Temmuz 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Astronotların eve dönmesi Boeing motor testleri ‘haftalar’ alabilir

Astronotların eve dönmesi Boeing motor testleri ‘haftalar’ alabilir

NASA astronotları Butch Wilmore ve Sonny Williams beklenenden çok daha uzun süre harcadılar
NASA/Robert Markowitz

  • İki astronot, 5 Haziran’da yeni bir Boeing uzay aracıyla Uluslararası Uzay İstasyonuna doğru yola çıktı.
  • Sekiz gün sonra geri dönmeleri gerekiyordu ancak motor sorunları ve helyum sızıntıları geri dönüşlerini geciktirdi.
  • NASA ve Boeing endişeye mahal olmadığını ve astronotların meşgul olduğunu söylüyor.

Boeing’in Starliner kapsülü için iyi haber, nihayet insanları alçak Dünya yörüngesine taşımayı başarmış olmasıdır. Ancak sorun şu ki onları henüz indirememiş ve bunu başarması biraz zaman alabilir.

Astronotlar Butch Wilmore ve Sonny Williams’ın Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki kalış sürelerini uzatmalarına yol açan sorunlar, Starliner’ın fırlatılışını geciktiren yıllarca süren eksikliklerin sonucuydu. NPR bildirildi Ajans, 3 Temmuz’da uzay aracının tahrik sisteminin bir parçası olan helyumun bir kısmını sızdırmaya başladığını ve motorlarının bir kısmında da sorunlar yaşandığını söyledi.

Geçen ayın sonlarında yapılan bir konferans görüşmesinde NASA yetkilisi Steve Sitch, iticilerin uzayda gözlemlenen sorunları kopyalamak için Dünya’da sıkı testlerden geçtiğini söyledi. Testlerin 2 Temmuz’da başlayıp “birkaç hafta” devam edebileceğini de sözlerine ekledi.

Sytch, “Butch ve Sonny’nin uzayda sıkışıp kalmadıklarını açıkça belirtmek istiyorum. Uzay istasyonunda güvendeler, uzay araçları iyi çalışıyor ve uzay istasyonunda keyifli vakit geçiriyorlar” dedi.

Gecikmeler, Boeing’in Mart ayında sekizinci mürettebatlı uçuşunu yörüngeye gönderen SpaceX’in gerisinde kaldığını gösteriyor. Elon Musk liderliğindeki rakip şirket, ulusal güvenlik alanında da zemin kazandı. Wall Street Journal’ın bildirdiği 1 Temmuz’da Boeing, casus uydular gibi daha gizli kargoları, Boeing ve Lockheed Martin’in ortak girişimi olan United Launch Alliance’ın yerine uzaya taşıdı.

Yer testlerine ek olarak NASA, Starliner’ın Uluslararası Uzay İstasyonu’na kenetlenmiş durumdayken iticilerini ve sistemlerini de test ediyor. Wilmore ve Williams yalnız değildi; Devam eden bir görevde bulunan Rus ve Amerikalı astronotlara katıldılar ve uzay ajansı yetkilileri, malzeme sıkıntısı veya acele etmelerini gerektiren herhangi bir şey olmadığını söyledi.

READ  Uzay istasyonunun Soyuz uzay aracı sızıntısında dürtü testi - ABD uzay yürüyüşü ertelendi

Ancak gecikmeler Boeing’in karşı karşıya olduğu iş sorunlarının altını çiziyor. Şirketin ticari uçak işi, Ocak ayında Alaska Havayolları uçuşunda kapı contasının patlamasından bu yana düzenleyici inceleme altındaydı ve Reuters ve diğer yayın organları, ABD Adalet Bakanlığı’nın 737 MAX uçaklarının ölümcül kazalarıyla ilgili suç duyurusunda bulunmaya hazırlandığını bildirdi. .

Bank of America analisti Ron Epstein, NPR’ye şirketin “temel mühendislik işi” pahasına yatırımcıları için para kazanmaya odaklandığını söyledi.

Mayıs ayında Musk da benzer bir eleştiriyi tweetlemişti.

“Boeing’de teknik olmayan çok fazla yönetici var” diye yazdı.