Temmuz 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Burger King, Sünger Bob Kare Pantolon’u nasıl bu kadar yanlış kullandı?

Burger King, Sünger Bob Kare Pantolon’u nasıl bu kadar yanlış kullandı?

Bir reklamda Sünger Bob’un cinselleştirilmesi. Ne yanlış gidebilir?

SpongeBob SquarePants en popüler animasyon karakterlerinden biridir. Sünger Bob’un ürününüzü tanıttığını hayal edin. Burger King’in yapmaya çalıştığı da tam olarak bu. Bunun pek parlak bir fikir olmadığını söyleyelim.

Fast food devi Burger King dikkat çekici reklamlar yaratmaya yabancı değil. 2009 yılında SpongeBob SquarePants adlı reklam filmiyle büyük tartışma yarattılar.


Burger King, 2009 yılında Nickelodeon’un popüler çizgi karakteri SpongeBob SquarePants’ın başrolde olduğu bir reklam filmiyle karşımıza çıktı.

Reklamda, bir Burger King maskotunun yanında Sir-Mix-A-Lot’un hit şarkısı Baby Got Back’in parodisi eşliğinde dans eden iki dansçı yer alıyordu. Dansçıların hepsinin sırtları, Sünger Bob’un kare fiziğine gönderme yaparak kare şeklindeydi, maskot ise “Kare popoyu severim ve yalan söyleyemem” dedi.

Reklam anında tepkiyle karşılaştı. Eleştirmenler, özellikle Sünger Bob’un birincil izleyici kitlesi olan çocuklar göz önüne alındığında, bunun açıkça cinsel içerikli olduğunu savundu. Çoğunlukla çocuklara pazarlanan karakterin böyle bir bağlamda kullanılması hararetli tartışmalara yol açtı.

Ticaretsiz Çocukluk Kampanyası en sert eleştirmenlerden biriydi. Reklamı uygunsuz bir şekilde cinsiyetçi ve cinsiyetçi olarak nitelendirdiler.

Örgütün başkanı Dr. Susan Lane, (The New York Times’ın bildirdiği gibi) Sünger Bob gibi sevilen bir karakterin sadece sağlıksız yiyecekleri değil aynı zamanda nesneleştirilen ve aşırı cinselleştirilen kadın imajını tanıtmak için kullanılması konusundaki endişelerini dile getirdi.

Burger King, reklamın aslında yetişkinlere yönelik olduğunu söyleyerek yanıt verdi. Amacın yetişkinlerin de rap müzik ve ünlü popüler kültür karakterleri gibi şeylerle eğlenip oynayabileceğini kanıtlamak olduğunu söylediler.

Savunmalarına rağmen reklamın televizyondaki ömrü kısa sürdü. Ancak sosyal medya platformlarında dolaşmaya devam etti ve çoğu zaman yeni tartışmalara yol açtı.

READ  Prens Harry ve Meghan Markle çocuklar ve sosyal medyada

İlginçtir ki bu Sünger Bob’un tartışmalarla ilk karşılaşması değildi. Yıllar geçtikçe dizi, eşcinselliği teşvik etme suçlamalarından genç izleyicilerin aklını karıştırdığı iddialarına kadar çeşitli eleştirilerle karşı karşıya kaldı.

Burger King Sünger Bob reklamı da münferit bir olay değildi. Markanın sansasyonel reklamlarla dolu bir geçmişi var. Örneğin bir reklamda, Facebook arkadaşlarından on tanesini silen kişilere ücretsiz Whoppers sunan bir Facebook kampanyası yer alıyordu.

kaynak: New York Times