Temmuz 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Çalışma: Alaska’nın buz alanındaki buzullar ‘çok endişe verici’ bir hızla eriyor

Çalışma: Alaska’nın buz alanındaki buzullar ‘çok endişe verici’ bir hızla eriyor

Araştırmacılar buzulların “geri dönülemez bir düşüşte bir devrilme noktasıyla” karşı karşıya olduğunu söylüyor.

Alaska’daki büyük bir buz sahasındaki buzullar, on yıl öncesine göre iki kat daha hızlı eriyor ve araştırmacılar, buz kaybı oranının “son derece endişe verici” olduğunu söylüyor.

Araştırma Birleşik Krallık’taki Newcastle Üniversitesi’nden bilim adamları tarafından yürütüldü ve Doğa İletişimi Salı günü, Juneau Buz Alanındaki buz hacminin 2010’dan bu yana önceki on yıllara kıyasla önemli ölçüde azaldığı öğrenildi.

Juneau Buz Sahası, Juneau’nun 600 metre kuzeyinde yer alır ve Britanya Kolumbiyası sınırında yer alır ve Kuzey Amerika’nın beşinci en büyük buz sahasıdır.

Araştırmacılar buz hacminin önemli ölçüde değiştiği üç dönemi belirlemek için geçmiş verilere baktılar.

Araştırmaya göre Juneau Buz Alanındaki buz kaybı miktarı 1770’den 1979’a kadar sabit kaldı ve yılda 0,65 ile 1,01 kilometreküp arasında kayıp yaşandı. 1979’dan 2010’a kadar olan ikinci dönemde buz kaybı hacmi yılda 3,08 ve 3,72 km3’e yükseldi.

Araştırmaya göre, araştırmacıları alarma geçiren şey, Juneau Glacier’in 2010 ile 2020 yılları arasındaki hacim kaybının 5,91 kilometreküpe hızlanmasıydı.

Newcastle Üniversitesi’nde araştırma lideri ve öğretim görevlisi Dr. Bethan Davies Salı günü Nature dergisinde şunları söyledi: “Araştırmamızın 2000’li yılların başlarından bu yana Juneau Buz Alanındaki buzul kaybı oranında hızlı bir ivme bulması inanılmaz derecede endişe verici.” .

Davies, bölgenin iklim değişikliği nedeniyle hızla buz erimesine karşı neden daha az savunmasız hale geldiğini açıkladı.

Davis, “Çoğunlukla platolardaki düz buz alanları olan Alaska’nın buz alanları, iklim ısındıkça hızlanan erimeye karşı özellikle savunmasızdır çünkü tüm yüzeyde buz kaybı meydana gelir, bu da çok daha büyük bir alanın etkilendiği anlamına gelir” dedi.

READ  Rus Soyuz uzay aracı uzay istasyonuna ulaştı

Araştırmada, 1770’den bu yana Juneau Buzul Alanı’ndaki buzullardan 108’inin tamamen ortadan kaybolduğu, 2019’daki haritaların ise bölgedeki buzulların tamamının inceltildiği ortaya çıktı.

Davis, “Juneau Platosu’ndaki buzullar erimeye devam ettikçe ve buzlar daha düşük seviyelere ve daha sıcak havaya çekildikçe, bunun harekete geçirdiği geri bildirim süreçleri muhtemelen buzulların gelecekte yeniden büyümesini engelleyecektir” dedi ve bunun muhtemelen daha fazla baskı yaratacağını ekledi. buzullar yukarı “geri dönüşü olmayan durgunluğa doğru devrilme noktasının ötesinde.”