Ekim 6, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Çalışma, güneşin Merkür, Venüs ve Dünya’yı yutacağını iddia ediyor ve nasıl olduğunu açıklıyor.

Son araştırmalar, güneşin orta yaşına ulaştığını bildiriyor.

Güneş dünyadaki yaşamın kaynağıdır. Çeşitli türlerin Dünya’da gelişmesini mümkün kılan ışık ve ısı ya da güneş enerjisi yayar. Peki dev yıldız tüm yakıtını tükettiğinde ne olacak? Bu, bir grup bilim insanı tarafından yürütülen bir çalışmanın konusudur ve Astrofizik Dergisi’ne Gönderildi. Gazetede bilim adamları, bundan beş milyar yıl sonra Güneş’in hayat veren tüm güçlerini kaybedeceğini ve bir kırmızı dev olacağını söyledi.

Takip eden kaosun ayrıntılarını veren araştırmacılar, evimiz Dünya’nın utanç verici bir sonla karşı karşıya kalacağını söyledi. Güneşin Merkür’ü, Venüs’ü ve muhtemelen Dünya’yı yutacağını iddia ettiler.

Araştırmacılar, bir gezegenin Güneş benzeri bir yıldız tarafından yutulmasından sonraki bir dizi sonucu anlamak için 3 boyutlu hidrodinamik simülasyonlar gerçekleştirdiler. Sonuçların yutulan cismin boyutuna ve yıldızın evrim aşamasına bağlı olduğunu söylediler.

Araştırmacılar, yıldız sistemlerinin yaşam döngüsünde “gezegen yutulması” sürecinin yaygın olduğunu açıkladılar.

California Üniversitesi’nde astronomi alanında yüksek lisans öğrencisi olan Ricardo Yarza, “Dünya’nın durumuna gelince, yutup yutmayacağı belli değil, ancak yaşamak kesinlikle imkansız olurdu” dedi. New York Times.

Kırmızı dev aşamasında, Güneş hidrojen kaybettiğinde, sınırları yüzlerce kez genişleyecektir.

En son araştırmalar birkaç başka sonuç öngörüyor: batan gezegen yeni ve daha sıkı bir yörüngeye itilebilir ve diğerleri yeni bir dünya yaratmaya yardımcı olabilir.

Bu ayın başlarında, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) yayınladı Araştırma sonuçları Güneş’in 4,57 milyar yıl olarak tahmin edilen orta yaşına ulaştığını iddia etti. Ayrıca, Güneş’in sık sık güneş patlamaları, koronal kütle atılımları (CME’ler) ve güneş fırtınaları ile bir orta yaş krizinden geçiyor gibi göründüğünü söyledi.