Aralık 1, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Cadılar Bayramı alışverişi yapanlar korkmuyor çünkü ekonomik yavaşlama hâlâ çok uzakta

Cadılar Bayramı alışverişi yapanlar korkmuyor çünkü ekonomik yavaşlama hâlâ çok uzakta

Ekonomistler 2023 yılının çoğunu, Federal Reserve’ün faiz oranlarını yirmi yılı aşkın sürenin en yüksek seviyesine çıkarması nedeniyle resesyonun yakın olabileceği uyarısıyla geçirdiler. Ancak batı Pensilvanya’daki Soergel Orchards gibi şirketler için görünürde bir yavaşlama yok.

Balkabağı ve mısır saplarına yoğun talep olduğunu, müşterilerin balkabağı ve elma toplamaya geldiğini anlatan şirket müdürü Amy Sorgel, “İnsanlar dekoratif şeyler satın alıyor” dedi. “İnsanlar seçim yapmaktan hoşlanır; insanlar her şeyi seçer.”

Bir dizi yağmurlu hafta sonu çiftliğin yıllık sonbahar festivaline katılımı engellese de satışlar arttı. Sert elma şarabı mağazasındaki talep güçlüydü. Mağaza sahipleri, Noel süsleri satan mağazalarında güçlü bir sezona hazırlanıyor.

Soergel’in heyecan verici hareketleri ülke genelindeki trendin küçük bir örneğidir. Tüketici talebi 2023’te beklenmedik bir artış göstererek yavaşlama yönündeki yaygın beklentilere meydan okudu ve güçlü bir genel büyümenin desteklenmesine yardımcı oldu. Ekonomi, üçüncü çeyrekte yıllık yüzde 4,9 gibi şaşırtıcı bir oranda büyüdü; bu, yıllık büyüme oranından çok daha hızlıydı. Yaklaşık yüzde 2 Federal Rezerv yetkilileri bu hızın rekor bir büyüme hızı olduğuna inanıyor.

Bu Amerikan şirketleri için harika bir haber. Ama aynı zamanda bir kafa karışıklığı da kaynağıdır. Fed’in yavaşlatma kampanyasının üzerinden bir buçuk yıldan fazla bir süre geçmesine rağmen ekonomi neden hala bu kadar hızlı büyüyor ve bu yükseliş ne kadar sürebilir?

Federal Rezerv yetkilileri faiz oranlarını %5,25’in üzerine çıkararak ipotek almayı, bir işi büyütmek için borç almayı veya kredi kartı bakiyesini korumayı daha pahalı hale getirdi. Bu hamlelerin piyasalara yayılarak reel ekonomiyi sakinleştirmesi amaçlandı. Ekonominin bazı kesimleri mevcut ev satışları nedeniyle baskıyı hissetti yavaşladım, örnek. Ancak işverenler işe almaya, aileler ise harcamaya devam ediyor.

READ  Petrol devi Saudi Aramco, 2022'de 161 milyar dolarlık tarihi kar kaydetti | Petrol ve gaz haberleri

Çok önemli tatil alışverişi sezonu yaklaşırken bundan sonra ne olacağını tahmin etmek zor. Güçlü bir işgücü piyasası, düşük enflasyonla birleşerek tüketicilere ekonomiyi ileriye taşımaya devam edecek araçları sağlayabilir. Ancak birçok şirket, yüksek borçlanma maliyetlerinin daha küçük tasarruf yığınlarıyla çarpışacağından ve iki yılı aşkın hızlı enflasyonun kümülatif etkilerinin Amerikalıları daha tutumlu hale getireceğinden korkarak çok fazla stok oluşturmamaya veya çok agresif satış tahminleri tahmin etmemeye dikkat ediyor.

Richmond Federal Rezerv Bankası başkanı Thomas Barkin, 19 Ekim’deki bir röportajda “Güvenlik kesinlikle düşük” dedi. “Konuştuğum insanlar 2024’e hazırlanırken hâlâ agresif önlemler alıyor.”

Tatil alışverişinde yaşananlar Fed’in bundan sonra ne yapacağını şekillendirmeye yardımcı olabilir.

Merkez bankasının büyümeyi yavaşlatmaya çalışmasının bir nedeni var: Enflasyon 30 aydır yüzde 2’nin üzerinde. Politika yapıcılar fiyatları kontrol etmek için talebi azaltmaları gerektiğine inanıyor.

Mantık oldukça basittir. Eğer hızlı işe alımlar devam ederse ve ücret artışları da hızlı olursa, daha fazla para kazanan insanlar muhtemelen kendilerine güvenecek ve harcamaya devam edeceklerdir. Eğer alışveriş yapanlar restoran yemekleri, yeni aletler ve güncellenmiş gardıroplar satın almaya istekliyse, şirketlerin fiyatları artırarak karlarını korumaları daha kolay olacaktır.

Bu nedenle Fed yetkilileri, faiz oranlarıyla ilgili bundan sonra ne yapılacağını düşünürken tüketicilerin ve işgücü piyasasının gücünü izliyor. Politika yapıcılar 1 Kasım’daki toplantılarında faiz oranlarını neredeyse kesinlikle değiştirmezler ve bazıları borçlanma maliyetlerindeki artışa tamamen son verebileceklerini öne sürdü.

Ancak üst düzey yetkililer, ekonomik verilerin canlı kalması halinde son çeyrek puanlık artış olasılığını canlı tuttu.

Fed Başkanı Jerome Powell yakın zamanda yaptığı bir konuşmada, “Ekonomik büyüme ve işgücü talebindeki dirençliliği gösteren son verilere karşı tetikteyiz” dedi ve devam eden sürprizlerin “enflasyonda daha fazla ilerlemeyi tehlikeye atabileceğini ve daha fazla politika sıkılaştırmasını haklı çıkarabileceğini” ekledi. “Nakit.”

READ  Hafta sonu kripto para fiyatları düşüyor

Şu ana kadar şirketler karışık bir tablo çiziyor. Birçoğu sezonluk alışverişin güçlü bir başlangıç ​​​​yaptığına dikkat çekiyor. Cadılar Bayramı’nda harcama Yükselmesi bekleniyor Ulusal Perakende Federasyonu’nun yıllık anketine göre, geçen yılın rekor 10,6 milyar dolarından yüzde 15 artışla 12,2 milyar dolara yükseldi. Grubun bu hafta tatil tahminlerini yayınlaması bekleniyor.

Walmart okula dönüş sezonunda güçlü satışlar bildirdi ve CEO’su bunun Cadılar Bayramı ve Noel döneminde harcamaların nasıl görüneceğine dair iyi bir gösterge olduğunu belirtti.

Walmart’ın başkanı Doug McMillon, ağustos ayında yapılan bir kazanç açıklamasında, “Normalde okula dönüş güçlü olduğunda, bu Cadılar Bayramı ve Noel’de olanlar için iyiye işarettir” dedi.

Ancak bazı şirketler emin değil. Tractor Supply CEO’su Hal Lawton, geçen hafta yaptığı bir telefon görüşmesinde perakendecinin sonbahar ve kış dekorları stokladığını, örneğin şunları sattığını söyledi: İskelet inek Bu “TikTok’ta viral bir sansasyondu”.

“Ancak tatiller ve tüketici harcamaları konusunda son iki yılda gördüğümüzden daha geniş bir tahmin yelpazesinin olduğunu kabul ediyoruz” diye ekledi.

Bazı analistler kış alışverişinin zayıf olabileceğine inanıyor. Perakende danışmanlık şirketi Customer Growth Partners’ın kurucusu Craig Johnson, 17 Ekim tarihli raporunda tatil satışlarının yüzde 2,1 artarak 2012’den bu yana en yavaş büyümeyi beklediğini söyledi.

Johnson, “İnsanların iyi bir Cadılar Bayramı geçirmesi, mutlaka iyi bir tatil geçirecekleri anlamına gelmiyor” dedi. “Bu farklı bir satın alma zihniyeti ve herhangi bir aktarım yok; Cadılar Bayramı’ndaki giyim serilerinin Noel’e sıçradığını görmeyeceksiniz.”

Perakendeciler tatil boyunca ne kadar stok bulundurduklarını dikkatle izlediklerini bildirdi ve Fed bunu onayladı İş deneyimleri Fed’in 12 bölgesinden 69 kez “yavaş”, “daha yavaş” veya “yavaş” kelimelerini kullandılar.

Tahminde bulunmanın zorluğunun bir kısmı, tüketicilerin iki gruba ayrılmış gibi görünmesidir: Daha alt seviyedeki tüketiciler geri çekilirken veya fırsat ararken bile, daha zengin tüketiciler harcamaya devam ediyor.

READ  İngiltere Merkez Bankası, vergi kesintisi fırtınasının ardından tahvil piyasası krizini yatıştırmak için harekete geçti

Büyük mağaza zinciri Kohl’s, müşteri tabanında bu tür bir çatallanmanın meydana geldiğini gördüğünü ve mağazalarını buna göre ayarladığını söylüyor.

New Jersey, Ramsey’deki Kohl’s’ta alışveriş yapanlar, mağazanın önünde minyatür kardan adamlar ve süs eşyaları gibi zaten indirimli olan Noel eşyalarıyla karşılandı. Bu tasarım bilerek yapılmıştı; Kohl’ün yöneticileri departmanın fırsatlara aç müşterileri çekmesini istiyor.

Ancak daha yüksek gelirlerin büyümeyi tetikleyebileceğinin bir işareti olarak, sürahi, şarap kadehi ve şalter gibi yeni kategorideki ürünleri de stoklamaya başladı.

Kohl’un pazarlama ve dijital sorumlusu Nick Jones, “Sahip olduğumuz müşteri tabanına uygun, doğru çeşitlilikte bir ürün yelpazesine sahip olduğumuzdan emin olmak istiyoruz” dedi. “Bu, her şeyin büyük bir değere sahip olmasını sağlamanın bir unsurudur. Ancak büyük değer her zaman düşük fiyat anlamına gelmez.”