Şubat 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Kamyon büyüklüğünde bir asteroit 26 Ocak’ta Dünya’ya yaklaşacak.

Kamyon büyüklüğünde bir asteroit 26 Ocak’ta Dünya’ya yaklaşacak.

2023 BU, 26 Ocak’ta Güney Amerika’nın güney ucunu geçecek.
açıklama: NASA/JPL-Caltech

Bir asteroit Dünya’ya doğru ilerliyor, ama merak etmeyin…son Olumsuzluk Burada. 2023 BU olarak adlandırılan asteroit, kabaca bir kutu büyüklüğünde. Kamyonun Perşembe günkü uçuşu sırasında gezegenimizi etkilemesi beklenmiyor.. Ancak, olacakBilinen bir NEO tarafından kaydedilen en yakın yaklaşımlardan biri,Bir NASA bilim adamına göre.

NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı yaptığı açıklamada Serbest bırakmak Çarşamba buBU 2023, yaklaşık 11,5 ila 28 fit (3,5 ila 8,5 metre) çapındadır ve bize çarptığında çoğunlukla atmosferimizde yanacak kadar küçüktür.. Ancak NASA, gezegenin 2023 BU ile çarpışmasını beklemiyor. Bunun yerine, asteroit geçecek 26 Ocak Perşembe günü Güney Amerika’nın güney ucundan 2.200 mil (3.600 kilometre), Saat 16:32 PST. NASA, asteroitin konumunu ve yörüngesini kullanarak hesaplayabildi. Yakın Dünya Asteroit İzcisia risk değerlendirme sistemi.

David Farnocchia, “Scout 2023 BU’nun çarpıştırıcı olduğu hemen reddedildi, ancak çok az gözlem yapılmasına rağmen asteroidin Dünya’ya alışılmadık bir şekilde yaklaşacağını tahmin edebildi” dedi. Scout’u geliştiren NASA’nın Jet Tahrik Laboratuvarı’nda navigasyon mühendisi. “Aslında bu, bilinen bir NEO tarafından şimdiye kadar kaydedilen en yakın yaklaşımlardan biri.”

2023 BU bize ve ardından gezegenimizin yörüngesinde dönen bazı uydulara yaklaşıyor ve Dünya’nın yerçekimi asteroidin güneş etrafındaki yolunu daireselden daha uzuna doğru değiştiriyor. asteroit miydi Gennadiy Borisov tarafından 21 Ocak’ta Kırım’ın Nauchnyi kentindeki MARGO Gözlemevinde keşfedildi. O zamandan beri, gezegendeki gözlemevleri de 2023 BU’yu tespit etti ve bu da asteroitin güçlü modellerine yol açtı.yolu ve olası riskler.

Gökbilimciler 2023 yılını ve onun acil çalışmasını ortaya çıkardı Teklifler İnsan asteroit tespiti için nasıl güçlü bir iş akışı haline geldi?. Sonunda gezegenimizi savunma yeteneğimiz de ilerliyor Başarılı DART testi görev dikkati başka yöne çekme asteroit son Ekim.

READ  Modifiye edilmiş uzay mekiği ana motoru son teste hazır • Kayıt