Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Japonya’nın Toyota’sı yeşil yakıtla ‘doğmuş motor’u sergiliyor

Japonya’nın Toyota’sı yeşil yakıtla ‘doğmuş motor’u sergiliyor

TOKYO (AP) — “Yeniden doğan bir motor.”

Japon otomobil üreticisi Toyota, geleneksel içten yanmalı motora fütüristik bir bakış açısı getirme planlarını bu şekilde sundu.

Salı günü Tokyo’daki bir oditoryumda yapılan üç saatlik bir sunum sırasında otomobil devi, aynı zamanda yeşil yakıtlar olarak adlandırılan daha küçük boyutlu motorları da piyasaya süreceğini duyurdu. hidrojen ve biyoetanol veya hibrit otomobillerde sıfır emisyonlu elektrik motorlarıyla eşleştirilebilirler.

Bu, otomotiv endüstrisindeki birçok rakibin tamamen elektrikli araçlara doğru ilerlediği bir dönemde gerçekleşti. Çin, pille çalışan elektrikli araçlara yönelik çalışmalarını hızlandırıyorve kendi BYD’si bu hamlede Tesla’yı geçmekle tehdit ediyor.

toyota CEO Koji Sato Dünyanın “karbon nötrlüğüne” taşınmasına yardımcı olmayı umarak, “Motor, elektrifikasyon çağı için optimize edildi” dedi.

Toyota’nın zaten popüler bir hibrit arabası var. Prius – Benzin motorlu ve elektrik motorludur. Daha temiz bir motor sağlamak için ikisi arasında geçiş yapar.

Toyota’ya göre gelecekteki hibrit otomobillerde elektrik motoru ana itici güç olacak ve yeni motor daha düşük bir rol üstlenecek ve ona yardımcı olacak şekilde tasarlanacak.

Yerel müttefikler Subaru ve Mazda Motor ŞirketiHer ikisi de yaklaşmakta olan katı emisyon standartlarını karşılamak üzere tasarlanmış eko-motorlar hazırlamak için güçlerini birleştirdi toyota Sunum “çok kanallı bir çalıştay” olarak tanımlandı.

Sato, “Her şirket kazanmak ister ancak birlikte çalışırsak daha hızlı olabiliriz” dedi.

Ancak motorların ne zaman piyasaya sürüleceğine ilişkin ayrıntılar açıklanmadı.

Otomobilin motorunun mirası her yerde hissediliyor.

Mazda, 50 yılı aşkın bir süre önce piyasaya sürdüğü değerli döner motorunun elektrikli otomobillere uyarlandığını söyledi.

Aynı zamanda Subaru, markasına daha küçük, yatay olarak zıt bir motor sundu. Baş teknoloji sorumlusu Tetsuro Fujinoki, şirketin “Subaru benzeri” havalı bir elektrikli araç üzerinde çalıştığını doğrularken, şirketin motordan tamamen kurtulmaya niyetli olmadığını söyledi.

READ  FTX Arızasının Sinyali Kripto Para Birimleri İçin Daha Zor Olabilir mi? İşte bilmeniz gerekenler.

Toyota’nın da Şık BEV’ler üzerinde çalışmak.

Yöneticiler Salı günü enerji tedarik koşullarının küresel olarak değiştiğini belirterek, ürünlerin farklı müşteri ihtiyaçlarını karşılaması gerektiğini ve BEVS’nin seri üretimi için gereken yatırımların çok büyük olduğunu ekledi.

Toyota yetkilileri ayrıca Japonya’nın genel otomobil üretimi tedarik zincirinde şu anda 5,5 milyon işin tehlikede olduğunu, dolayısıyla elektrikli araçlara ani bir geçişin ne ekonomik olarak mümkün ne de sosyal açıdan sorumlu olduğunu defalarca belirtti.

Waseda Üniversitesi’nde işletme profesörü olan Takahiro Fujimoto, elektrikli arabaların emisyonları azaltmanın ana çözümü olduğuna inanıyor. Ancak yine de önemli bir bileşen olan lityum iyon pillerin üretimi sırasında ortaya çıkan büyük miktarda emisyon gibi zayıflıkları var.

Fujimoto, örneğin Japonya’da işe gidip gelenlerin tren kullandığını, dolayısıyla bunun ulaşım için daha çevreci bir seçenek olabileceğini söyledi.

“En azından akülü elektrikli araçların yaygınlaşmasına ve bu araçlardaki yeniliklere kesinlikle ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Ancak bu argüman mantıksal olarak ihtiyacımız olan tek şeyin akülü elektrikli araçlar olduğunu söylemekten farklı.

Fujimoto, araştırma ve geliştirmenin yanı sıra sosyal, politik ve piyasa koşullarını da kapsayan belirsizliğin devam ettiğini söyledi.

“Dünyanın arzuladığı karbon nötrlüğüne önümüzdeki onyıllarda ulaşılması pek mümkün değil” dedi.

___

Yuri Kageyama X’te: https://twitter.com/yurikageyama