Şubat 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Çalışma, Dünya’nın iç çekirdeğinin dönmeyi durdurmuş olabileceğini ve tersine dönebileceğini gösteriyor.

Çalışma, Dünya’nın iç çekirdeğinin dönmeyi durdurmuş olabileceğini ve tersine dönebileceğini gösteriyor.

Yeni bir çalışma, Dünya’nın iç çekirdeğinin dönüşünün duraklamış olabileceğini ve ters yönde ilerliyor olabileceğini ortaya koyuyor. (Sigdem Şimşek, Kozmopolit)

Tahmini okuma süresi: 3-4 dakika

ATLANTA – Yeni araştırma, Dünya’nın iç çekirdeğinin dönüşünün duraklamış olabileceğini ve ters yönde ilerliyor olabileceğini buldu.

Dünya kabuk, manto ve iç ve dış çekirdeklerden oluşur. Katı iç çekirdek, Dünya’nın kabuğunun yaklaşık 3.200 mil altında yer alır ve yarı katı mantodan, iç çekirdeğin Dünya’nın kendisinden farklı bir hızda dönmesine izin veren sıvı dış çekirdek tarafından ayrılır.

Yaklaşık 2.200 millik bir yarıçapa sahip olan Dünya’nın çekirdeği, yaklaşık olarak Mars büyüklüğündedir. Çoğunlukla demir ve nikelden oluşur ve Dünya kütlesinin yaklaşık üçte birini içerir.

Nature Geoscience dergisinde Pazartesi günü yayınlanan bir makalede, Pekin Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olan Yi Yang ve Pekin Üniversitesi’nde kürsü profesörü olan Xiaodong Song, Dünya’nın iç çekirdeğinden benzer yörüngeler boyunca geçen depremlerden gelen sismik dalgaları incelediler. 1960’lardan beri gezegenin ne kadar hızlı döndüğünü anlamak için iç çekirdek.

Bulduklarının beklenmedik olduğunu söylediler. 2009’dan bu yana, daha önce zamanla değişen sismik kayıtlar çok az değişiklik gösterdi. Bunun iç çekirdeğin dönüşünün durduğunu gösterdiğini söylediler.

Çalışmada, “İç çekirdeğin son on yılda neredeyse dönmeyi bıraktığına ve tersine dönebileceğine dair şaşırtıcı gözlemler yapıyoruz” diye yazdılar.

Song, “1980 ile 1990 arasındaki on yıla baktığınızda bariz bir değişiklik görüyorsunuz, ancak 2010’dan 2020’ye baktığınızda pek bir değişiklik görmüyorsunuz” diye ekledi.

İç çekirdeğin dönüşü, dış çekirdekte üretilen manyetik alan tarafından yönlendirilir ve mantonun yerçekimi etkileriyle dengelenir. İç çekirdeğin nasıl döndüğünü bilmek, bu katmanların ve diğer süreçlerin Dünya’nın derinliklerinde nasıl etkileşime girdiğine ışık tutabilir.

Bununla birlikte, Avustralya Ulusal Üniversitesi’nde çalışmaya dahil olmayan bir jeofizikçi olan Hrvoje Tkalczyk, bu dönüşün hızının ve değişken olup olmadığının tartışmaya açık olduğunu söyledi.

“İç çekirdek tamamen durmuyor” dedi. Çalışmanın bulgularının, “iç çekirdeğin, gezegenin geri kalanıyla on yıl önce biraz daha hızlı dönerken olduğundan daha fazla senkronize olduğu anlamına geldiğini” söyledi.

“Hiçbir şey felaket değil” diye ekledi.

Song ve Yang, hesaplamalarına dayanarak, elektromanyetik ve yerçekimi kuvvetlerindeki küçük bir dengesizliğin iç çekirdeğin dönüşünü yavaşlatabileceğini ve hatta tersine çevirebileceğini savunuyorlar. Bunun yetmiş yıllık bir döngünün parçası olduğuna ve 2009/10 verilerinde saptadıkları dönüm noktasının 1970’lerin başlarında gerçekleştiğine inanıyorlar.

Earth’s Inner Core: Detection of Observed Earthquakes kitabının yazarı Tkalcik, “Çalışmadaki veri analizi sağlam,” dedi. Bununla birlikte, çalışmanın bulguları “dikkatle alınmalıdır” çünkü “bu ilgi çekici soruna ışık tutmak için daha fazla veriye ve yenilikçi yöntemlere ihtiyaç vardır.”

Song ve Yang, daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğu konusunda hemfikirdi.

Dünyanın çekirdeğinin incelenmesi

Kitabının bütün bir bölümünü iç çekirdek dolaşımına ayıran Tkalciç, son çalışmada önerilen yetmiş yerine iç çekirdek döngüsünün her 20 ila 30 yılda bir olduğunu öne sürdü. Neden bu tür farklılıkların meydana geldiğini ve gezegenin iç bölgelerinde neler olup bittiğini anlamanın neden bu kadar zor olduğunu anlattı.

“Çalışmalarımızın nesneleri binlerce kilometre ayaklarımızın altına gömüldü” dedi.

“Dünyanın iç özelliklerini anlamak için jeofizik çıkarım yöntemlerini kullanıyoruz ve hipotezlerimizi ve kavramsal çerçevelerimizi doğrulamak için disiplinler arası sonuçlara dikkat edilmelidir.”

“Sismologları, kusurlu veya sınırlı ekipmanla hastaların vücutlarının iç organlarını inceleyen doktorlar gibi düşünebilirsiniz. Dolayısıyla, ilerlemeye rağmen, Dünya’nın iç kısmına ilişkin resmimiz hâlâ puslu ve biz hâlâ keşif aşamasındayız.”

En son bilim hikayeleri

İlginizi çekebilecek diğer hikayeler

READ  İki milyon yıllık DNA, eski Grönland ekosisteminin 'Dünya'da eşi benzeri olmadığını' ortaya koyuyor