Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

CAA: Hindistan, Müslümanları dışlayan bir göçmenlik yasasını uygulayacak

CAA: Hindistan, Müslümanları dışlayan bir göçmenlik yasasını uygulayacak
  • Delhi'de Nikkila Henry ve Londra'da Katherine Armstrong tarafından yazıldı.
  • BBC haberleri

Görüntü kaynağı, Getty Images

Fotoğrafa yorum yapın,

Pakistan, Bangladeş ve Afganistan'daki Hindular vatandaşlık alabilecekler arasında yer alıyor

Hindistan hükümeti, Müslüman karşıtı olmakla eleştirilen tartışmalı bir vatandaşlık yasasını çıkarma planlarını duyurdu.

Vatandaşlık Değişikliği Yasası (CAA), Pakistan, Bangladeş ve Afganistan'daki gayrimüslim dini azınlıkların vatandaşlık almasına izin verecek.

Yetkililer zulümle karşı karşıya kalanlara yardım edeceklerini söylüyor.

Yasanın 2019'da kabul edilmesi, düzinelerce kişinin öldürüldüğü ve çok daha fazlasının tutuklandığı kitlesel protestolara yol açtı.

Ülkenin İçişleri Bakanı Amit Shah'a göre buna ilişkin kurallar huzursuzluk sonrasında uygulamaya konmadı, ancak şimdi uygulamaya konuldu.

Pazartesi günü duyuruyu yaptı ve sosyal medyada Başbakan Narendra Modi'nin “başka bir taahhüdü yerine getirdiğini ve Anayasamızı hazırlayanların bu ülkelerde yaşayan Hindulara, Sihlere, Budistlere, Jainlere, Parsilere ve Hıristiyanlara verdiği sözü yerine getirdiğini” yazdı. .

Hindistan İçişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, uygun kişilerin artık Hint vatandaşlığı için çevrimiçi başvuru yapabileceklerini söyledi. Başvuruların alınması için elektronik bir portal halihazırda oluşturulmuştur.

Bakanlık, yasayla ilgili “birçok yanlış anlama” bulunduğunu ve uygulanmasının Kovid-19 salgını nedeniyle geciktiğini söyledi.

Şöyle ekledi: “Bu çalışma yalnızca yıllardır zulme maruz kalan ve dünyada Hindistan'dan başka sığınağı olmayanlar içindir.”

CAA'nın uygulanması, Modi'nin iktidardaki Hindu milliyetçisi Bharatiya Janata Partisi'nin bu yılki genel seçimler öncesindeki en önemli seçim vaatlerinden biriydi.

Yasa dışı göçmenlerin Hindistan vatandaşı olmasını yasaklayan 64 yıllık Hindistan Vatandaşlık Yasası'nda değişiklik yapıyor.

Yeni yasaya göre, vatandaşlık isteyenlerin 31 Aralık 2014 tarihine kadar Pakistan, Bangladeş veya Afganistan'dan Hindistan'a geldiklerini kanıtlamaları gerekecek.

Hindistan hükümeti yasa değişikliğinin yürürlüğe girmesi için bir tarih belirlemedi.

BJP liderlerinin son birkaç aydır seçimlerden önce yasanın uygulanması olasılığı hakkında ipuçları vermesi nedeniyle Pazartesi günkü duyuru pek çok kişi için sürpriz olmadı. Bildirimi yayınladıktan sonra BJP, internette “Jo Kaha So Kiya” (Ne dediysek onu yaptık) gibi trend olan hashtag'leri ele aldı.

Bu arada, kuzeydoğu eyaletinde 2019 protestolarına öncülük eden Tüm Assam Öğrenciler Birliği'nin (AASU) Salı günü kapatma çağrısı yaptığı Assam da dahil olmak üzere bazı eyaletlerde CAA'ya karşı protestolar başladı.

Güneydeki Kerala eyaletinde iktidardaki Hindistan Komünist Partisi (Marksist) eyalet çapında protesto çağrısında bulundu. “Bu [the law] Başbakan Pınarayi Vijayan, yasanın kendi eyaletinde uygulanmayacağını söyledi.

Görüntü kaynağı, Getty Images

Fotoğrafa yorum yapın,

Ülke, 2019 yılında yasaya karşı yaygın protestolara tanık oldu

CAA'yı eleştirenler, bunun dışlayıcı olduğunu ve Anayasa'da yer alan ve vatandaşlara dini gerekçelerle ayrımcılığı yasaklayan laik ilkeleri ihlal ettiğini söylüyor.

Örneğin yeni yasa, Sri Lanka'dan gelen Tamil mülteciler de dahil olmak üzere Müslüman olmayan çoğunluktaki ülkelerdeki zulümden kaçanları kapsamıyor.

Önerilen Ulusal Vatandaş Kaydı ile birlikte kullanıldığında CAA'nın ülkedeki 200 milyon Müslümana zulmetmek için bir araç olarak kullanılabileceğine dair endişeler var.

Hindistan sınırlarına yakın yaşayanlar da dahil olmak üzere bazı Hintliler de yasanın uygulanmasının göçmen akınına yol açacağından endişe ediyor.

Pazartesi günkü duyuru, hükümeti yaklaşan seçimleri etkilemeye çalışmakla suçlayan muhalefet tarafından pek hoş karşılanmadı.

Bunun Mayıs ayına kadar yapılması bekleniyor ve Başbakan Narendra Modi üst üste üçüncü dönem için yeniden seçilmek istiyor.

“Dört yıl içinde birden fazla uzatmanın ardından, [the law’s] Tüm Hindistan Trinamool Kongresi lideri Mamata Banerjee bir basın toplantısında, “Seçimlerin açıklanmasından iki ila üç gün önce yapılan uygulama, bunun siyasi nedenlerle yapıldığını gösteriyor” dedi.

Hindistan Ulusal Kongresi iletişim şefi Jairam Ramesh, sosyal medyada “CAA kurallarını bildirmek için geçen süre, Başbakan'ın bariz yalanlarının bir başka kanıtıdır” diye yazdı.

Tüm Hindistan Meclisi-i İttehadül Müslüman partisinin lideri Asaduddin Owaisi, hareketin zamanlamasını sorguladı.

X'te (eski adıyla Twitter) “CAA yalnızca Müslümanları hedeflemeyi amaçlamaktadır ve başka hiçbir amaca hizmet etmemektedir” diye yazdı.

BBC'den daha fazla Hindistan haberi okuyun:

READ  Sincan'daki ölümcül yangın, Çin'in 'Covid-19' politikası üzerinde tepkilere yol açtı