterli uzmanlık eğitimine sahip olmadığını da kabul ediyor. Kâr amacı gütmeyen kuruluşunu bu yüzden yarattı: itfaiye teşkilatlarına dışarıdan yardım almaları ve “yeni dünyaya geçmeleri” için kaynak sağlamak.

Otomobil Güvenliği Merkezi’nin genel müdürü Brooks, itfaiyecileri bir arabanın kilidini nasıl açacağını bilmedikleri için suçlamanın “gülünç” olduğunu düşünüyor.

“Tesla’nın uygun acil durum önlemlerine sahip olmayan elektronik kapı mandallarını seçmesi itfaiyecilerin hatası değil” dedi.

READ  Dow vadeli işlemleri: yeni piyasa rallisi Fed kararını bekliyor; AMD, Lityum Levent Koşusu Geç Atlama

Tesla’nın, arabanın içindeyken dışarı çıkamadığınızda manuel olarak açılabilen kapıları vardır, ancak bunlar emniyet kemerleri ve hava yastıklarının aksine işaretlenmemiştir. Brooks, bunun Tesla’nın “biçimi işlevin önüne koyma” tercihi olduğunu ve sonuçta “güvensiz” olduğunu söyledi.

Brooks, “Bu araçların nasıl üretildiğini belirleyen federal bir standart olmadığında Tesla nadiren güvenli yöntemleri seçiyor” dedi. “Genellikle gösterişli bir şey seçerler: Güvenlik en son gelir.”

Brooks, bu olayın “Tesla’nın güvenlik kültüründe kapsamlı bir başarısızlığa” katkıda bulunduğunu ekledi. Bu yılın başlarında Tesla, 2012’den bu yana satılan neredeyse her modelde yaklaşık 2,2 milyon aracı geri çağırmak zorunda kaldı. Geçen yıl, şarj endüstrisi CEO’su ve Senato Azınlık Lideri Mitch McConnell’in baldızı Angela Chao, onu sürdükten sonra öldü. Tesla otoyola çıkıyor. Gölde mahsur kaldı.

Ancak Klimkowski, elektrikli kapı açma sistemleriyle donatılmış tüm araçların karşılaştığı sorun için Tesla’yı suçlamanın haksızlık olduğunu düşündü. Tesla’nın burun kapağını ilk müdahale ekipleri için net ve görünür hale getirmek için elinden geleni yaptığını söyledi.

Ancak binlerce ilk müdahale ekibi ve en az 150 farklı türde araç var; Brooks, itfaiyecilerin her araç için güvenlik prosedürlerini ezberlemesinin beklenemeyeceğini söyledi. Tesla, görünüş uğruna güvenlik özelliklerini saklamamalı.

Sanchez ise Brooks’un tarafını tuttu ve Tesla’nın daha iyi acil durum sistemlerine ve ilk müdahale ekipleri için daha fazla eğitime ihtiyacı olduğunu söyledi. Eski bir Tesla hayranıydı ancak bu olay onu şirkete yabancılaştırdı.

Sanchez, “Tesla’ya destek veriyorum. İşe yaradığında harika ama işe yaramadığı zaman ölümcül olabilir” dedi.