Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Bugün Hisse Senedi Piyasası: Asya hisse senetleri Wall Street’teki tatil sonrası karışık seansın ardından düşüşte

Bugün Hisse Senedi Piyasası: Asya hisse senetleri Wall Street’teki tatil sonrası karışık seansın ardından düşüşte

TOKYO (AP) — Asya borsaları, Wall Street’te üç günlük hafta sonunun ardından yaşanan karışık seansın ardından Çarşamba günü çoğunlukla düşüş yaşadı.

Hisse senetleri Tokyo, Seul, Sidney ve Hong Kong’da düştü, ancak Şangay’da yükseldi. Anakara Çin pazarları, Çin’deki şehir yönetimlerinin emlak piyasasını desteklemek için attığı adımlar sayesinde yükseldi.

Petrol fiyatları da yükseldi.

Japonya’nın Nikkei 225 endeksi erken işlemlerde %0,4 düşüşle 38.695,05 puana geriledi. Avustralya’nın S&P/ASX 200 endeksi %1,0 düşüşle 7.688,60 puana geriledi. Güney Kore’nin Kospi endeksi yüzde 0,9 kayıpla 2.698,43 puana geriledi. Hong Kong Hang Seng Endeksi yüzde 1,1 düşüşle 18.611,59 puana, Şanghay Bileşik Endeksi ise yüzde 0,4 artışla 3.123,00 puana yükseldi.

Wall Street’te çoğu ABD hisse senedi, Salı günü tahvil getirilerinin yükselmesinin ardından sakin bir ticaret gününde düştü.

Her dört S&P 500 hissesinden neredeyse üçü düştü, ancak bir avuç yüksek etkili büyük teknoloji hissesinin gücü endeksin genel olarak ayakta kalmasına yardımcı oldu. 1,32 veya %0,1’den az artışla 5.306,04’e yükseldi.

Dow Jones Endüstriyel Ortalaması yüzde 0,6 düşüşle 38.852,86 puana geriledi. Nasdaq Bileşik Endeksi, teknoloji hisselerinin gücünden yararlanarak %0,6 artışla 17.019,88’e yükseldi ve kazançlarını artırdı. Tüm zamanların en yüksek seviyesi Cuma günü ayarlayın.

Nvidia öncülük etti ve kazançlarını korumak için %7 sıçradı Yılın şu ana kadarki kazanımları çok büyük %130. Halen son çalışmasının yarattığı dalgayı sürdürüyor Patlama Kar Raporu Geçen haftadan itibaren bu durum, Wall Street’in yapay zeka teknolojisine yönelik çılgınlığının beklentileri ve fiyatları makul seviyelerin üzerine çıkardığına dair bazı korkuları hafifletti.

US Cellular, T-Mobile’ın bunu yapacağını söylemesinin ardından %12,2 arttı Şirketin neredeyse tamamını satın alıyor. Anlaşmanın değeri 4,4 milyar dolar olup, 2 milyar dolara kadar varsayılan borcu da içeriyor. T-Mobile ABD hisseleri %0,8 arttı.

READ  MSFT hissesi: Microsoft'un bulut hizmetleri temettüyü artırıyor

GameStop hisseleri, daha önce duyurulan hisse satışı yoluyla 933,4 milyon dolar nakit elde ettiğini açıklamasının ardından %25,2 arttı. Hisse senedi fiyatları sıklıkla Yatırımcı heyecanı daha da arttı Şirket, kazanç görünümündeki herhangi bir değişikliğin ötesinde, nakdi satın almalar, yatırımlar veya diğer genel kurumsal amaçlar için kullanabileceğini söyledi.

Yatırımcılar uzun bir hafta sonundan sonra Wall Street’e yerleşiyor. AP’den Seth Sottile’den daha fazlası.

Wall Street’teki en büyük kayıplardan bazılarına maruz kalan sağlık hizmetleri stoklarındaki düşüşlerin telafi edilmesine yardımcı oldular. Moderna hisseleri %8, Merck hisseleri %2,6 ve Vertex Pharmaceuticals hisseleri %2,2 düştü.

Wall Street’teki diğer hisse senetlerinin çoğu da Hazine getirilerindeki ılımlı yükselişin baskısıyla düştü. Daha yüksek getiriler, ipoteklerden kredi kartlarına kadar her türlü ödemenin daha pahalı olmasına yardımcı olabilir ve ekonomi üzerinde aşağı yönlü bir baskı oluşturma eğilimindedir.

10 yıllık Hazine tahvilinin getirisi Cuma günü sonunda %4,47’den %4,54’e yükseldi. Sabah daha düşüktü ancak sürpriz bir raporun ABD’de güveni ortaya koymasının ardından kayıplarını azaltmaya başlıyor Tüketici güçleniyor. Ekonomistler güvenin azalmasını bekliyordu.

Amerikalı tüketicilerin güçlü harcamaları, ekonominin en azından şu ana kadar durgunluk beklentilerine meydan okuyabilmesinin ana nedenlerinden biri oldu, ancak bazı… Çatlaklar görünmeye başlıyor. Düşük gelirli aileler Özellikle hâlâ yüksek olan enflasyonun baskısı altında çökmeye başladı.

Fed, ekonomiyi ve yatırım fiyatlarını yüksek enflasyonu tamamen kontrol altına almaya yetecek kadar sıkılaştırma umuduyla federal fon oranını yirmi yılı aşkın süredir en yüksek seviyede tuttu. Faiz oranlarının çok uzun süre çok yüksek kalması iş piyasasını ve genel olarak ekonomiyi sekteye uğratabilir. Ancak faiz oranlarında erken bir indirim, enflasyonun yeniden hızlanmasına ve Amerikalı ailelerin daha fazla acı çekmesine neden olabilir.

READ  S&P, Fed tutanaklarının kaybı durduramaması nedeniyle düşüşle bitirdi

Bu hafta, Salı günkü tüketici güveni raporu dışında Fed’in düşüncesini etkileyebilecek çeşitli raporlar yer alıyor.

Bu önemli gelişmenin Cuma günü hükümetin hane halkı harcamaları ve kazandıkları gelire ilişkin en son aylık raporunu açıklayacağı zaman gelmesi bekleniyor. Aynı zamanda Fed’in kullanmayı tercih ettiği Nisan enflasyon ölçüsünü de içerecek.

Enerji ticaretinde standart ABD ham petrolünün fiyatı 26 sent artarak varil başına 80,09 dolara yükseldi. Uluslararası standart olan Brent ham petrolü 18 sent artışla varil başına 84,40 dolara yükseldi.

Döviz ticaretinde ABD doları 157,12 yenden 157,22 Japon yenine yükseldi. Euronun fiyatı 1,0857 dolardan 1,0850 dolara düştü.

___

AP İşletme Yazarı Stan Choi katkıda bulundu.